Спадкування за законом

  1. Черговість спадкування за законом
  2. Спадкування за правом представлення
  3. Особливості успадкування пережили чоловіком
  4. Особливості спадкування усиновленими та усиновлювачами
  5. Обов'язкова частка у спадщині
  6. Спадкування виморочність майна
  7. Автор: юрист і податковий консультант Олександр Шмельов © 2001 - 2019
  8. Корисні посилання по темі "Спадкування за законом"

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Спадкування за законом є другим підставою спадкування - коли заповіту немає або воно мізерно, вступає в дію закон.

Родичі (кревні родичі) діляться на розряди (порядки) по ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається числом народжень до загального предка - 1, 2, 3-тя і т.д. Спорідненість буває пряме (особи, послідовно відбуваються один від одного) і бічне (особи, що походять від спільного предка, - брат, сестра, дядько, тітка, племінник). Пряме спорідненість, в свою чергу, ділиться на висхідний (мати, дід і т.д.) і спадний (дочка, внучка і т.д.).

  1. черговість спадкування

  2. Спадкування за правом представлення

  3. Особливості успадкування пережили чоловіком

  4. Особливості спадкування усиновленими та усиновлювачами

  5. Особливості спадкування непрацездатними утриманцями спадкодавця

  6. Обов'язкова частка у спадщині

  7. Спадкування виморочність майна

  8. Корисні посилання по темі

Черговість спадкування за законом

Згідно зі статтею 1 141 Цивільного кодексу РФ спадкоємці за законом закликаються до спадкування у порядку черговості, передбаченої статтями 1142 - 1145 і 1 148.

Спадкування за законом є другим підставою спадкування - коли   заповіту   немає або воно мізерно, вступає в дію закон

Спадкоємці кожної черги успадковують, якщо немає спадкоємців попередніх черг, тобто якщо вони відсутні або ніхто з них не має права успадковувати, або всі вони відсторонені від спадкування (стаття 1117), або відповідно до пункту 1 статті 1119 ЦК позбавлені спадщини, або ніхто з них не прийняв спадщини, або всі вони відмовилися від спадщини.

За правилами статті 1142 ЦК спадкоємцями першої черги за законом є діти, дружина і і спадкодавця. Онуки спадкодавця та їхні нащадки успадковують за правом представлення .

За правилами статті 1143 ЦК спадкоємцями другої черги є повнорідні та неповнорідні брати і сестри спадкодавця, його дідусь і бабуся як з боку батька, так і з боку матері. Діти братів і сестер спадкодавця - його племінники і племінниці спадкують за правом представлення.

До спадкоємців третьої черги стаття 1144 ЦК РФ відносить рідними та братів і сестер, їй спадкодавця (дядьком і тіткою). Двоюрідні брати та сестри спадкують за правом представлення.

Стаття 1145 ЦК України встановлює черговість закликання до спадкоємства інших родичів:

  • четверта черга - родичі третього ступеня спорідненості: прадідуся і прабабусі спадкодавця;

  • п'ята - родичі четвертого ступеня спорідненості: двоюрідні онуки та онучки, двоюрідні дідусі та бабусі;

  • шоста - родичі п'ятого ступеня спорідненості: двоюрідні правнуки та правнучки, двоюрідні племінники і племінниці, двоюрідні дядьки і тітки.

Якщо немає спадкоємців всіх шести черг, до спадкування як спадкоємці сьомої черги за законом призиваються пасинки, падчерки, вітчим і мачуха спадкодавця.

Фактично норми частини третьої Цивільного кодексу РФ передбачають необмежене коло спадкоємців. Тим самим знижується ймовірність успадкування державою за громадянином: завжди знайдеться хоча б один далекий родич, який і успадкує майно.

Спадкування за правом представлення

Право подання - це право низхідного родича вступати (заступати) на місце свого я або іншого висхідного померлого.

Спадкування за правом представлення означає, що певні особи є представниками при спадкуванні чиїхось прав. Причому кожен з представників може представляти тільки свою категорію, свою черговість по спадкоємства.

Оскільки особа успадковує за власному праву, а по праву іншого спадкоємця, воно успадковує нарівні з спадкоємцями, що складаються в тій ступеня споріднення з спадкодавцем, в якій перебував раніше померлий ь або висхідний родич спадкоємця. Саме тому, в силу самого характеру права уявлення, воно не може бути застосовано до спадкоємства по висхідній лінії.

