Спадкування майна за кордоном: принципи спадкування

  1. Основні принципи спадкування
  2. Спадкові права російських громадян в європейських країнах
  3. Спадкові права на території США
  4. Особливості складання і відкриття заповіту

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Спадкування майна за кордоном громадянином РФ породжує правовідносини як на території країни, де знаходиться майно, так і на території Російської Федерації. В результаті виникнення цієї обставини обидві держави показують свою зацікавленість в регулюванні порядку спадкування.
Спадкування майна за кордоном громадянином РФ породжує правовідносини як на території країни, де знаходиться майно, так і на території Російської Федерації
Спадщина за кордоном - питання, яке нерідко викликає прецеденти, оскільки законодавствами різних держав основні юридичні категорії спадкування розглядаються по-різному. Ряд відмінностей виникає, в першу чергу, на основі сімейних, культурних, національних і релігійних традицій.

Основні принципи спадкування

У США і Великобританії майно спадкодавця після смерті переходить до особистого представника спадкодавця на праві довірчої власності. Крім того, спадкоємці приймають всі боргові зобов'язання перед кредиторами і має право вступити у спадок тільки після розрахунку з ними. Законодавством США не передбачається наявність права на обов'язкову частку спадщини. Для мусульманських країн частка спадкоємця чоловічої статі в 2 рази більше частки спадкоємця жіночої статі. У Німеччині та Швейцарії крім заповітів законодавство передбачає договір про спадкування.
З вищесказаного нескладно зробити висновок, що оформлення спадкового майна за кордоном на практиці призводить до виникнення численних колізій. Для врегулювання цього питання необхідно з'ясувати, на основі права якої країни буде прийнято рішення.
У США і Великобританії майно спадкодавця після смерті переходить до особистого представника спадкодавця на праві довірчої власності Вибір компетентного правопорядку виконується на основі колізійних норм, які містяться в законодавстві зацікавлених в регулюванні спадкування країн, і залежить від наступних чинників:

  • громадянство власника майна;
  • місце знаходження майна;
  • місце складання заповіту.

Юридична практика виділяє два підходи у визначенні права.
Перший підхід передбачає єдність застосовного права, яке регулює відносини з приводу рухомого і нерухомого майна. Таким чином спадкування здійснюється в Чехії, Італії, Польщі, Німеччини.
Критерії, що визначають це право, - закон останнього місця проживання або закон громадянства. У Німеччині застосовується право визначається на основі ст. 25 введеного закону до ГГУ, згідно із законом громадянства спадкодавця на момент смерті.
Англія, Франція і Росія здійснюють процес успадкування на основі другого підходу, пов'язаного з поділом права в залежності від виду успадкованого майна. Спадкування нерухомого майна визначається правом країни його знаходження; до рухомого майна застосовують закон громадянства спадкодавця або закон місця проживання.

Відповідно до Цивільного Кодексу РФ, відносини в сфері спадкування визначаються країною, в якій спадкодавець проживав безпосередньо перед смертю.

Винятком є ​​лише успадкування нерухомості, розташованої в Росії. Її спадкування проходить по праву нашої країни. Якщо іноземний громадянин був власником нерухомості в Москві, спадкову справу буде відкрито в Москві, свідоцтво про спадковому праві видається виключно московським нотаріусом.
Якщо громадянин Росії був власником будинку в Швейцарії, то спадкову справу відкривають спадкоємці в Росії, нотаріусом видаються необхідні свідоцтва про право на спадщину. На документах обов'язково проставляється апостиль, тільки після цього вони можуть бути пред'явлені для відстоювання прав на майно за кордоном. Видача свідоцтва про спадковому праві на конкретне майно здійснюється нотаріусом за кордоном.

Спадкові права російських громадян в європейських країнах

У зв'язку з тим, що процес вступу в спадок регулюється законодавством країни, на території якої воно знаходиться, варто особливу увагу приділити розгляду   питання успадкування   в тій чи іншій країні У зв'язку з тим, що процес вступу в спадок регулюється законодавством країни, на території якої воно знаходиться, варто особливу увагу приділити розгляду питання успадкування в тій чи іншій країні. Нижчеописані особливості успадкування майна будуть в рівній мірі застосовні як до спадкоємців за заповітом, так і до спадкоємців за законом.
Ряд відмінностей криється у визначенні черг спадкоємців і умов успадкування. Німецьким цивільним укладенням (далі - ДКУ) передбачено п'ять черг спадкоємців:

  • перша категорія - прямі низхідні родичі спадкодавця;
  • друга категорія - батьки спадкодавця і прямі низхідні;
  • третя категорія - діди і бабки спадкодавця і прямі низхідні;
  • четверта категорія - прадіди і прабабусі спадкодавця і прямі низхідні;
  • п'ята категорія - прапрадіди і прапрабабки спадкодавця і прямі спадні.

