Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
26 квітня виповнюється 28 років з дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС). В результаті аварії постраждало дуже багато людей. У зв'язку з цим держава підтримує л іквідаторов наслідків катастрофи, постраждалих і жителів радіоактивно забруднених територій.
Основна пенсія залежить від «радіоактивного» стажу
Пенсію чорнобильцям розраховують по Законам - «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .Пенсіонние виплати складаються з основної пенсії та додаткової.
Порядок нарахування основної пенсії визначає Кабінет Міністрів. Для ліквідаторів наслідків аварії і віднесених до 1 ї категорії постраждалих, за основу, за бажанням пенсіонера, може бути взятий заробіток, отриманий за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. В цьому випадку пенсія розраховується в розмірі відшкодування матеріальних збитків (відповідно до ст. 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). З реднемесячний заробіток для призначення пенсії в розмірі відшкодування матеріальних витрат визначається за наступною схемою:
то в розрахунок, за його вибором, приймається один найбільш вигідний місяць;
якщо на радіоактивно забрудненій території людина відпрацювала менше 12 місяців - загальну суму заробітку за календарні місяці роботи слід поділити на кількість цих місяців;
Державна пенсія за віком особам, віднесеним до 2 ї та 3 ї категорій постраждалих, призначається з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок основної пенсії відбувається на загальних підставах, зокрема, при зміні прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати.
З 2012 року, на підставі Постанови Кабміну України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23 листопада 2011 року, була встановлена мінімальна пенсійна виплата. Вона визначається у відсотках до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб і стосується наступних категорій.
1. Учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986-1990 роках, визнаних інвалідами:
- дл я інвалідів I групи - 285% (2704,65 грн.);
- для інвалідів II групи - 255% (2419,95 грн.);
- для інвалідів III групи - 225% (2135,25 грн.).
2. Чорнобильців, які постраждали від аварії атомного реактора і стали інвалідами. Мінімальна виплата в цьому випадку становить:
- для I групи - 180% прожиткового мінімуму для непрацездатних (1708,20 грн.);
- для 2 групи - 160% (1518,40 грн.);
При цьому в обох випадках, якщо до пенсії встановлена доплата за особливі заслуги перед Україною, то вона виплачується понад зазначений мінімальний розмір пенсії.
Додаткова пенсія «прив'язана» до прожиткового мінімуму
Додаткова пенсія - компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, вона призначається після виникнення права на основну пенсію. Відповідно до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», її розраховують у відсотках до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до 1-ї категорії, на сьогоднішній день платять додаткову пенсію в розмірі:
- інвалідам I групи - 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (474,50 грн.);
- інвалідам II групи - 40% (379,60 грн.);
- інвалідам III групи - 30% (284,70 грн.).
Для інвалідів, у яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, додаткова пенсія становить:
- у інвалідів I групи - 36% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (341,61 грн.);
- у інвалідів II групи - 24% (227,76 грн.);
- у інвалідів III групи - 18% (170,82 грн.).
Додамо, що розмір щомісячної компенсації сім'ям, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, на сьогоднішній день дорівнює 12% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (113,88 грн.).
Анна Войтко
* Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.