Як стягнути дебіторську заборгованість: перевірений метод

  1. Робота з дебіторкою не повинна обходитися дорожче суми боргу
  2. 2. Призупиніть виконання договору
  3. 3. Утримуйте майно, що належить боржнику
  4. 4. Надавайте на боржника інформаційний тиск
  5. 5. Надішліть претензію
  6. Якщо інших варіантів не залишилося, зверніться до суду
  7. 6. Захистіть себе від виведення активів
  8. Завести кримінальну справу
  9. Допоможіть судовим приставам
  10. Домовитися виходить не завжди
  11. Інформація про автора і компанії

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Прострочені борги - вельми неприємний фактор, який здатний звести нанівець багатомісячну роботу комерційного директора і всього відділу продажів. Адже хоча товари або послуги фактично давно надані клієнту, підприємство не має можливості використовувати чесно зароблені гроші і змушене заморожувати проекти по власному розвитку.

Стягнути дебіторську заборгованість, особливо в період кризи, буває досить складно. Порушення дати виконання договірного зобов'язання - перший сигнал про те, що пора приймати якісь заходи. І перше, що вам слід зробити, - в найкоротші терміни повідомити боржника про сам факт порушення, вашої принципової позиції і можливості настання негативних наслідків.

Складно систематизувати і описати всі можливі причини прострочення, відповідно, визначити універсальне рішення для всіх варіантів конфліктних ситуацій нереально. Однак я постарався виділити найдієвіші методи впливу на несумлінного боржника.

Цілком можливо, що прострочення викликана усуненими причинами і не пов'язана з принциповим небажанням боржника виконувати взяте зобов'язання або його фатальною неплатоспроможністю. Тому, щоб стягнути дебіторську заборгованість, варто почати з переговорів. Часто буває так, що після реструктуризації заборгованості партнер виконує зобов'язання.

Варто враховувати, що рівень переговорів не повинен обмежуватися менеджерським складом, з яким ваші представники контактували при укладенні та виконанні договору. Для ефективного вирішення проблеми може бути досить вийти на топ-менеджмент або навіть на власників підприємства. Часто спілкування на такому рівні дозволяє швидко вирішити всі питання.

& Gt;

Робота з дебіторкою не повинна обходитися дорожче суми боргу

Дмитро гонів, генеральний директор, «Граніт»

Отримання дебіторської заборгованості - це тривалий процес, який забирає у аккаунт-менеджера багато часу і володіє певною собівартістю. Тому оптимальний варіант - не мати клієнтів-боржників. Краще йти на знижки і бонуси лояльним партнерам, щоб вони купували якомога більше і тим самим позбавляли вас від необхідності шукати нових клієнтів з невідомим фінансовим становищем.

Проте іноді доводиться стикатися з недобросовісними клієнтами. У такому випадку спочатку ми просто умовляємо боржника заплатити - планомірно, по кілька разів на тиждень. Якщо вмовляння по телефону виявилися безрезультатними, зустрічаємося з боржником особисто і передаємо рахунку, нібито їм не отримані або втрачені, з рук в руки. У разі якщо перераховані мирні заходи не допомагають, чинимо відповідно до законодавства.

У роботу включаються юристи, які готують акт звірки, складають претензію і звертаються до арбітражного суду. Однак перед тим, як починати претензійну роботу і господарсько-процесуальне право, ми розглядаємо суму заборгованості. Якщо послуги юристів обходяться дорожче самого боргу, повертаємося до самого початку: ведемо переговори, зустрічаємося, обговорюємо, як можна прискорити погашення заборгованості. Якщо клієнт як і раніше не платить (а сума боргу вище, ніж вартість роботи юристів), тоді розриваємо все відносини і не ведемо з ним більш ніяких справ.

2. Призупиніть виконання договору

Дана міра може бути застосована тільки у випадках, передбачених законом або договором. Якщо у вас є така можливість, призупините відвантаження товарів або надання послуг.

3. Утримуйте майно, що належить боржнику

Якщо у вас знаходиться, наприклад, будь-яке обладнання боржника, ви маєте право утримувати його до погашення боргу. Даний механізм врегульовано параграфом 4 глави 23 Цивільного кодексу Російської Федерації. Закон також надає можливість накласти стягнення на утриману майно в разі непогашення боргу.

4. Надавайте на боржника інформаційний тиск

Як засіб тиску на боржника часто застосовуються такі способи, як систематичне направлення вимог про погашення боргу (виконання зобов'язання) за допомогою поштового, електронного, телефонного або факсимільного зв'язку, а також SMS, включення інформації про боржника в різні стоп-листи та інші інструменти, спрямовані на створення у партнера чіткого уявлення про невідворотність виконання простроченого зобов'язання. Відомий випадок, коли кредитор розмістив на білбордах оголошення про продаж боргу великої багатопрофільної компанії. У тексті шрифтом були виділені найменування компанії та прізвище її власника. Борг був погашений через дуже короткий час після початку такої «рекламної акції».

