бланк договору

  1. поняття договору
  2. Як розробити бланк договору
  3. Обов'язкові реквізити договору
  4. Чи варто застосовувати типові бланки договорів?

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Будь-яка організація постійно стикається з необхідністю вступати в договірні відносини. Розробка, укладання та супроводження угод забирає багато часу, тому керівники часто вважають за краще мати в розпорядженні комплект шаблонів на всі випадки життя. Готову форму договору можна змінити, додати істотні умови і відсутні положення. Така практика дійсно може прискорити договірну роботу, але тільки в тому випадку, якщо бланк договору коригується кваліфікованим юристом.

З цієї статті ви дізнаєтеся:

  • Які форми договору передбачені законодавчо?
  • Чи існує уніфікована форма бланка договору?
  • Які обов'язкові реквізити повинен містити договір?
  • Чи можна використовувати типові бланки договорів?

поняття договору

Цивільний кодекс Російської федерації визначає поняття договору наступним чином: "ця угода двох або декількох осіб про встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків".

Договір вважається укладеним, якщо його сторони досягли консенсусу щодо істотних умов і оформили свою згоду в порядку, встановленому законодавством. Він вступає силу і стає обов'язковим для кожної сторони з моменту укладення. Договір вважається укладеним, якщо його сторони досягли консенсусу щодо істотних умов і оформили свою згоду в порядку, встановленому законодавством

У законодавстві виділяється три типи договору в залежності від обраного сторонами способу укладення: усна, простий письмовий, нотаріально-посвідчений письмовий. Усно укладаються угоди, які виконуються в момент їх укладення. Це найбільш характерно для роздрібної торгівлі та дарування цінних подарунків. Письмовий договір є джерелом обов'язкових для сторін умов. Він дозволяє вирішити суперечку сторін у разі виникнення розбіжностей. У письмовій формі укладаються угоди, в яких сторонами є юридична і фізична особа, а також угоди на суму, що перевищує десять тисяч рублів. Що стосується нотаріального посвідчення, йому в обов'язковому порядку підлягають: договір про іпотеку, про відступлення вимог, про заставу майна, про переведення боргу, про ренту, про відчуження частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю. Нотаріальне посвідчення дозволяє офіційно зафіксувати факт укладання угоди і допомагає уникнути багатьох суперечок. Як правило, до цієї форми вдаються при всіх угодах, що стосуються нерухомості.

Договори можна класифікувати за видами (публічний, попередній, приєднання, абонентський і т.д.) і по предмету угоди (купівля-продаж, оренда, дарування, виконання робіт, надання послуг, страхування, доручення і т.п.).

Нова гербова печатка, нові бланки і печатки структур

Поняття свободи договору, зафіксоване в Цивільному кодексі РФ, дозволяє сторонам укладати угоди, як передбачені, так і не передбачені законодавством. Єдиної уніфікованої форми документа не існує, однак, зміст деяких умов може бути наказано законом чи іншими правовими актами.

Як розробити бланк договору

Багато компаній для прискорення договірної роботи прагнуть розробити шаблони на всі можливі випадки. З одного боку, це дозволяє ретельно продумати умови найбільш поширених видів угод, що укладаються організацій. З іншого - будь-який типовий бланк потребують коригування, виходячи з конкретної реальної ситуації.

Бланк договору може містити перелік стандартних умов, характерних для даного виду угод. Часто застосовуються умови в законодавстві (ст. 427 ЦК України) визначено як зразкові. Вони розроблені для угод відповідного виду, опубліковані у пресі і можуть бути викладені у формі зразкового договору чи іншого документа, що містить ці умови.

Інструкція з діловодства. Оформляємо документи правильно

Типовий бланк договору, як правило, включає необхідні положення, які надають документа юридичну силу. Доцільно доручити складання бланка кваліфікованого юриста, тому що договірна робота вимагає глибокого знання законодавства.

Однією з найважливіших складових типової угоди є його істотні умови (ст. 432 ЦК України). Згода сторін щодо цих положень визначає факт укладання угоди. До істотних, відповідно до закону, належать такі умови:

  • про предмет договору;
  • визначені законом як істотні або є необхідними для угод даного виду;
  • умови, щодо яких (за заявою однієї із сторін) необхідно досягти згоди.

