- Застава, аванс, задаток
- Необхідні знання до передачі завдатку
- іпотека
- 1 етап - правильно складаємо договір завдатку
- 2 етап - передаємо завдаток
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Аванс і завдаток при покупці квартири - обов'язкова частина договору купівлі-продажу. Вони виступають гарантією того, що угода буде укладена на певних умовах, які сторони спочатку зафіксовані в договорі.
Зміна умов договору після того, як вдалося оформити завдаток при покупці квартири, неможливо без обопільної згоди учасників угоди.
Величина завдатку, як і авансу, покупцем і продавцем визначається самостійно на договірній основі. Зазвичай сума відповідає 5-10% від ціни квартири, що купується.
Застава, аванс, задаток
Поняття «аванс» законодавчо не визначено. Фактично, це передоплата за договором. При відмові від угоди продавець повертає покупцеві всі отримані кошти.
Завдаток - це гарантія здійснення операції. При наявності договору авансу при покупці квартири при відмові від укладення основного угоди покупцем гроші залишаються у продавця. В іншому випадку справжній власник предмета угоди зобов'язаний повернути так і не стала партнеру кошти в подвійному розмірі.
Застава при покупці квартири - це гарантія того, що кредитору повернуть позику. При виникненні проблем з платоспроможністю позичальника при наявності такого обтяження, навіть якщо у нього є інші кредитори, у заставодержателя буде переважне право на компенсацію своїх витрат за рахунок реалізації заставленого майна.
Заставодавцем завжди виступає власник речі або його довірена особа. У заставу може бути передана як купується житлоплощу, так і інший об'єкт, в тому числі транспортні засоби, цінні папери і так далі. Договір застави при покупці в іпотеку квартири оформляється одночасно з іншої кредитної документацією. Правильний зразок цього документа можна знайти на нашому сайті.
Завдаток - це гроші які ви передаєте продавцеві для того, щоб він не шукав покупців і символізує серйозні наміри на придбання його квартири з вашого боку.
Отримавши гарантії у вигляді завдатку продавець не повинен продавати квартиру до зазначеного в договорі терміну. З іншого боку і покупець не має права в'їхати в квартиру поки повністю не сплатить апартаменти. На всьому протязі угоди завдаток служить гарантом її проведення і підштовхує всіх учасників до повного виконання всіх умов. При завершенні угоди кошти йдуть в облік оплати повної вартості житла.
Договір про завдаток, крім того що гарантує укладення угоди і знижує ризики її учасників, ще й забезпечує фінансування процесу оформлення купівлі-продажу. Ряд витрат (в частині реєстрації угоди) несе покупець, а й продавець зі свого боку оплачує:
- збори і мита, що стягуються за оформлення документів, необхідних для реєструючих органів;
- нотаріальні довіреності, наприклад, якщо хто-небудь з власників не зможе особисто бути присутнім на угоді;
- отримання в нотаріальній конторі відмови від переважного права купівлі, якщо мова йде про придбання частки в об'єктах нерухомості;
- посвідчення згоди одного з подружжя на угоду;
- послуги ріелтора та інше.
Найчастіше завдаток за квартиру при покупці (повністю або частково) продавець відразу по отриманню передає ріелторського агентства в якості розрахунку за його послуги.
Необхідні знання до передачі завдатку
Ні в якому разі не віддавайте гроші продавцю просто домовившись усно. Обов'язково укладіть офіційний договір про передачу завдатку, і тільки після цього віддайте гроші. Якщо Вам пропонують скласти договір без завірення у нотаріуса, то теж відмовтеся і оформите документи за всіма правилами, щоб він мав юридичну силу. Склавши документ правильно ви будете захищені від втрати завдатку в разі якщо продавець уклав угоду з іншим покупцем.
Зауважте! Якщо раптом Ви (покупець) захочете купити іншу квартиру, то вся сума завдатку залишається у продавця. Якщо ж продавець передумав і відмовляється продати Вам свою нерухомість, то він зобов'язаний повернути завдаток покупцеві в подвійному розмірі. Бажано щоб ці умови були прописані в договорі по завдатку на квартиру.
У наш час довіряти людям не можна, шахраї використовують лазівки в законі для того щоб маніпулювати завдатком покупця. Рекомендуємо перед підписанням договору звернутися до незалежного юриста для того щоб він перевірив правильність складання документа. Тільки так ви убезпечите свій завдаток і не втратите його.
