- «Столичний колекціонер замовив тростину, всередині якої ... контейнер для коньяку»
- «Люди не хочуть купувати криваві алмази, що видобуваються в зонах конфліктів»
- «У Туреччині та Єгипті часто продають не золоті прикраси, а вироби з металу, покритого тонким шаром золота»
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Відомий київський ювелір Віктор Гарарук розповів «ФАКТАМ» про останні новинки в моді на прикраси і про самих неймовірних замовленнях українських мільйонерів, з якими йому довелося стикатися
Ювелірна виставка в швейцарському Базелі - найбільша в світі. Щорічно тут експонуються новітні розробки дизайнерів. Про останні новинки ювелірної моди, представлених на виставці в нинішньому сезоні, «ФАКТАМ» розповів відомий київський ювелір Віктор Гарарук, єдиний в світі зумів відтворити в золоті парчу.
«Столичний колекціонер замовив тростину, всередині якої ... контейнер для коньяку»
- Пане Вікторе, криза в Базелі відчувався?
- Особливість нинішньої виставки в тому, що в ній брали участь переважно великі «гравці» ювелірного ринку, - розповідає Віктор Гарарук, серед клієнтів якого арабські шейхи і мільйонери. - Це відомі бренди, які не потребують особливої реклами. Дрібні компанії зійшли з дистанції, не було і новачків. У порівнянні з минулим роком відвідувачів виявилося менше.
- А мода на прикраси змінилася? Наприклад, останній писк моди в аксесуарах - сумочки з парусини з розкішною обробкою всередині зі шкіри пітона. Гламур «напоказ» під час кризи стає чи не поганим тоном. Щоб пом'якшити стрес від переходу до антигламуру модницям рекомендують носити такі сумочки розстебнутими.
- У ювелірному мистецтві подібні антигламурні штучки були і раніше. Наприклад, одна німецька дизайнерська студія презентувала колекцію, назву якої можна перекласти на російську мову як «діамант всередині». Уявіть золоте кільце з невеликим виступом по центру - «шипом». На вигляд абсолютно звичайне. І тільки коли власник знімає його, всередині виявляється ... діамант в три карата. Вартість його близько 90 тисяч доларів!
- Прикольно ... До речі, така тенденція зараз і в одязі. Нещодавно я була на закритій презентації чоловічого одягу преміум-класу, і там демонстрували піджак на шифонової підкладці бузкового кольору. Зовні непомітний, сіренький, але коли власник його зніме і недбало кине на крісло, тим, хто розбирається в брендах і в моді, стане очевидно: його власник - багата людина. Піджак коштує кілька тисяч доларів.
- Коштовності можуть розповісти про матеріальний статус їх господаря, повірте, куди більше, ніж одяг (посміхається). Що ж стосується «антикризової» ювелірної моди, вразило кільце, в якому два камені. Один - діамант, другий - фіаніт, між якими перекреслений золотий знак рівності. Такий ось кітч: діамант вартістю в кілька тисяч доларів сусідить з каменем, ціна якого близько п'яти доларів.
- Ви розповідали, що один ваш клієнт просив виготовити для нього комп'ютерну клавіатуру з чистого золота. Зробили?
- Ні, я йому відмовив, адже функціональну клавіатуру з цього металу виготовити неможливо. Однак, незважаючи на кризу, і зараз замовлення бувають досить-таки несподівані. Нещодавно один клієнт просив зробити для нього «недорогу» тростина - не дорожче ... 15 тисяч доларів. Він колекціонує такі аксесуари.
- Яка ж це має бути тростину? Інкрустована діамантами?
- Дизайн він повністю довірив мені. Палиця можна виконати з золота або срібла, з каменями або без них, прикрасити гравіюванням або слоновою кісткою ... Не це головне. У замовника одне прохання: щоб усередині її був контейнер для коньяку грамів на 400. Ручка тростинки відгвинчується, і випити коньячку її власник може прямо на ходу. Але найбільш приголомшливий замовлення надійшло буквально на днях: каблуки жіночих туфель, інкрустовані золотом і діамантами.
- Шутите?
- Анітрохи. Шпилька висотою 12 сантиметрів буде повністю усипана діамантами - жовтими і білими, червоні - підуть вертикальної стрічечки на шпильці ззаду. У кожному підборах діамантів на вісім каратів.
- Хто ж ця замовниця? Артистка?
- Ні, дружина великого олігарха. Більше нічого не можу сказати. Коли надійшло замовлення, я пожартував: мовляв, може, поставимо замість діамантів стрази? А вона каже: «І куди я їх потім одягну?»
- Що ж там за туфлі, якщо каблуки такі?
- Дуже дорогого бренду. Дуже!
- А «рідні» підбори від них ви викинули?
- Ні. Мною виготовлені - це підбори-чохли. Вони легко надягають поверх «рідних» і так само легко знімаються.
- У скільки ж обійшлися модниці чудо-шпильки?
- Порядку 14 тисяч доларів.
- Я думала ... дорожче.
- Ні, там діаманти все дрібні (посміхається).
«Люди не хочуть купувати криваві алмази, що видобуваються в зонах конфліктів»
- Раніше - до кризи - деякі люди інвестували в коштовності та антикваріат з думкою: коли настануть важкі часи, вони зможуть все це продати і отримати гроші. Багато зараз продають ювелірні прикраси?
