Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Навіщо потрібен індивідуальний облік в системі обов'язкового пенсійного страхування? Що він дає? Розповімо, як організована система ОПС в цілому і вплив на неї змін по страхових внесках з 2017 року.
Навіщо потрібен
Питанням індивідуального обліку в системі обов'язкового пенсійного страхування присвячений однойменний Закон 1996 року № 27-ФЗ (далі - Закон № 27-ФЗ). З нього випливає, що поняття персоніфікований облік в системі обов'язкового пенсійного страхування - абсолютно ідентично першому.
Якщо говорити простою мовою, то в системі обов'язкового пенсійного страхування індивідуальний облік потрібен, щоб збирати разом дані про осіб, які в силу закону можуть розраховувати на отримання пенсії в тому чи іншому обсязі і за визначеними підставами (їх може бути декілька).
Державі найпростіше вести облік таких осіб через дані від їх минулих і нинішніх роботодавців. Для цих цілей служать спеціальні особові рахунки, які ПФР заводить практично на кожного, хто може розраховувати на пенсію. На цьому і грунтується система обов'язкового пенсійного страхування.
Детальніше про це див. « Як отримують СНІЛС і оформляють страхове свідоцтво ».
У підсумку, індивідуальний облік в системі обов'язкового пенсійного страхування потрібен, щоб:
- призначати страхову і накопичувальну пенсії на основі трудового стажу;
- дані про стаж і доході людини відповідали дійсності;
- з'являлася мотивація відраховувати страхові внески в ПФР;
- покладену пенсію оформили понад оперативно.
Як працює механізм
Основа фінансової системи обов'язкового пенсійного страхування - страхові внески. Вони формують майбутню пенсію. Є два види внесків:
- на ОПВ;
- на накопичувальну частину пенсії.
Також див. « Страхові внески в ПФР в 2017 році: таблиця ставок і що змінилося ».
Крім того, «скарбничка» ПФР складається:
- з відрахувань від загального бюджету країни;
- пені та інших санкцій;
- доходів від інвестування коштів ОПС;
- добровільних внесків громадян, фірм;
- резерву виплати накопичувальної частини;
- накопичень тих, кому призначена термінова пенсійна виплата;
- інших джерел.
Важливо, що кошти бюджету ПФР незалежні від інших бюджетних ресурсів. Їх можна витрачати тільки на цілі пенсійного характеру.
Хто за що відповідає
У статті 17 Закону № 27-ФЗ прописані заходи відповідальності в системі обов'язкового пенсійного страхування. C 1-січня 2017 роки її норми істотно змінені і розширені завдяки перенесенню положень про страхові внески до Податкового кодексу.
Так, співробітники ПФР відповідають за нерозголошення особистих даних застрахованих в системі ОПС. А наймачі - за ухилення від подачі правдивих і повних даних. По суті, в законі всього два склади (див. Таблицю).
Неподання в термін
Часткова подача даних
Подача відомостей, що не відповідають дійсності 500 рублів за кожну людину Порушення правил відправки відомостей в електронній формі (коли це передбачено законом) 1000 рублів
Залучення до відповідальності в системі обов'язкового пенсійного страхування оформляє акт, який становить співробітник ПФР. Далі йде процедура його:
- розгляду;
- оскарження;
- винесення рішення;
- виставлення вимоги.
Новий механізм дуже схожий з правилами про податкову відповідальності. На сплату штрафу дано 10 днів (якщо інший термін не прописаний у вимозі). Інакше потім ПФР йде вибивати з вас гроші через суд.
Коли з моменту порушення минуло три роки, накласти відповідальність в системі обов'язкового пенсійного страхування ПФР вже не зможе. Мабуть, це єдиний спосіб піти від хоч і невеликого, але штрафу.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.
Що він дає?