До передачі завдатку продавцеві перевіряємо наступне:
- У технічному паспорті дивимося планування і звіряємо з дійсністю. Якщо план відрізняється, але ви вирішили взяти цю квартиру, то узаконити планування або привести до первозданного вигляду доведеться Вам. Витратити на це можна багато грошей.
- Рекомендуємо не купувати квартиру в тому випадку якщо у виписці з ЕГРП є запис про обтяження нерухомості третіми особами. Так само виписка дає можливість подивитися хто є власником і у кого ще є права на квартиру, що купується.
- В обов'язки продавця входить надання довідки про прописаних людей. Єдина виписка з будинкової книги покаже всю історію прописаних громадян в квартирі. Якщо зареєстрований знаходиться в армії або іншому місці, то після повернення він зможе відсудити частину власності. У більшості випадків закон стає на бік «несподіваного гостя»
- оригінали документів правовстановлюючих документів на квартиру можуть бути запитані у власника. Саме потрібно попросити договір підстави на право-володіння і свідоцтво про право власності.
- У договорі про завдаток повинні бути враховані всі власники квартири зазначені у свідоцтві. Може вийти так, що в договорі зазначено всього одну особу і якщо людині знаходиться в шлюбі, то друга половина може пред'явити права на квартиру в майбутньому. Якщо навіть люди розведені, то чоловік або дружина можуть заявити на квартиру свої права протягом 3 років після розлучення.
Якщо після всіх перевірок, вам здається, що квартира «не чисто» подивіться як перевірити квартиру перед покупкою. Якщо виникають складнощі з самостійним оформленням договору завдатку при купівлі квартири за зразком, можна звернутися в нотаріальну контору. Нотаріус повинен не тільки засвідчити факт передачі коштів, а й дієздатність усіх учасників угоди.
Вартість послуг цих фахівців визначається регіональними об'єднаннями нотаріусів. По операціях з нерухомістю плата встановлюється в процентному співвідношенні від ціни об'єкта нерухомості і в середньому починається від 3 000 рублів.
іпотека
Як правильно оформити завдаток при покупці квартири в іпотеку: умови його передачі прописують в попередньому договорі купівлі-продажу. Особливо важливим пунктом в даному документі стане опис порядку розрахунку.
Зазвичай завдаток при купівлі житла із залученням іпотечних коштів є частиною початкового внеску. У попередньому договорі прописують, що повну ціну квартири покупець сплатить за рахунок:
- застави, що передається при оформленні цього документа;
- власних коштів, які будуть передані при реєстрації угоди;
- іпотечних коштів.
У тексті основного договору купівлі-продажу пишуть, що запорука вже було сплачено, а власні кошти передаються при підписанні цього документа.
Для кредитора важливо, щоб факт передачі коштів продавцю був оформлений належним чином. Якщо заставу надається шляхом безготівкового переказу, то в якості підтвердження запросять платіжне доручення.
Найчастіше гроші передаються готівкою. Тоді крім розписки, потрібно, щоб на обох примірниках попереднього договору купівлі-продажу продавець своєю рукою написав: «В якості застави отримана сума ... ПІБ, дата, підпис». Суму пишуть цифрами, а потім дублюють прописом. Обов'язково вказується валюта угоди. ПІБ пишуть повністю без скорочень.
Відмова банку в наданні іпотеки вважається обставинами, що не залежать від волі покупця. Тому в такому випадку у продавця не виникає підстав для утримання застави: отримані суми він повинен буде повернути повністю.
Даний момент можна спочатку прописати в попередньому договорі купівлі-продажу. Якщо справа дійде до судового розгляду, то заставу в таких ситуаціях зобов'язують повернути як безпідставне збагачення.
1 етап - правильно складаємо договір завдатку
завантажити типовий зразок бланка договору завдатку. Заповнити його використовуючи такі підказки.
Як оформити завдаток при покупці квартири дивіться нижче:
- За цивільним кодексом РФ (ст. 380 і 381) в угоді (договорі) про завдаток має бути вказані такі дані:
- Обов'язково! Всі власники квартири і покупець. Якщо купує не одна людина, то вказати обох.
- ПІБ обох сторін і паспортні дані, включаючи адресу поточного проживання.
- Яка кінцева ціна на квартиру
- Завдаток. Прописується прописом (обов'язково) і цифрами.
- Повністю описується продається квартира. Потрібно вказати площу, адресу та інші характеристики.
