Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Обіцянка депутатів ввести лізинг житла обнадіює бездомних білорусів. Він здається виходом з пастки непідйомних банківських кредитів. Лізингові компанії не збираються дерти три шкури з бідних білорусів. За прогнозами, здеруть одну або дві, що значно поліпшить самопочуття охочих придбати житло.
У жовтні 2014 року депутати можуть прийняти закон , За яким фізичним особам дозволять купувати нерухомість в лізинг. Це означає, що кредити з дикими банківськими ставками підуть в минуле. Натомість прийдуть лізингові ставки - імовірно, в два рази менші.
Фахівці прогнозують: ринок нерухомості пожвавиться, виросте конкуренція, що позитивно відіб'ється на цінах на нерухомість.
Naviny.by разом з експертами галузі спроектували лізинговий механізм, який в майбутньому дозволить білорусам вирішувати квартирне питання меншою кров'ю.
Як працює споживчий лізинг
Плановані нововведення в Цивільному кодексі дозволять білорусам не тільки брати в лізинг нерухомість, але і автомобілі, побутову техніку та інші товари тривалого користування.
Що таке лізинг Лізинг - це довгострокова оренда майна з подальшим правом викупу. Лізинг передбачає амортизацію майна, що з часом знижує його вартість. Так що до кінця договору предмет лізингу може перейти у володіння лізингоодержувача без істотних доплат. У Білорусі лізингоодержувач, юридична особа, крім основних платежів, зобов'язаний сплачувати ПДВ (20%). Поки невідомо, чи буде споживчий лізинг передбачати сплату ПДВ фізособами.
Предмет лізингу до моменту повного викупу є майном лізингодавця.
Лізингову діяльність зможуть вести лізингові організації, юридичні особи та індивідуальні підприємці.
«Якщо виробник або продавець буде бачити, що у нього виникли труднощі з продажем, то частина товару він може реалізувати в лізинг. Якщо у забудовника готові купувати квартири за повну вартість, то йому нема чого використовувати лізингові механізми », - заявив заступник голови постійної комісії Палати представників з питань бюджету та фінансів Володимир Шітько.
Що стосується житла, то для його придбання в лізинг необхідно буде внести відсоток від загальної вартості - близько 30%, а потім щомісяця робити виплати, передбачені в договорі з лізингодавцем. Термін, за який потрібно погасити повну вартість майна, буде також визначати договір з лізингодавцем. Важливо, що лізингодавець має право використовувати предмет лізингу в якості застави. Тобто в разі несплати забрати квартиру собі.
Лізинг для бідних
Парламентарії вводять споживчий лізинг для громадян, які не можуть одномоментно заплатити за житло або інше дороге майно. При середній зарплаті в 620 доларів, цільова аудиторія нового закону подається великою.
Наприклад, близько 800 тисяч сімей стоїть в республіканській черзі потребуючих поліпшення житлових умов. При цьому банківські кредити в білоруських рублях пропонують непідйомні ставки: 30-40%. Перспектива переплачувати за квартиру 40% мало кого приваблює. Це на додачу до низьких зарплатах призвело до сьогоднішнього завмирання на ринку приватної нерухомості. Житла будується мало, до того ж воно дороге.
Громадяни могли б користуватися більш дешевими валютними кредитами, але банки не видають їх фізособам з 2009 року. Зате юросіб це не стосується. Вони можуть отримати кредит в євро-доларах за ставкою 10-12%.
І лізингові компанії, залучаючи валютне кредитування на себе, можуть стати для білорусів і забудовників рятувальним кругом, який не дасть піти на дно ринку житла.
Майбутнє житла в лізинг
У сфері нерухомості з оптимізмом дивляться на анонсований лізинговий механізм.
«На даний момент пропозиція цікава для фізосіб, це інструмент для залучення більш дешевих ресурсів. Покупець, працюючи з лізинговою компанією і додатково оплачуючи лізингову ставку і ПДВ, на виході отримує ставку на порядок нижче, ніж ставка по кредитах в білоруських рублях. Лізингові компанії зараз розробляють програми співпраці з приватними особами, ми сподіваємося, що їх оцінять покупці нерухомості і це пожвавить ринок », - сказала в інтерв'ю Naviny.by керівник агентства нерухомості« Твоя Столиця. Новостройцентр »Наталія Пічуха.
Ринок, схоже, тільки й чекає, коли йому дадуть пожвавитися. За інформацією одного з великих гравців на лізинговому ринку, населення дуже зацікавлене в такому варіанті придбання житла. На щодня надходять в цю компанію дзвінки доводиться відповідати, що лізингові угоди з громадянами - це перспектива 2015 року, за найоптимістичнішим сценарієм. Адже з прийняттям закону виникне необхідність коригувати документи, що регулюють лізингову діяльність, і інші нормативні акти.
5 ризиків житла в лізинг
Основна перевага лізингових угод по нерухомості - відносно дешеві валютні кредити. Але не виключено, що держава може з часом заборонити або обмежити їх залучення.
2. Якщо в лізингову угоду залучаються валютні кредити, то одночасно з виграшем за низькою ставкою покупець ризикує. Курс зростає щодня без гарантії його стабільності.
3. Нерухомість в лізинг передбачає довгострокові угоди. З огляду на низьку кредитоспроможність громадян і велику вартість житла, компанії розглядають термін в 15 років. Далеко не у всіх лізингових фірм є можливість видавати громадянам такі довгі гроші. Якщо лізингодавець збирається залучати банківські кредити, максимальний термін яких 8 років, то покупець може зіткнутися з дуже жорсткими тимчасовими рамками.
4. Купуючи квартиру по лізингу, покупець не є її власником. Вона до повного розрахунку повної вартості належить лізингодавцю. З цього випливає неможливість прописатися в ній самому і прописати дитину. До моменту повного викупу також відкладаються угоди по цій нерухомості.
5. Придбана на умовах лізингу квартира може бути предметом застави. У разі порушення визначених договором умов оплати, лізингодавець може забрати її собі або передати банку, якщо під нерухомість брався кредит.
квартирне калькулятор
Квартира в лізинг може бути до 25% дешевше квартири, купленої з залученням 40% -ного кредиту в національній валюті. До ринкової вартості квартири додається лише лізингова ставка - прогнозується до 15%, - яка складається з винагороди лізингодавцю плюс, якщо він брав кредит, ставка по кредиту.
Сьогоднішня законодавча база вимагає від юридичних осіб сплати ПДВ в 20%. Якою мірою це вимога стосуватиметься фізичних осіб в майбутньому, не ясно. Амортизація майна з часом здешевлює його вартість, а значить і залишкову суму виплат. Варто пам'ятати, що можливість брати квартиру в лізинг може обмежити необхідність початкового внеску в розмірі 30-40% від вартості житла.
Таким чином, якщо ви берете квартиру в лізинг з початковою вартістю 100 тисяч доларів, то до кінця терміну договору виплати по ній складуть близько 115 тисяч доларів. Після внесення авансу вам дістануться щомісячні платежі в розмірі 625 доларів за умови 10-річного лізингового договору і скасування ПДВ для фізичних осіб.
У розмові з Naviny.by великі лізингові компанії утрималися від прямих прогнозів по вартості лізингу нерухомості для громадян. На даному етапі все дуже не ясно: крім проекту закону, немає ніяких документів, що регулюють механізм. Якась конкретика може з'явитися, за нашими очікуваннями, лише до початку 2015 року.