§1931 ДКУ передбачає те, що пережив спадкодавця чоловік вправі успадковувати ¼ спадщини поряд з родичами першої черги і ½ з родичами другої черги §1931 ДКУ передбачає те, що пережив спадкодавця чоловік вправі успадковувати ¼ спадщини поряд з родичами першої черги і ½ з родичами другої черги. У разі відсутності спадкоємців перших двох категорій, дідів та бабів успадкування рухомого майна переходить до чоловіка.
Існує і процедура відмови від спадщини, яка часто практикується в разі наявності боргів у спадкодавця, які згідно із законом повинні бути погашені, і лише решта спадкового майна переходить в право власності. Якщо спадщини недостатньо для погашення боргів, в його відношенні може бути відкрито конкурсне виробництво.

Цивільний Кодекс Франції встановлює, що успадковане майно переходить по низхідній лінії. Якщо родичі даної категорії відсутні, майно поділяють в рівних частинах між спадними по батьківській і материнській лінії. Законодавством передбачено також пункт про спадкування за бокової лінії.
Стаття 725 ЦК Франції визначає категорію тих, хто не може бути спадкоємцем і розпоряджатися майном, до їх числа належить той, хто ще не зачатий, помер громадянської смертю, і дитина, що народилася нежиттєздатним. Стаття 727 ЦК Франції розглядає категорію недостойних успадкування, яка в рівній мірі поширюється на спадкоємців з-за кордону, - це ті, кого засуджено за спробу заподіяти або заподіяння смерті спадкодавцеві, ті, хто проти померлого пред'явив кримінальне обвинувачення, яке в судовому порядку було визнано наклепницьким, а також повнолітній спадкоємець, який отримав відомості про вбивство спадкодавця і не повідомив про це.
Закон «Про спадкування» був прийнятий в Ізраїлі в 1965 р Своїми пунктами він визначає не тільки категорії спадкоємців, а й коло осіб, які не можуть претендувати на майно померлого, до їх числа відносяться засуджені за замах на вбивство або умисне вбивство спадкодавця, спадкоємці , засуджені за знищення, підробку або приховування останнього заповіту спадкодавця. У випадку з замахом на вбивство спадкодавець вправі в письмовій формі пробачити спадкоємця, даний пункт законодавства стосується як резидентів країни, так і спадкоємців за кордоном.

Спадкові права на території США

США - одна з небагатьох держав, де успадкування рухомого майна здійснюється на основі принципу взаємності в державі громадянства спадкоємців. Цей закон стосується тільки таких штатів, як Монтана, Орегон, Невада, Північна Кароліна, Айова і Каліфорнія. Цей принцип передбачає спадкові права громадян тільки тих країн, які надають права спадкування громадянам США. Підґрунтям таких дій стали закони, прийняті ще в 30-х роках 20 століття.
Якщо спадщина знаходиться на території Вісконсіна, Массачусетса, Монтани, закон про прийняття спадщини вимагає особистої присутності спадкоємців.

Особливості складання і відкриття заповіту

В ГГУ міститься ряд правил щодо заповіту. Обов'язкова умова визнання заповіту дійсним - приватне складання спадкодавця. Заповіт може мати відказ під отменітельним або відкладальною умовою. Якщо заповіт був складений на користь чоловіка, а шлюб розірвано або визнано недійсним, заповіт визнається недійсним.

Розділ майна між спадкоємцями з-за кордону може здійснюватися на основі власноруч написаного заповіту без спеціального посвідчення. У термінових випадках заповіт може бути посвідчений бургомістром. Якщо спадкодавець на момент складання заповідального документа знаходиться в надзвичайних обставинах і письмове складання документа було неможливо здійснити, воно може мати усну форму і озвучується в присутності трьох свідків.
Розділ майна після смерті спадкодавця в Ірані здійснюється на основі спадкування за законом. Спадкодавець не має права позбавити в заповіті спадкового права нікого зі своїх законних спадкоємців за винятком тих, які не можуть прийняти спадщину в передбачених законом випадках. Так, іновірець не може бути спадкоємцем немусульманина. До спадкоємства не залучаються особи, які вчинили умисне вбивство спадкодавця. Спадкоємцем не може бути чоловік, звинувачений в подружній зраді, також позбавлені спадкового права байстрюки. Заповіт може розподіляти не більше 1/3 майна, 2/3 капіталу переходять до спадкоємців за законом.

За кордоном щодо іноземних спадкоємців можуть існувати спеціальні положення. У Великобританії, США, Австралії та Канаді діє закон «Про торгівлю з ворогом». Відповідно до нього громадяни країни, яка знаходиться в стані війни, в виробництві по спадкових справах вилучаються з національного режиму.

BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online