5. Надішліть претензію

Переклад конфлікту в стіни суду - це, як правило, небажаний вихід. Тому перед тим, як прийняти рішення про неминучість судового розгляду, слід направити боржникові претензію.

Напевно в договорі з вашим партнером є умова про досудове претензійному порядку врегулювання розбіжностей, що виникли. Це правило - такий же класичний пункт угоди, як, наприклад, форс-мажор. Відправка претензії - це свого роду останній заклик до миру перед оголошенням війни, початком судового позову.

Зверніть увагу на адресата: направляти претензію варто не в юридичний департамент компанії, а топ-менеджменту. Якщо претензія буде складена в розрахунку на юриста, є небезпека, що його професійні амбіції візьмуть гору над корпоративними інтересами і він почне грати в професійні пошуки лазівок в законі.

У разі якщо фірма є дочірньою, претензію по роботі з дебіторською заборгованістю має бути спрямовано в головну компанію. Багато корпорацій свято дотримуються корпоративний імідж і охороняють реноме компанії. У такій ситуації будь-який топ-менеджер усвідомлює, що краще вирішити конфлікт відразу, не надаючи проблемі особливого розголосу і не доводячи справу до суду. Адже ніхто не може передбачити результат судової тяжби.

Додаткова інформація.

Якщо ви не згодні з винесеним судовим актом, протягом 30 днів його можна оскаржити у вищій інстанції. Є можливість оскаржити і вже вступило в силу рішення протягом 60 днів в суді касаційної інстанції.

Якщо інших варіантів не залишилося, зверніться до суду

Якщо ви випробували всі методи і не домоглися бажаного результату, потрібно готуватися до розгляду в суді. Суд - це додаткові управлінські витрати і фінансові витрати: оплата державного мита та послуг юристів, інші витрати. Тому необхідно визначити його доцільність, щоб витрати на процес не перекрили його економічний ефект. Разом з тим слід визнати, що вирішення суперечки в суді - єдиний легальний спосіб розв'язання конфлікту за відсутності згоди сторін. Однак пам'ятайте, що неналежна доказова база і погана підготовка до процесу, швидше за все, стануть причиною відмови в задоволенні вимоги про стягнення фактично існуючого боргу.

У нашій практиці був такий випадок. Компанія звернулася з позовом до індивідуального підприємця про стягнення боргу за поставлений товар. Факт поставки підтверджувався товарними накладними, які з боку покупця були завірені підписом підприємця і його печаткою. Заперечуючи проти заявлених вимог, відповідач заявив про фальсифікації докази в зв'язку з тим, що підпис на накладних була зроблена не їм, а невідомою особою.

Факт отримання товару відповідач заперечував і зажадав проведення графологічної експертизи, яка підтвердила його доводи. І хоча позивач стверджував, що в компанії відповідача існувала практика, коли за директора на документах могли розписуватися його підлеглі (за згодою керівника), що насправді і мало місце, суд не прийняв ці доводи до уваги. У позові було відмовлено.

Щоб уникнути таких промахів в суді, варто заздалегідь детально продумати доказову базу і залучити юристів. Якщо профілактика і система документообігу будуть побудовані правильно, проблем виникнути не повинно.

Темі підготовки позовної матеріалу можна присвятити окрему статтю. Не вдаючись в тонкощі, зазначу принципові моменти (малюнок).

6. Захистіть себе від виведення активів

З огляду на, що судовий розгляд може затягнутися на тривалий час, не зайвим буде убезпечити себе від ситуації, коли боржник почне позбавлятися від своїх активів. Процесуальне законодавство передбачає, зокрема, можливість накласти арешт на грошові кошти або інші матеріальні ресурси, що належать боржникові.

Відразу слід зазначити, що арбітражні суди зараз вкрай неохоче задовольняють клопотання про застосування забезпечувальних заходів. Проте забувати про цю можливість не варто.

Проте забувати про цю можливість не варто

Восени 2008 року столичний ритейлер оголосив дефолт за своїми зобов'язаннями. Не чекаючи погіршення ситуації, регіональний постачальник звернувся до арбітражного суду з позовом про стягнення боргу. Одночасно було направлено клопотання про забезпечення позову - накладення арешту на грошові кошти боржника (на суму, що відповідає ціні позову). Документ був грамотно юридично опрацьовано, до клопотання доклали докази того, що судовий акт по даній справі може бути не виконаний в разі невжиття забезпечення, - і суд задовольнив клопотання.

Завести кримінальну справу

В окремих ситуаціях для захисту ваших прав, можливо, буде доцільно спробувати перевести конфлікт в кримінально-правову площину, оскільки, хоча система доказування у подібних кримінальних справах дуже непроста, ефективність даного інструменту висока. Як правило, таке рішення переконує боржника приступити до активного виконання зобов'язань. Адже відповідачем в кримінальному процесі є фізична особа, навіть якщо стороною цивільно-правових відносин виступає організація. Сама перспектива бути залученими в якості підозрюваного або обвинуваченого у кримінальній справі, не кажучи вже про можливість винесення обвинувального вироку і, як наслідок, відбування кримінального покарання і судимості, є потужним психологічним стимулом для недобросовісних боржників.