- Обумовлюються терміни за зобов'язаннями.
- На яких умовах дається завдаток. (В цьому місці вказується, чи потрібно платити за комунальні послуги, які меблі залишиться і ін.)
- Договорів по завдатку має бути два примірники (по 1 на кожного). Підписаних обома сторонами.
- Часто завдаток плутають з авансом! Про це теж не варто забувати. Адже відміну завдатку від авансу полягає в тому, що при недотриманні будь-якого умови. Наприклад продавець передумав продавати квартиру, а до цього йому перерахували аванс, то покупець не отримає його в подвійному розмірі. І навпаки, якщо покупець знайде інший варіант, то продавець повинен буде повернути повністю суму авансу.
- Запам'ятайте, договір про завдаток може мати таку назву - попередній договір купівлі продажу. Він містить в собі всі ті ж пункти і смисли, але оформляється як звичайний договір.
- На пропозицію оформити завдаток у вигляді розписки, краще відмовтеся. Якщо що щось піде не так без судового процесу не обійтися. Причому родичі можуть заявити про те що продавець є не адекватним і підтвердять це довідкою від психіатра. Тоді справа виявиться явно програв.
- Перед підписанням перевірте ще раз всі пункти і документи як свої так і продавця.
- За бажанням можна завірити договір у нотаріуса, але не обов'язково.
2 етап - передаємо завдаток
- Домовтеся про суму з продавцем. (Зазвичай призначається фіксована сума або відсоток від вартості квартири.)
- Складається і підписується договір. Як його заповнити написано вище.
- Перед передачею грошей візьміть з продавця розписку про отримання договірної суми, як її скласти розглянемо нижче. Гроші передаються тільки після отримання розписки!
- Віддавати гроші потрібно при свідках і попросіть перерахувати купюри. У свідки краще взяти товариша, але не родича. Він буде більш об'єктивний.
- Ще раз уточніть всі спірні моменти і терміни виконання зобов'язань.
- Дізнайтеся більше телефонами та адресами.
3 етап - складання розписки про отримання завдатку та її підписання
Перед отриманням завдатку продавець пише розписку про отримання грошей і віддає її покупцеві, після чого останній вручає обумовлену суму.
Врахуйте кілька моментів. Розписка про отримання завдатку пишеться від руки і кульковою ручкою. Цей момент необхідний для більшої безпеки. Адже підробити почерк набагато складніше ніж підпис.
Увага! Розписку повинні написати всі власники квартири, а сума в ній розподіляється пропорційно часткам власників. Наприклад: якщо завдаток складає 100000р, частка господаря 6/10, а господині 4/10, то власник в розписці вказує суму 60000р, а другий власник 40000р.
У розписці пишуть наступне:
- Назва - Розписка про передачу завдатку за договором від (число)
- Повні паспортні дані. Наприклад: Іванов Федір Сергійович 02.02.2222 року народження, паспорт 1111 №111111, виданий УВС м Москва, 22.02.2222 року. Зареєстрований за адресою м Москва, вул. Московська, д. 1, кв.0, в подальшому іменований Продавець.
- В обов'язковому порядку уточнити, що передається саме завдаток!
- Розмір завдатку пишеться як цифрами, так і прописом із зазначенням валюти.
- Вкажіть на підставі чого дається розписка. Приклад: завдаток в розмірі 60000 рублів (шістдесят тисяч рублів) в рахунок оплати за договором купівлі продажу, який буде укладений до 22 березня 1122 року.
- Так само потрібно коротко описати квартиру, площа, адреса, документи, що підтверджують власність.
- Дата / Підпис
нюанси
- Розписка повинна бути власноручно написана людиною який отримує суму завдатку.
- Якщо вона роздрукована на принтері, завірте розписку у нотаріуса
- Пишеться у вашій присутності
За угодою сторін угода може бути скасований, і завдаток повернеться в первозданному вигляді. Для цього повинні бути вагомі причини - хвороба, відмова в іпотечному кредиті і т.д.
Перед тим як віддати завдаток будьте повністю впевнені, що це саме та квартира яку ви хочете. Дотримуйтесь вище зазначених порад і опинитися з порожнім гаманцем буде набагато складніше. Не ведіться на дешеві пропозиції, можливо це працюють шахраї. По любому підозрілого питання звертайтеся до юриста або нотаріуса. Приємних вам покупок.