Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Процедура банкрутства є способом законної ліквідації організації. При наявності боргів даний процес може здійснюватися двома способами - за спрощеною або повною схемою. Нижче будуть розглянуті банкрутство ТОВ з боргами в 2018 році у вигляді покрокової інструкції.
Спрощена схема банкрутства
Відразу слід обмовитися, що організації-боржника вигідніше самостійно подати заяву про банкрутство - тоді він сам зможе вибрати лояльного до себе керівника, що в деяких випадках значно впливає на результат справи.
Спрощену схему застосовують до фірм, що не ведуть діяльність більш 1 року і тим, у кого немає коштів оплатити навіть процес банкрутства.
Засновники організації складають ліквідаційний баланс - документ, що містить повний перелік майна підприємства на момент його ліквідації.
Подача заяви в Арбітражний суд про визнання товариства банкрутом. В даному документі вказується наступна інформація:
- найменування судової інстанції;
- загальна сума заборгованості;
- причини її виникнення;
- сума боргу до бюджету держави;
- зобов'язання перед особами, яким було завдано шкоди здоров'ю або життю;
- пояснення про необхідність проведення даної процедури;
- відомості про судові розгляди, що стосуються боржника;
- довідка про наявне майно;
- реквізити.
Розміщення в друкованих виданнях інформації про початок процедури банкрутства. Однією з газет, згідно із законодавством РФ, обов'язково повинна бути «Російська газета», інші будь-якими.
Через 30 днів після подачі заяви суд ухвалює рішення про призначення арбітражного керуючого з переліку осіб, рекомендованих боржником.
Перевірка керуючим документації на предмет правомірності дій керівництва. Якщо порушень не виявлено, то порядок оголошення неспроможним закінчується найближчим часом, а наявні борги списуються.
Повна процедура банкрутства
Ініціювати банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю можуть такі особи:
- кредитори підприємства - як правило, вони намагаються подати свій позов ще під час діяльності товариства, коли хоч щось можна отримати з боржника;
- засновники компанії - їм також не потрібно затягувати з подачею заяви в суд і зробити це не пізніше 1 місяця з того моменту, як організація не змогла виконати свої зобов'язання. В іншому випадку керівництво (директор, його заступники та головний бухгалтер) може понести субсидіарну відповідальність за неналежне виконання своїх посадових обов'язків;
- державні органи - наприклад, ИФНС і прокуратура.
Порядок дій буде наступним:
- Необхідно отримати рішення арбітражного суду про стягнення боргу з терміном давності не менше трьох місяців - лише після закінчення часу по відношенню до боржника може бути розпочато процес банкрутства.
- На першому засіданні суду призначається арбітражний керуючий, який представляє інтереси позивача.
- Керуючий спостерігає за діяльністю підприємства - на це відводиться термін до 7 місяців. Суспільство може продовжувати роботу, проте керівництво приймає рішення тільки за погодженням з керівником, інші співробітники не можуть приймати рішень, що стосуються діяльності фірми.
На підставі проведеного аналізу господарської діяльності організації можливі такі висновки:
- про фінансову санацію організації - оздоровлення компанії можливо при здійсненні таких заходів, як порятунок від нерентабельною частини підприємства, скорочення співробітників, витребування дебіторської заборгованості, реалізація майна - цілком або частинами. Під час санації можливе надання розстрочки по сплаті податків на термін до 2 років і зняття арешту з активів підприємства. Оздоровлення компанії не може тривати довше 2 років;
- про передачу справ суспільства в зовнішнє управління - борги повинні бути погашені частково або повністю за рахунок продажу активів компанії, підписання мирових угод з кредиторами про розстрочення боргу. Максимальний термін дії такого заходу - 1,5 року;
- в разі неможливості застосування перших двох заходів арбітражний керуючий приймає рішення про початок процесу банкрутства. На цій стадії починають конкурсне виробництво. Спеціальний керуючий проводить інвентаризацію і становить конкурсну масу - повний перелік майна підприємства, здатного служити для погашення боргів. До цього списку можуть входити активи товариства, дебіторська заборгованість, капіталовкладення, будь-яке майно.
Після початку процедури інформація публікується в ЗМІ. З цього моменту кредитори можуть висувати свої вимоги протягом 2 місяців для включення їх до реєстру. Після закінчення терміну реєстр вимог закривається, а зміни до нього вносяться лише на підставі рішення суду.
зміни процедури
- Публікація в ЗМІ про банкрутство розміщується лише після подання повідомлення до податкового органу.
- Ініціаторами заходів з питань банкрутства товариства з обмеженою відповідальністю не можуть ставати його учасники. На цій посаді може виступати лише керівник підприємства.
- При перепродажі частки в суспільстві необхідно нотаріальне посвідчення, яке видається після перевірки про оплату частки усіма, хто бере участь в процедурі.
Керівництво і співробітники
Керівництво підприємства несе відповідальність за невчасно поданий позов про банкрутство, що призвело до неможливості погашення зобов'язань. Цей захід застосовується в наступних випадках:
- збитки кредиторів;
- наявність доведених протиправних дій;
- існування причинно-наслідкового зв'язку між двома попередніми пунктами.
При процедури співробітники, що працюють за трудовим договором, письмово повідомляються про звільнення не пізніше 2 місяців. Для сезонних працівників термін становить 7 календарних днів. Співробітники можуть припинити трудовий договір, не чекаючи закінчення банкрутства - їм належить виплата компенсації.
Керівництво підприємства зобов'язане повідомити про розпочатому процесі міські служби зайнятості. В дані організації надається інформація про кожного співробітника - його рівень заробітної плати, кваліфікація, посада, умови праці.
Процедура банкрутства в цілому займає близько року і коштує мінімум 120 000 рублів.