Генеральна довіреність на автомобіль в 2019 році

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Альтернативою договору купівлі-продажу автомобіля, яка досить широко використовується в Україні, є так звана «генеральна довіреність». У чому ж особливість придбання автомобіля за генеральним дорученням, і що повинен знати покупець авто, про це поговоримо далі.

У 2019 генеральна довіреність на автомобіль зберегла своє юридичне значення і актуальність, а сам порядок її використання залишився той же. Цікаво, що в чинному законодавстві немає визначення «генеральна довіреність». Це умовне визначення, яке використовують для позначення так званого усного договору, за яким продавець передає покупцеві автомобіль з певним обсягом прав, серед яких основними є права керувати автомобілем і право розпоряджатися ним. Від генеральної довіреності слід відрізняти довіреність на управління, яка дозволяє особі тільки керувати транспортним засобом, однак не дає право продавати, дарувати або іншим чином відчужувати автомобіль.

Для того, щоб дізнатися, які правові наслідки настають у разі оформлення договору купівлі-продажу та довіреності, потрібно звернутися до норм чинного законодавства.

ст. 244 Цивільного кодексу України

Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

ст.655 Цивільного кодексу України

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

З законодавчого визначення понять договору купівлі-продажу та довіреності приходимо до висновку, що це різні за змістом правові відносини. За договором купівлі-продажу до покупця переходить право власності на автомобіль, а за дорученням - право представляти «продавця» автомобіля перед іншими особами.

На відміну від договору-купівлі продажу довіреність не є підставою виникнення права власності на автомобіль, і після оформлення довіреності власник автомобіля не змінюється, а юридично, особа, яка придбаває автомобіль виступає не покупцем, а - повіреним.

Отже, генеральна довіреність - це письмовий документ, який не тягне за собою перехід права власності на автомобіль, а лише надає повіреному право керувати автомобілем, знімати його з обліку, здійснювати реєстрацію, розпоряджатися автомобілем і інші правомочності, передбачені нею.

Як правило, в генеральній довіреності передбачено такі права: визначати місце стоянки автомобіля, управляти автомобілем, здійснювати ремонт і переобладнання автомобіля, знімати автомобіль з обліку; замовляти і отримувати дублікати ключів до автомобіля, подавати та одержувати необхідні довідки, виписки, документи, дублікат реєстраційного документа у разі його втрати, подавати заяви, позовні заяви, продати автомобіль, укладати від імені довірителя договір купівлі-продажу автомобіля з правом визначення ціни та інших умов договору на свій розсуд, отримувати належні довірителю за договором купівлі-продажу гроші; укладати договори страхування, в разі спричинення автомобілю ушкоджень іншими особами в результаті дорожньо-транспортної пригоди або заподіяння шкоди повіреним особою іншим транспортним засобам керування транспортним засобом, укладати угоди про відшкодування заподіяної шкоди, одержувати і платити за такими угодами грошові суми, платити державні податки і збори , розписуватися за довірителя при виконанні дорученого тощо.

Таким чином, за генеральним дорученням ви не купуєте автомобіль, а просто берете його в користування.

Звертаємо увагу, що право користуватися автомобілем діє протягом терміну дії довіреності, тому з припиненням дії довіреності автоматично припиняються всі права покупця на авто. Представництво за довіреністю припиняється у наступних випадках:

1) Закінчення строку дії довіреності. У законодавстві України не передбачені вимоги щодо терміну, на який може видаватися довіреність. Термін встановлюється у довіреності виключно на розсуд довірителя. Отже, закінчення терміну дії довіреності означає, що повіреному необхідно звернутися до довірителя для оформлення довіреності на новий термін. Однак довіритель може відмовитися від продовження терміну, або банально не виходити на зв'язок. В результаті повірений втратить будь-які права на автомобіль та подальше користування автомобілем буде вважатися незаконним.

2) Анулювання довіреності. Довіритель може в будь-який час відкликати генеральну довіреність в односторонньому порядку. При таких обставинах повірений може розраховувати тільки на повернення грошей і то через суд, а факт передачі грошей за автомобіль ще потрібно довести. Виходом з цієї ситуації, міг би стати відмова довірителя від цього права в тексті доручення, проте згідно зі ст. 249 Цивільного кодексу України відмова від такого права не допускається.

3) Смерть довірителя. У разі смерті довірителя довіреність автоматично припиняється, а сам автомобіль включається до складу спадщини і разом з іншим майном переходить у власність спадкоємців. У такій ситуації залишається сподіватися на сумлінність спадкоємців, которие прийнявши автомобіль у спадок, можуть видати нову довіреність. І іншому випадку без суду не обійтися.

4) Визнання довірителя недієздатним, безвісно відсутнім або обмеження цивільної дієздатності довірителя. Визнання довірителя недієздатним, безвісно відсутнім, або обмежено дієздатним відбувається виключно за рішенням суду. Після набрання судовим рішенням законної сили генеральна довіреність припиняється автоматично.

Звертаємо увагу, що на автомобіль, придбаний за генеральним дорученням, за боргами довірителя може бути накладено арешт і звернено стягнення в рахунок погашення боргу. Також автомобіль може бути конфіскований за правопорушення або злочини, вчинені довірителем. При таких обставинах автомобіль примусово вилучають.

Автомобіль може бути визнаний судом спільною сумісною власністю подружжя (довірителя і його дружини / чоловіка), або взагалі при розлученні право власності на авто переходить за рішенням суду другог з подружжя. При таких обставинах автомобіль підлягає поверненню. Ще однією підставою для повернення авто може стати також шлюбний договір, за яким у разі припинення шлюбу саме це авто переходить у спільну власність подружжя.

Також немає ніяких гарантій, що після отримання з вас грошей і оформлення довіреності, довіритель не продасть або не подарована його іншій особі. Оскільки довіритель (він же продавець), юридично залишається власником авто, робити з ним він може що завгодно і без вашої згоди.

При втраті автомобіля, із зазначених вище підстав, єдиним способом захисту ваших прав буде звернення до суду. У суді можна просити визнати право власності на автомобіль, визнати договір уявним, або ж навпаки - дійсним. Тактика ведення справи багато в чому залежить від ситуації і поведінки продавця.

Якщо ви вирішили придбати авто за допомогою довіреності рекомендуємо отримати від довірителя розписку про отримання грошових коштів за автомобіль. Правильно складений текст розписки буде запорукою захисту ваших прав.

Юристи ЮК «ЮРЛАЙТ» допоможуть грамотно скласти текст розписки, здійснять юридичний супровід купівлі-продажу автомобіля і нададуть професійну юридичну консультацію з оформлення генеральної довіреності на автомобіль. Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).

Іван Горобівскій

Телефон: (096) 283-90-84 Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73 Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта:   office@urlight Електронна пошта: [email protected]

Скайп: yurelated Скайп: yurelated

BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online