- Що таке код виду операції в книзі покупок і продажів
- їх види
- 1-3
- 10-20
- 23-32
- Невикористані
- Корисна інформація по темі
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Кожна операція в бухгалтерському обліку (надходження та витрачання коштів) повинна відображатися. Для більш зручного та зрозумілого відображення проводок використовуються спеціальні коди, які розроблені фахівцями ФНС. Основна мета оновлення системи кодів полягає в спрощенні адміністрування податків і обробки звітів, які здають організації і індивідуальні підприємці .
Що таке код виду операції в книзі покупок і продажів
Код виду операції - це спеціальний шифр, який показує суть виду проведеної операції або групи операцій юридичною особою або фізичною особою, яка є індивідуальним підприємця м. Застосування кодів операцій в звітах дозволяє:
- автоматично обробляти дані в інформаційних системах органів ФНС. Знижується роль людського фактора, так як люди можуть помилитися в розрахунках, а комп'ютер прорахує і підсумує всі дані за кодами. У підсумковій книзі покупок або книзі продажів , Крім разбивок по конкретним операціям, буде відображена загальна сума проводок по кожному з кодів;
- передавати інформацію в більш зручному і зашифрованому вигляді;
- зберігання інформації в програмі 1С .
На сьогоднішній день діє кодування, затверджена нормами наказу по ФНС РФ від 14 березня 2016 року N ММВ-7-3 / 136, який вступив в дію (набрав юридичну силу) з 1 липня 2016 року.
Про такі коди розповість відео нижче:
їх види
Необхідно більш детально розглянути сутність кодувань для розуміння того, які операції можуть бути зашифровані.
1-3
Під кодом 01 мається на увазі:
- операції з купівлі або придбання товарів, послуг, об'єктів інтелектуальної власності, крім операцій по деяким іншим кодам;
- оплата коштів за коректувальних накладними та рахунків-фактур ;
- проводки по поверненню сум податків, які підлягають відрахування або компенсації підприємству (п. 8 ст.145, п.3 ст. 170, ст. 171.1 НК РФ);
- проведення операцій, які не обкладаються ПДВ згідно норм чинного законодавства;
- фіксування повернення коштів, сплачених в якості авансу за товари і послуги (Ст. 171 п.5 та ст. 172 п.6);
- оплата або передоплата за поставку товарів або надання обумовлених контрактами, ліцензійними дозволами і іншими документами, послуг.
За кодом 02 фіксуються операції з повернення раніше придбаного товару. Покупець товару відображає цю операцію як витрата матеріальних цінностей і повернення грошових коштів, які були сплачені за товар. Продавець фіксує операцію навпаки.
Використання коду 03 в книзі покупок або продажів може означати проведення таких видів операцій (згідно норм ст.161 НК РФ):
- комерційна діяльність підприємств, компаній, фізичних осіб, які не зареєстровані на території РФ;
- надання в оренду федерального або комунального майна з метою поповнення державного або місцевого бюджету;
- продаж конфіскованих речей, скарбів або майна, знайти господаря якого не представляється можливим.
Коди при імпорті - тема відео нижче:
10-20
- Код 10 відображає передачу товарів або надання певних видів послуг безкоштовно. Йдеться про гуманітарну або благодійну допомогу нужденним особам, організаціям або державам.
- Код 13 в своїй звітності зобов'язані використовувати ті будівельні організації , Які займаються наданням послуг з капітального ремонту або модернізації об'єктів нерухомості.
- Код 14 відображає проведення операцій, які регламентуються нормами п. 1 -4 ст. 155 НК РФ (поступки грошових вимог за договорами поставок товарів або по кредитними договорами , Передача прав на житлові приміщення новим власникам даних приміщень).
- Код 15 використовується компаніями для фіксації торгових взаємин з торговими агентами, які представляють свої компанії на основі агентського договору.
- Якщо покупець товару не є платником ПДВ , То проводка по поверненню товарно - матеріальних цінностей, яка з тих чи інших причин не підійшла покупцеві, реєструється з використанням спеціального коду 16.
- Під цифрою 17 ховається повернення товарів, які придбані за гроші (оплата готівкою безпосередньо перед покупкою).
- Код 18 використовується в разі фіксації коригуючого рахунки-фактури з таких причин:
- зміна вартості товару після оформлення попереднього рахунку, який на момент коригування ще не оплачений або вже оплачений (проведення доплати або видача додаткового товару);
- зміна обсягу продукції, що закуповується.
- Коди 19 і 20 стосуються операцій з імпорту товарів в РФ . Пункти 21 і 22 на даний момент відповідають деяким видам операцій, які також можуть відображатися під кодом 01 (повернення сплачених податків і авансових платежів).
23-32
- Якщо компанія купує продукцію або послуги, дії за якими фіксуються в бланках суворої звітності , То в 1С показується код 23.
- Коди 24 - 28 не відображують реальних дій з торгівлі (купівлі та продажу товарів).
- У разі необхідності коригування вартостей використовується код 29.
- Пункти 30 і 31 стосуються фіксації продажу товарів, які є об'єктами сплати ПДВ згідно норм ст. 151 НК РФ.
- Самий останній код в нинішній кодифікації - 32. Він використовується для фіксації операцій з прийому вирахування ПДВ згідно норм п.14 ст.171 НК РФ.
Невикористані
Перелік кодів, які скасовані або ж уже не використовуються:
Корисна інформація по темі
Перший час після введення нових кодів необхідно заповнювати в деклараціях обидва коди. Це пов'язано з тим, щоб податківці і бізнесмени не плуталися за значеннями кодів. Головна причина введення нових кодів - оновлення декларації з ПДВ .
У деяких випадках платники податків забувають поставити код виду операції. Відсутність кодів в звітності призведе до помилок у звітності, а також:
- неможливість ідентифікації конкретної операції податківцями;
- проблеми з прийняттям звітності органами ФНС.
Ще більше корисної інформації в тому числі за кодами операцій в КПП міститься в цьому відеоролику: