Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
З січня 2019 року правила ведення ЕГРП на нерухоме майно та угод з ним зазнали істотних змін. Це пов'язано з набранням чинності Федерального закону № 218-ФЗ , Який регламентує процедуру реєстрації прав на нерухомі об'єкти. У представленому матеріалі можна дізнатися основні особливості нових правил ведення реєстру.
поняття
Формально, з січня 2019 року така поняття як ЕГРП втратило силу, так як система кадастрового обліку та реєстрації нерухомості передбачає ведення нової федеральної бази даних - ЕГРН.
За своєю суттю, обидва зазначених реєстру містять подібне зміст, проте склад відомостей ЕГРН істотно ширше.
З моменту вступу в силу Федерального закону № 218-ФЗ , Ведення єдиного реєстру здійснюється за новими правилами, а належним правовстановлюючим документом тепер є виписка з ЕГРН.
Права на нерухоме майно підлягають реєстрації саме в зазначеному реєстрі, а отримання виписки з нього дозволять встановити основні характеристики і параметри об'єкта, а також правовий статус нерухомості.
Законодавство
Базовим документом, який регламентує порядок внесення відомостей до ЕГРН і процедуру його ведення, є Федеральний закон № 218-ФЗ.
Цей нормативний акт містить наступну інформацію:
- підстави для кадастрового обліку та реєстрації прав на нерухомості;
- порядок внесення інформації в базу даних ЕГРН;
- процедуру отримання офіційної інформації у вигляді виписок з реєстру.
Крім цього, в розвиток положення закону № 218-ФЗ , був прийнятий наказ Мінекономрозвитку РФ від 16.12.2015 № 943 , Який встановлює правила і порядок ведення реєстру, а також детально описує процедуру внесення будь-яких записів в ЕГРН.
Чинна редакція даного документа вступила в силу одночасно з Федеральним законом № 218-ФЗ.
Раніше діяв порядок ведення ЕГРП в даний час втратив чинність.
Ким затверджені
Правила ведення єдиного реєстру ЕГРН затверджені наказом Мінекономрозвитку РФ від 16.12.2015 № 943 , Який регламентує:
- порядок ведення єдиної бази даних на об'єкти нерухомого майна в РФ;
- правила заповнення та видачі витягів з реєстру за запитами зацікавлених громадян;
- підстави для внесення записів до ЕГРН;
- склад уповноважених осіб, відповідальних за ведення реєстру.
Цим нормативним документом визначаються умови, при яких будь-яка зацікавлена особа може отримати відомості щодо кожного об'єкта нерухомості, що пройшов процедуру обліку в кадастрових органах.
Відео огляд
Зміст інформації ЕГРП правила його заповнення
Як і раніше діючий реєстр ЕГРП, нова база даний ЕГРН містить вичерпний перелік відомостей по кожному об'єкту нерухомого майна:
- підставу для реєстрації права власності, а також ряди інших речових прав;
- зміст і форма власності (часткова, спільна, особиста);
- наявність або відсутність зареєстрованих обмежень щодо об'єкта нерухомості (наприклад, застави);
- відомості про зареєстрованих переходах прав на об'єкти;
- особисті дані кожного володаря права;
- технічні та якісні характеристики майна.
Більшість зазначених відомостей надходять в ЕГРН за підсумками проведення процедури кадастрового обліку. Такий облік в обов'язковому порядку проводиться щодо кожного знову зведеного або сформованого об'єкта.
За правилами Федерального закону № 218-ФЗ , З січня 2019 року одночасно здійснюється кадастровий облік і реєстрація нерухомості.
Якщо здійснюється операція з об'єктом, права на який були зареєстровані до 2013 року, щодо його кадастровий облік буде проведено одночасно з переходом прав на нового власника нерухомості.
структура
У структуру єдиної бази даних ЕГРН включені кілька самостійних реєстрів, що мають відношення до окремих напрямків кадастрового обліку:
- кадастр нерухомості;
- реєстр обтяжень;
- база даних про межі особливих зон;
- реєстрові справи;
- облікові книги;
- кадастрові карти.
Інформація на один і той же об'єкт може вноситися в зміст різних реєстрів ЕГРН, однак при оформленні виписки за запитом громадян вся інформація буде представлена у вигляді єдиного документа.
Зокрема, виписка ЕГРН містить детальну інформацію на об'єкт нерухомості, яка раніше включалася в підрозділ 1 виписки з ЕГРП.
