- Поняття, значення і історія виникнення
- види
- Основні вимоги
- Як укласти трудовий договір?
- Що варто врахувати при оформленні трудового договору
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Письмове закріплення взаємних обов'язків і прав сторін трудових відносин є важливою умовою законності їх подальшої роботи. Документ, за допомогою якого це відбувається, носить назву трудового договору. Його значення, види і основні правила складання варто розглянути більш докладно.
Поняття, значення і історія виникнення
Його значення в трудовій сфері складно переоцінити, адже це головний документ , Який регулює відносини працівника і роботодавця.
Відповідно до цього документа вони наділяються взаємними обов'язками: працівник повинен виконувати функції, обумовлені договором, а роботодавець зобов'язується надати йому для цього необхідні умови і своєчасно проводити повну оплату. Більш точне визначення даного поняття наведено в ст. 56 ТК РФ.
Велике розвиток вивчення цього поняття отримало в кінці XIX-початку XX століть. Однак і до цього в деяких документах зі сфери трудового права були згадки про прототипи такого договору. Після революції 1917 року був розроблений цілий законопроект, присвячений трудовим договором. Його визначення також було дано в КЗпП зразка 1922 року.
види
Залежно від умов і особливостей оформлення трудового договору може бути розділений на декілька видів. Існує два його основних види:
- терміновий - укладається на строк, визначений сторонами. Після закінчення цього терміну трудові відносини припиняються. Зазвичай максимально допустимий період при цьому складає п'ять років. Даний вид трудового договору може бути укладений не завжди, а тільки у випадках, встановлених законом. У документ обов'язково має бути внесено умова про терміні і його точна тривалість.
- безстроковий - найбільш поширений вид документа, при якому він оформляється без вказівки певного терміну. Припинення трудових відносин при цьому можливо лише з ініціативи однієї зі сторін і за наявності підстав для цього.
Крім цього, поділ може відбуватися і в залежності від характеру трудових відносин.
За даним критерієм можна виділити трудовий договір:
- за основним місцем роботи;
- про роботу у роботодавця, який є фізичною особою ;
- по сумісництвом ;
- про тимчасової роботи на термін менше двох місяців;
- про роботу на дому;
- про сезонну роботу;
- про державну службу (в даному випадку документ носить назву контракту).
Крім цього, свої особливості є у договорів, які укладаються з неповнолітніми , З іноземними громадянами або з співробітниками, які мають працювати в важких або небезпечних умовах праці.
Основні вимоги
В законодавстві не передбачено єдиної типової форми трудового договору, однак загальні вимоги до нього наведені в ст. 57 ТК РФ. Щоб документ був складений правильно, він повинен включати в себе умови, які:
- є обов'язковими для включення в документ;
- не суперечать чинному законодавству;
- не суперечать внутрішнім локальним актам компанії (наприклад, зі штатним розкладом, правилами внутрішнього розпорядку і т. д.).
Обов'язковими для включення є такі відомості:
- П. І. Б. працівника і найменування роботодавця;
- паспортні дані працівника;
- ІПН роботодавця;
- дані про представника роботодавця (наприклад, про керівника компанії або підрозділу);
- дата і місце підписання документа.
Також договір обов'язково повинен містити такі умови:
- місце роботи;
- умови оплати праці;
- дата початку роботи;
- трудова функція;
- режим роботи;
- належні компенсації;
- характер роботи;
- умова про обов'язкове соцстрахування.
Як укласти трудовий договір?
Процедуру оформлення угоди можна умовно розділити на три етапи:
- Ознайомчий. На цьому етапі сторони обговорюють майбутні умови роботи і погоджують їх між собою. Також працівник надає наймачеві необхідні для працевлаштування документи.
- Основний. Роботодавець готує два примірники трудового договору, включаючи в нього умови, обумовлені раніше. Працівник ще раз вивчає дані умови і, в разі згоди з ними, підписує документ. Після підписання один екземпляр залишається у нього.
- Заключний. Роботодавцю залишається оформити окремі документи (зокрема, наказ про прийом на роботу ), Ознайомити підлеглого з внутрішніми законодавчими актами компанії і включити його в деяких з них.
Також наймач зобов'язаний надати працівникові робоче місце і умови праці, відмічені в договорі. Решта зобов'язання, обумовлені в документі, також в ході подальшої робочої діяльності повинні дотримуватися сторони.
Що варто врахувати при оформленні трудового договору
Можливі помилки при укладенні
Говорячи про можливі помилки, мається на увазі, в першу чергу, роботодавець, оскільки складанням документа займається саме він.
Типові помилки при цьому наступні:
- відсутність в ньому умов і відомостей, зазначених у ТК РФ як обов'язкових;
- відмова від включення в договір умови про випробувальному терміні ;
- відсутність даних щодо терміну дії трудових відносин (якщо встановлення терміну допускається законом);
- недостатньо точна вказівка робочого місця;
- наявність протиріч у вмісті трудового договору і в наказі про прийом на роботу (або в іншій документації підприємства);
- встановлення умов праці гірше, ніж визначено законодавством;
- відсутність конкретизації обов'язків підлеглого.
Найбільш шкідливий наслідок, яке може настати в разі допущення деяких з цих помилок - недостатньо якісне виконання співробітником своїх обов'язків. Однак окремі порушення можуть бути підставою для притягнення роботодавця до відповідальності.
Трудовий договір як найбільш важливий документ у сфері робочих відносин вимагає від обох сторін угоди уважного обговорення істотних умов і виконання всіх законодавчих вимог. В іншому випадку наслідки можуть бути неприємними як для працівника, так і для роботодавця.
Як укласти трудовий договір?