Існує три черги спадкування за правом представлення:

  1. Онуки спадкодавця і нащадки спадкодавця;

  2. Діти братів і сестер спадкодавця та племінники і племінниці спадкодавця;

  3. Двоюрідні брати та сестри спадкодавця.

Згідно з пунктом 1 ст. 1146 ЦК України частка спадкоємця за законом, який помер до відкриття спадщини або одночасно з спадкодавцем, переходить по праву представлення до його відповідним нащадкам і ділиться між ними порівну.

Чи не спадкують за правом представлення:

  • нащадки спадкоємця за законом, позбавленого спадкодавцем спадщини;

  • нащадки спадкоємця, який помер до відкриття спадщини або одночасно з спадкодавцем і який не мав би права успадковувати відповідно до пункту 1 ст. 1117 ЦК РФ.

Особливості успадкування пережили чоловіком

Права другого з подружжя при спадкуванні врегульовані статтею 1150 ЦК РФ. Те Що пережили дружину спадкодавця в силу заповіту або закону право спадкування не применшує його права на частину майна, нажитого під час шлюбу з спадкодавцем і є їхньою спільною власністю.

Частка померлого чоловіка, що визначається за правилами статті 256 ЦК, входить до складу спадщини і переходить до спадкоємців відповідно до правил, встановлених Цивільним кодексом РФ. Правила статті 256 ЦК України, що стосуються майнових прав та обов'язків подружжя, підлягають застосуванню з урахуванням норм Сімейного кодексу РФ (глава 7 "Законний режим майна подружжя", глава 8 "Договірний режим майна подружжя").

Оформлення спадкових прав на частку померлого у спільно нажите майно повинно передувати визначення цієї частки. Видача свідоцтв про право власності в разі смерті обох подружжя не допускається. У цьому випадку питання про визначення часток подружжя може бути вирішене в судовому порядку.

Для видачі свідоцтва про право власності необхідна наявність одночасно трьох умов:

  1. Факт шлюбних відносин;

  2. Факт придбання майна в період зареєстрованого шлюбу;

  3. Майно повинно бути загальним, належати на праві спільної сумісної власності подружжя.

Наявність шлюбних відносин подружжя встановлюється нотаріусом, як правило, на підставі свідоцтва про шлюб (свідоцтва про укладення шлюбу).

Придбання майна в період шлюбу: свідоцтво про право власності може бути видано тільки в разі придбання майна, на яке воно видається, в період шлюбу. Часто нотаріуси видають свідоцтва про право власності на майно, що підлягає спеціальній реєстрації або іншого обліку ( нерухоме майно , Автомототранспортних засобів). При видачі такого майна проблем з перевіркою факту придбання його в період шлюбу практично не виникає. Дотримання цієї умови перевіряється нотаріусом за правовстановлюючим документам на майно шляхом зіставлення дати реєстрації шлюбу з датою придбання майна.

Відносно майна, що не потребує спеціальної (передбаченої законом) реєстрації (грошові суми, цінні папери та ін.), Нотаріус також повинен упевнитися, що право на нього виникло у подружжя в період шлюбу. Це можливо при наявності відповідних офіційних документів (Довідок, виписок і т.п.), виданих компетентними органами.

Відповідно до статті 34 Сімейного кодексу РФ до спільного майна подружжя належать:

  • доходи кожного з подружжя від трудової і підприємницької діяльності ;

  • доходи від результатів інтелектуальної діяльності кожного з подружжя;

  • отримані кожним з подружжя пенсії, допомоги, а також інші грошові виплати, які мають спеціального цільового призначення;

  • придбані за рахунок загальних доходів подружжя рухомі і нерухомі речі, цінні папери, паї, вклади, частки в капіталі;

  • будь-яке інше майно, не вилучене з цивільного обороту, нажите подружжям в період шлюбу, незалежно від того, на ім'я кого з подружжя воно було придбано, зареєстровано або на ім'я кого були внесені грошові кошти.