Характеристика загальних правил
Нові правила ведення ЕГРН характеризуються такими особливостями:
- для проведення кадастрового обліку нового об'єкта всі необхідні відомості повинен представити кадастровий інженер, який оформляв проект технічного паспорта або межового плану;
- реєстрація та кадастровий облік відбуватимуться одночасно при подачі заяви від власника об'єкта;
- за підсумками реєстраційної процедури власникам видається виписка з ЕГРН (якщо реєструвалося спільне майно, виписка надається кожному власнику).
Всі відомості про нерухомість, які реєструючий орган отримує в процесі роботи з документами заявників, заносяться в ЕРГН. Крім цього, ряд основних загальнодоступних відомостей розміщуються на Публічної кадастровій карті Росреестра.
Даний електронний ресурс містить дані по об'єктах, які пройшли кадастровий облік, а по мірі відновлення інформації, відбувається актуалізація Публічної карти.
Виписка з ЕГРН в даний час виступає належним правовстановлюючим документів, свідоцтво про право більше не видається власникам. Проте, раніше видані свідоцтва зберігають юридичну силу і будуть обмінюватися на виписки ЕГРН тільки при здійсненні цивільних угод з нерухомістю.
Не знаєте, чи можна оформити запит в ЕГРН через багатофункціональний центр? Читайте про це в статті: як отримати виписку з ЕГРН в МФЦ.
Про те, як отримати виписку з ЕГРП для банку, написано тут.
нове
Федеральним законом № 218-ФЗ і наказом Мінекономрозвитку РФ від 16.12.2015 № 943 був введений ряд нових норм, раніше не передбачених законодавством про реєстрацію та облік нерухомості.
Перш за все, це стосується способів звернення за оформленням прав:
- безпосередньо через органи Росреестра;
- через систему Багатофункціональних центів;
- на виїзному прийомі посадових осіб Росреестра.
Крім цього, ряд важливих дій можна виконати через електронні сервіси порталу держпослуг.
Це особливо актуально для отримання виписки з ЕГРН, яка тепер може оформлятися наступними способами:
- у вигляді письмового документа - при зверненні в Росреестр або Багатофункціональний центр;
- у вигляді електронного документа - при оформленні запиту через портал держпослуг.
Обидва зазначених варіанти дозволяють отримати ідентичні документи, що мають однакову юридичну силу.
До складу ЕГРН тепер включені відомості, які раніше не містилися в ЕГРП:
- кадастрові схеми і плани;
- картографічні вимірювання;
- додаткові відомості кадастрового обліку.
Така інформація раніше вносилася в ГКН (Державний кадастр нерухомості), який існував паралельно з ЕГРП. Всі ці відомості надходять до органів Росреестра від кадастрового інженера, який зобов'язаний направити проекти документів по каналах електронного зв'язку.
Крім цього, нові правила Федерального закону № 218-ФЗ істотно скоротили терміни проведення кадастрового обліку та реєстраційних заходів.
Тепер період перевірки документів і внесення відомостей в ЕГРН здійснюється з урахуванням наступних термінів:
- при зверненні через Багатофункціональний термін - 12 робочих днів (якщо одночасно не проводиться кадастровий облік - 9 днів);
- при зверненні до органів Росреестра - 10 днів (без кадастрового обліку - 7 днів).
Про дату отримання готових документів заявники будуть повідомлені в розписці, яку посадові особи уповноважених органів видають при зверненні громадян.
Після отримання готових документів, в будь-який час є отримання повторних виписок з ЕГРН на підставі окремого запиту.
Окрім цього, Федеральним законом № 218-ФЗ були регламентовані підстави для кадастрового обліку реєстрації особливих об'єктів нерухомості (наприклад, машино-місць). Тепер громадяни на законних підставах зможуть оформити право власності на стояночное місце на парковці, за умови, що воно відповідає мінімальним і максимальним стандартам площі.
Хочете зрозуміти, яке значення має виписка з ЕГРН на окрему особу? Дивіться про це в статті: де отримати форму 3 з ЕГРП.
Детально про те, що міститься виписці з ЕГРН, написано тут.
Про те, як правильно скласти довіреність на отримання виписки з ЕГРН, читайте тут.
Хочете зрозуміти, яке значення має виписка з ЕГРН на окрему особу?