Такі заходи особливо необхідні в тих випадках, коли дії боржника можна кваліфікувати за такими статтями Кримінального кодексу РФ: 159 ( «Шахрайство»), 176 ( «Незаконне отримання кредиту»), 177 ( «Злісне ухилення від погашення кредиторської заборгованості»), 179 ( «Примус до здійснення угоди або відмови від її здійснення»), 195 ( «Неправомірні дії при банкрутстві»), 196 ( «Умисне банкрутство»), 197 ( «Фіктивне банкрутство»). При цьому направити в правоохоронні органи заяву про порушення кримінальної справи можна, не чекаючи винесення рішення суду, паралельно ведення судової справи.

Джерело: «БіАйКью»

Допоможіть судовим приставам

Отримання позитивного судового рішення - це лише половина справи. Випадки, коли боржник добровільно виконує постанову суду, на практиці зустрічаються нечасто. І тоді виникає необхідність звернення до служби судових приставів.

Пристави мають широкими правами по виконанню рішення суду. Так, діючи на підставі закону «Про виконавче провадження», вони можуть накладати арешти на грошові кошти на рахунках і на майно, проводити реалізацію майна, а також направляти його на реалізацію через торги, накладати на боржника (фізична особа) обмеження на виїзд за кордон , порушувати кримінальні справи і т. д. Однак для найбільш ефективної роботи приставу просто необхідна ваша допомога, така як вистава відомої вам інформації про боржника та направлення запитів в різні інстанції, які зможуть створити достов ерную картину його матеріального становища. Джерела можуть бути наступні: податковий орган (інформація про банківські рахунки), органи Росреестра (нерухоме майно), управління ДІБДР (транспортні засоби), відділення Пенсійного фонду (інформація про роботодавця боржника - фізичної особи). Незайвою буде інформація про фактичне місцезнаходження рухомого і нерухомого майна боржника - цінних паперів, торгових точок, офісів, складів тощо.

Домовитися виходить не завжди

Андрій Баринкін, генеральний директор, «Вітекс»

Жорсткі методи ведення бізнесу не призводять ні до чого, крім розриву відносин, що тягне за собою втрату прибутку в подальшому. Однак часом зробити цей крок необхідно, коли стає очевидно, що партнер не йде назустріч і не збирається виконувати фінансові зобов'язання. Такий розрив може вберегти від більшої втрати. Ми, зокрема, останнім часом частіше розриваємо стосунки, ніж домовляємося. Можливо, справа в кризі (стало менше грошей).

Певну роль відіграє і людський фактор: багато бізнесменів стали менш активні. Вони просто наїлися, розслабилися і не хочуть докладати колишні зусилля. В таких обставинах дуже важливо мінімізувати ризики неплатежів. Ми, наприклад, перш ніж укласти договір, влаштовуємо клієнту перевірку: перші, пробні партії товарів пропонуємо на невеликі суми і з 100-відсотковою передоплатою. Якщо компанія демонструє фінансову спроможність, продовжуємо працювати з нею і далі.

Крім того, ми намагалися страхувати ризики фінансових неплатежів, але ця ініціатива так і не була реалізована. Нам не підійшли умови страхових компаній, яким не подобалися наші ризики, але подобалися наші гроші.

Олексій Бакулев,

генеральний директор, «БіАйКью»

Інформація про автора і компанії

Олексій Бакулев - генеральний директор консалтингової компанії «БіАйКью» з 1999 року. Закінчив Московську державну юридичну академію. Автор ряду публікацій в сфері корпоративних відносин та управління дебіторською заборгованістю.

«БіАйКью» - консалтингова група, утворена в 2006 році з юридичного бюро «Правова основа бізнесу». Спеціалізується на наданні повної правової підтримки підприємствам і організаціям, представництві в судах, правовому супроводі проектів злиття та поглинання, стягнення корпоративних боргів. Офіційний сайт - www.beiq.ru

«Вітекс» - ексклюзивний представник автомобільних масел німецької торгової марки Fosser в Росії. Виробляє тосол і антифриз під власною торговою маркою. Компанія утворена в 1993 році. Потужність власного виробництва - 1500 т / міс. Обсяг продажів - 10 000 т / рік. Обсяг експорту в структурі виручки - 15%. Основні напрямки експорту - країни СНД, Польща, Болгарія, Німеччина. У компанії більше 100 співробітників. Офіційний сайт -http: //vitex52.ru

ГК «Граніт» заснована в 2003 році. Працює на ринку інформаційних технологій, спеціалізується на розробці програмного забезпечення і системної інтеграції. Чисельність персоналу - 25 осіб. Офіційний сайт - www.g-it.ru

Сподобалася стаття? Діліться з колегами - нехай оцінять!

BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online