Не може бути видано свідоцтво про право власності на майно, яке є власністю кожного з подружжя. Згідно зі статтею 36 Сімейного кодексу РФ до такого майна відноситься:

  • майно, яке належить кожному з подружжя до вступу в шлюб;

  • майно, отримане одним з подружжя хоча б і в період шлюбу, але в порядку спадкування;

  • майно, отримане одним з подружжя в дар як від другого чоловіка, так і від третіх осіб, а також майно, отримане з інших безоплатним операцій;

  • речі індивідуального користування (наприклад, одяг, взуття, предмети особистої гігієни), незалежно від часу і підстав придбання, за винятком коштовностей та інших предметів розкоші.

Факт придбання майна до укладення шлюбу, а також відсутність факту спільних вкладень подружжя на придбання майна встановлюється на підставі правовстановлюючих документів на це майно.

Особливості спадкування усиновленими та усиновлювачами

Усиновлення є приватно договір, який породжує для усиновлених дітей ті ж правові наслідки, що і для рідних дітей подружжя. Права і обов'язки усиновлювача та усиновленої виникають з дня набрання законної сили рішенням суду про встановлення факту усиновлення дитини. За правилами пункту 1 статті 1147 ЦК України у разі спадкування за законом усиновлений та його нащадки, з одного боку, та усиновлювач і його родичі - з іншого прирівнюються до родичів за походженням (кревним родичам).

Усиновлений та його нащадки не успадкують по закону після смерті їй усиновленого та інших його родичів за походженням, а й усиновленого та інші його родичі за походженням не успадкують по закону після смерті усиновленого та його нащадків, за винятком випадків, зазначених у пункті 3 ст. Тисяча сто сорок сім ГК РФ. Це особливість полягає в наступному: коли відповідно до Сімейного кодексу РФ усиновлений зберігає за рішенням суду відносини з одним з батьків або іншими родичами за походженням, усиновлений та його нащадки спадкують за законом після смерті цих родичів, а останні спадкують за законом після смерті усиновленого та його нащадків.

Законодавець вказує, що:

  • усиновлений і його потомство не успадкують по закону після смерті батьків усиновленого та інших його родичів за походженням;

  • батьки усиновленого та інші його родичі за походженням не успадкують по закону після смерті усиновленого та його нащадків;

  • усиновлений та його нащадки спадкують за законом, оскільки прирівнюються до родичів за походженням (кревним родичам).

Згідно з пунктом 1 статті 1148 ЦК РФ громадяни, що відносяться до спадкоємців за законом другої і наступних черг , Непрацездатні до дня відкриття спадщини, але не входять до кола спадкоємців тієї черги, яка закликається до спадкоємства, успадковують за законом разом і нарівні з спадкоємцями цієї черги, якщо не менше одного року до смерті спадкодавця перебували на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом зі спадкодавцем чи ні.

Згідно з пунктом 2 статті 1148 ЦК РФ до спадкоємців за законом належать громадяни, які не входять до кола спадкоємців за законом, встановлений статтями 1142 - 1145, але до дня відкриття спадщини були непрацездатними і не менше одного року до смерті спадкодавця перебували на його утриманні і проживали спільно з ним. При наявності інших спадкоємців за законом вони успадковують разом і нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства. При відсутності інших спадкоємців за законом такі непрацездатні утриманці успадковують самостійно як спадкоємців восьмий черги.

Згідно зі статтею 9 Закону про трудові пенсії непрацездатними членами сім'ї померлого годувальника визнаються:

  • діти, брати, сестри й онуки померлого годувальника, які не досягли віку 18 років, а також діти, брати, сестри й онуки померлого годувальника, які навчаються за очною формою в освітніх установах усіх типів і видів незалежно від їх організаційно-правової форми, за винятком освітніх установ додаткової освіти до закінчення ними такого навчання, але не довше, ніж до досягнення ними віку 23 років, або діти, брати, сестри й онуки померлого годувальника старші за цей вік, якщо вони до досягнення віку 18 років стали інвалідами, і меющімі обмеження здатності до трудової діяльності, за умови, що брати, сестри й онуки померлого годувальника не мають працездатних їй;

  • один з батьків або чоловік або дідусь, бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, а також брат, сестра або дитина померлого годувальника, які досягли віку 18 років, якщо вони зайняті доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 14 років і мають право на трудову пенсію в разі втрати годувальника, і не будуть робити

  • батьки і чоловік померлого годувальника, якщо вони досягли віку 60 і 55 років (відповідно чоловіки і жінки) або є інвалідами, мають обмеження здатності до трудової діяльності за відсутності осіб, які відповідно до законодавства зобов'язані їх утримувати.