- Останнім часом мені часто телефонують, пропонують купити камені і прикраси досить сумнівного походження. Купувати з рук у незнайомців подібні речі дуже небезпечно.
- Вони можуть бути краденими?
- Не виключено. У моїх знайомих ювелірів траплялися ситуації, коли вони набували щось задешево і спочатку раділи, а потім по два-три місяці доводилося в міліції пояснюватися. І в результаті куплені речі відібрали, оскільки знайшлися їх власники. Грошей же, сплачених за покупку, зрозуміло, ніхто не повернув. Крім того, що здаються на перший погляд вигідними покупки можуть обернутися обманом в тому сенсі, що камінь виявиться не справжнім! У цьому випадку, як і в першому, гроші безповоротно втрачені.
Адже між «лікування» камінням і самородками дуже суттєва різниця. Нерідко перші видають за другі.
- Що значить «лікований» камінь?
- Такий, що мав ваду. Наприклад, сміття всередині. Його випалюють лазерними установками. На вигляд відрізнити «лікований» камінь від «здорового», природно чистого, непросто. Але «ліковані» стоять в рази дешевше. Щоб не помилитися при покупці каменю, обов'язково вимагайте сертифікат геммологической експертизи. Що ж стосується «кризових розпродажів», про яких ви запитали, знаю колекціонерів, які, володіючи дуже дорогими речами, віддадуть перевагу сидіти на хлібі і воді, але з прикрасами не розлучаться ...
- Ви сказали, що вам мало не щодня пропонують купити камені і прикраси. Щось гідне зустрічається?
- За невеликі гроші я придбав, наприклад рідкісної краси колумбійський смарагд, з якого планую зробити намисто. Думаю, таких смарагдів у світі небагато.
- Коли він був здобутий?
- Років сорок тому. Я як раз зараз займаюся його сертифікацією.
- Що значить недавно з'явився термін «зелене ювелірну прикрасу»?
- Такі прикраси зараз в особливій ціні. Йдеться, зрозуміло, не про колір. Зараз дуже багато уваги приділяється природного і соціальної екологічності каменю у всіх сенсах. Люди не хочуть купувати криваві алмази, які добувають в зонах конфліктів. Має значення навіть зарплата робітників на рудниках. Якщо вона жебрацька, в сім'ї голодують і вмирають діти, камінь може принести нещастя людині, яка купила його. Останнім часом в світі на такі речі дуже стали звертати увагу.
Кращі діаманти в цьому сенсі канадські, адже Канада не замішана в жодних міжетнічних війнах.
«У Туреччині та Єгипті часто продають не золоті прикраси, а вироби з металу, покритого тонким шаром золота»
- До речі, в світі зараз спостерігається ще одна дуже цікава тенденція - продовжує Віктор Гарарук. - З метою збереження навколишнього середовища вітається виготовлення нових ювелірних виробів з переплавлених. На Заході зараз про це багато говорять. Однак перероблене золото теж має бути екологічно чистим. У ньому, як і в продуктах харчування, не повинно бути домішок, які можуть шкодити здоров'ю людини. Адже іноді що буває - купує жінка золоті сережки однієї з найвищих проб золота, надягає їх і у неї починають запалюватися мочки вух. Або алергічний висип ні з того ні з сього виникає. І все тому, що в сплаві, з якого зроблені ці сережки, чого тільки немає - кадмій, алюміній ... Все це додається, щоб здешевити виріб. І потрібно бути дуже обережними, купуючи золоті прикраси в Туреччині, Єгипті, Арабських Еміратах. Найчастіше там продають не золото, а сплав, покритий тонким шаром золота.
- А камені хоч справжні?
- Всяке буває. Якось один клієнт показав мені кільце з діамантами, куплене в Єгипті, а в ньому справжніх діамантів п'ять-шість, всі інші камені - «під діаманти».
- Правда, що в зв'язку з кризою платина подешевшала практично в два рази?
- Цей метал дійсно подешевшав наполовину, але ще до кризи. Зазвичай платину використовують в чоловічих прикрасах. До речі, на виставці в Базелі спостерігалася ще одна цікава тенденція - компанії, які раніше спеціалізувалися виключно на жіночих прикрасах, стали створювати і чоловічі колекції.
- А ви особисто в своєму бізнесі кризу відчули?
- Я вам так скажу: ті люди, які збирали на коштовності, сьогодні відмовилися від прикрас на користь чогось більш життєво важливого. Самі ж багаті як купували, так і продовжують купувати - для себе, улюблених жінок, дітей.
- У вас можна купити прикрасу в кредит?
- Ні, проте деякі постійні клієнти іноді розплачуються частинами. Наприклад, купують виріб до якоїсь дати - їм потрібно терміново, а потім потихеньку віддають.
- Але можуть же і не віддати? В одному з дорогих ресторанів мені розповідали, як інший раз небідні клієнти, до того ж публічні люди, обіцяють розплатитися «завтра», але більше в цьому ресторані просто не з'являються.
- Всяке може трапитися. Тому ми довіряємо тільки тим, кого добре знаємо ...
Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter
А мода на прикраси змінилася?Зробили?
Яка ж це має бути тростину?
Інкрустована діамантами?
Шутите?
Хто ж ця замовниця?
Артистка?
Коли надійшло замовлення, я пожартував: мовляв, може, поставимо замість діамантів стрази?
А вона каже: «І куди я їх потім одягну?
А «рідні» підбори від них ви викинули?