Цивільне законодавство містить ряд вимог до деяких видів договорів. Вони представлені в розділах 30 - 55 Цивільного кодексу РФ. Закон визначає вимоги до 24 видів угод, предметом яких є: купівля-продаж, міна, рента, дарування, оренда, підряд, перевезення, оплатне надання послуг, зберігання, страхування, доручення та ін. При необхідності сторони можуть укласти угоду, яка включає елементи різних видів. Це дозволено законом, але складання бланка змішаного договору краще довірити досвідченому юристу.

Обов'язкові реквізити договору

Типовий бланк договору, як правило, відповідає такою структурою:

  • Преамбула (найменування, номер, місце і дата укладення);
  • Загальні умови (предмет і дії, обов'язкові до виконання);
  • Права і обов'язки сторін (умови виконання зобов'язань, що відповідають вимогам до певного виду угод і які не суперечать імперативним нормам);
  • Ціна і порядок розрахунків (загальна сума угоди із зазначенням ПДВ, порядок і вид розрахунків (безготівковий або готівковий), можливість часткової оплати, розстрочки, оплати окремих партій і т.д.);
  • Відповідальність сторін (порядок відшкодування збитків, розрахунку неустойки, нарахування відсотків, зниження вартості неякісного товару, порядок заміни товару, можливість відмови від виконання зобов'язань);
  • Інші умови (термін дії угоди, порядок зміни і розірвання, перелік можливих форс-мажорних обставин, порядок досудового вирішення спорів, перелік програм);
  • Реквізити і підписи сторін (повні контактні дані, банківські реквізити сторін).

Відзначимо, що такий реквізит як ідентифікаційний номер є обов'язковим лише для угод, що підлягають обов'язковій державній реєстрації. Присвоєння бланку договору унікального номера, проте, доцільно для подальшої договірної роботи. Як правило, номер присвоюється стороною-ініціатором, розробником угоди.

Запропонована структура є мінімальною. При розробці бланка договору необхідно пам'ятати про те, що в типову форму в будь-якому випадку будуть внесені зміни згідно з конкретною ситуацією. В першу чергу необхідно звернутися до законодавства і упевнитися, що умови не суперечать імперативним нормам, регламентованим ГК РФ. Для складання деяких шаблонів потрібно виконати до постанов Уряду, наказів міністерств і галузевих відомств, інших нормативно-правових актів.

Чи варто застосовувати типові бланки договорів?

У багатьох компаніях існує практика, при якій складання бланків договорів і подальша робота з ними доручається фахівцям, які не мають відповідної юридичної підготовки. У цій ситуації за основу береться типова форма певного виду, куди вписуються відсутні умови та положення. Стандартні угоди для деяких категорій послуг і товарів, операцій з нерухомістю, страхування і доручення доступні у відкритому доступі. Проте, в подібних шаблонах не враховано специфічні деталі, особливості конкретної угоди.

Незважаючи на те, що бланк договору не має уніфікованої форми, законодавство все ж висуває ряд вимог до умов і змісту угод певних видів. Більш того, в Цивільному кодексі наводяться приблизні умови, які можна включити в документ.

Дії секретаря при корпоративних змінах

Що стосується типових бланків договорів, роботу з ними можна доручати тільки фахівцям, обізнаним у цивільному праві. Врахувати всі нюанси угоди в типовою формою не представляється можливим. Документ в будь-якому випадку доведеться підганяти під конкретну ситуацію з урахуванням побажань обох сторін. Шаблон може містити мінімальні необхідні умови, але без адаптації він не здатний надати сторонам необхідні гарантії і захистити від можливих ризиків.

Таким чином, для прискорення договірної роботи компанія може розробити бланки найбільш часто використовуються угод. Однак їх коригування слід доручити штатним або якій було запропоновано юристу.

Чи існує уніфікована форма бланка договору?
Які обов'язкові реквізити повинен містити договір?
Чи можна використовувати типові бланки договорів?
Чи варто застосовувати типові бланки договорів?
BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online