Утриманець - особа, що перебуває на утриманні іншої особи або отримує від нього постійну допомогу, яка є для нього основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника визнаються перебували на його утриманні, якщо знаходилися на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Утримання дітей померлих їй передбачається і не вимагає доказів, за винятком дітей, оголошених у відповідності до законодавства повністю дієздатними або досягли віку 18 років.

Обов'язкова частка у спадщині

Свобода заповіту обмежена правилами про обов'язкову частку у спадщині. Статтею 1149 ЦК України передбачено коло осіб, які не можуть бути повністю позбавлені заповідачем права на спадок і закликаються до спадкування в будь-якому випадку, незалежно від змісту заповіту (обов'язкові спадкоємці).

Перелік обов'язкових спадкоємців є вичерпним і розширювальному тлумаченню не підлягає. До них відносяться:

  • неповнолітні або непрацездатні діти спадкодавця (в тому числі усиновлені);

  • непрацездатні дружина і (усиновителі) спадкодавця (з 1 січня 2019 року до них відносяться жінки, які досягли віку 55 років, а також чоловіки віком від 60 років (Федеральний закон від 25 грудня 2018 р № 495-ФЗ));

  • непрацездатні утриманці, які підлягають покликанням до спадкоємства на підставі пунктів 1 і 2 ст. 1148 ЦК РФ:

    • громадяни, що відносяться до спадкоємців за законом всіх встановлених черг спадкування, непрацездатні до дня відкриття спадщини, але не входять до кола спадкоємців тієї черги, яка закликається до спадкоємства, якщо не менше одного року до смерті спадкодавця перебували на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом зі спадкодавцем чи ні;

    • громадяни, які не входять до кола спадкоємців за законом, але до дня відкриття спадщини були непрацездатними і не менше одного року до смерті спадкодавця перебували на його утриманні і проживали разом з ним.

Заповіт складається до відкриття спадщини, і до часу відкриття спадщини спадкова маса може як збільшитися, так і зменшитися. Як би не був заповідач ображений на обличчя, але якщо воно непрацездатності та складалося на утриманні не менше одного року до його смерті, він не може позбавити його спадщини.

Спадкування виморочність майна

Відповідно до пункту 1 ст. 1151 ЦК РФ майно померлого вважається відумерлою в разі, якщо відсутні спадкоємці як за законом, так і за заповітом, або ніхто із спадкоємців не має права успадковувати або всі спадкоємці усунені від спадкування, або ніхто із спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці відмовилися від спадщини і при цьому ніхто з них не вказав, що відмовляється на користь іншого спадкоємця.

Відумерле майно переходить у порядку спадкування за законом у власність Росії, суб'єктів Федерації і муніципальних утворень.

Порядок успадкування та обліку виморочність майна, а також порядок передачі його у власність суб'єктів Федерації або у власність муніципальних утворень визначається законом. У зв'язку зі збільшенням черговості спадкування аж до шостого ступеня споріднення (двоюрідні правнуки та правнучки, двоюрідні дядьки і тітки) можливість успадкування державою за громадянами практично відсутній, що є додатковим захистом права власності громадян.

Стаття написана і розміщена 15 вересня 2012 року. Доповнена - 03.01.2019.

УВАГА!

Копіювання статті без вказівки прямого посилання заборонено. Внесення змін до статті можливе тільки з дозволу автора.

Автор: юрист і податковий консультант Олександр Шмельов © 2001 - 2019

Корисні посилання по темі "Спадкування за законом"

  1. Чи можна відмовитися від послуг правового чи технічного характеру нотаріуса Чи можна відмовитися від послуг правового чи технічного характеру нотаріуса

  2. Податки з спадщини

  3. Заповіт або дарування - що краще

  4. Спадщина: вступ і оформлення

  5. Документи для оформлення спадщини

  6. Спадкування за заповітом

  7. Момент виникнення права власності при спадкуванні

  8. Податки з спадщини

  9. Спадкування пенсійних накопичень

BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online