- Як відкрити бізнес в Чехії
- Процедура реєстрації бізнесу в Чехії
- Вибір форми власності для компанії в Чехії
- Податки на бізнес в Чехії
- Ставки основних податків в Чехії в 2019 році
- Популярні напрямки для бізнесу в Чехії
- Бізнес-віза в Чехію
- Список документів для отримання бізнес-візи до Чехії в 2019 році
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Чехія - це стабільне розвинену державу, член ЄС з 2004 року. Відмовившись від принципів соціалістичного устрою, сьогодні країна має процвітаючу ринкову економіку, тісно пов'язану з європейськими країнами. За даними агентства DOING BUSINESS, в рейтингу "Сприятливі умови для ведення бізнесу 2019", куди входять 190 країн, Чехія займає 35-е місце.
Незважаючи на невелику кількість населення (близько 10,6 млн чоловік), потенційний ринок збуту значно збільшується за рахунок сусідства з такими країнами, як Німеччина , Польща , Словаччина і Австрія . Крім того, свій бізнес в Чехії автоматично відкриває доступ до європейським кредитам , Субсидіях і пільгах, інвестиційним програмам, престижність торгової марки, гнучкому законодавству і ряду інших переваг.
Зрештою, непоганий варіант бізнес-імміграції в Європу, з подальшим отриманням громадянства Чехії . Розглянемо більш докладно особливості ведення бізнесу в Чехії іноземцями.
Як відкрити бізнес в Чехії
Перше, що хочеться відзначити, це відсутність будь-яких обмежень для іноземних громадян на відкриття бізнесу в Чехії. Зарубіжні бізнесмени мають рівні права і умови для здійснення підприємницької діяльності, як і місцеві жителі. Тобто в Чехії можна вільно відкрити філію діючого підприємства або зареєструвати нове, а також стати засновником або співзасновником чеської компанії.
Процедура реєстрації бізнесу в Чехії
Коротко розглянемо основні кроки з відкриття нової фірми в Чехії. Як правило, для здійснення підприємницької діяльності необхідно отримати ліцензію. Для цього в місцеве Управління торгівлі (Czech Point) подається відповідна заява. Процедура займає до 5 днів, але зазвичай 1-2 діб досить. Вартість - 1000 крон (близько 40 євро).
Залежно від сфери бізнесу, для позитивного рішення про видачу ліцензії потрібно відповідати деяким вимогам. Наприклад, щоб відкрити туристичне агентство, а як відомо Чехія приваблива країна для туристів, разом із заявою потрібно підтвердити кваліфікацію в цій галузі. А саме:
- вища освіта в сфері туризму і досвід роботи не менше 1 року;
- додаткову професійну освіту в туристичній галузі і досвід роботи не менше 3 років;
- атестат про повну загальну середню освіту та досвід роботи в Чехії або в іншій країні в галузі туризму не менше 6 років;
- сертифікати, дипломи та інші офіційні документи, що підтверджують кваліфікацію в туристичному бізнесі, а також досвід роботи більше 6 років.
Більш докладно про дозвільні документи та вимоги до іноземців для ведення бізнесу в Чехії читайте тут .
Для деяких видів робіт спеціальна ліцензія не потрібна, достатньо просто дозволу. Наприклад, послуги в сільському господарстві, рибальстві, виробництві текстилю, одягу, паперу, картону, посередництво в торгівлі і багато іншого.
Для ведення бізнесу в цих галузях в місцевий офіс з видачі торгових ліцензій необхідно надати, так звану, Єдину реєстраційну форму і відповідати наступним критеріям:
- Повнолітній вік (18 років і більше).
- Дієздатність (юридична відповідальність).
- Позитивна історія підприємця (відсутність проблем з законом).
Після видачі ліцензії та внесення до торговельного реєстру, компанію необхідно зареєструвати в Комерційному Реєстрі. Робиться це в суді за місцем знаходження юридичної особи або підприємця. Зазвичай процедура займає не більше 5 днів, максимум 7. Вартість - 6000 крон (близько 235 євро). Протягом 15 днів з дати внесення до Комерційного Регістр потрібно зареєструватися в податковій інспекції.
Крім вищевказаних процедур необхідно підібрати унікальну назву для фірми, яку можна перевірити на сайті Міністерства Юстицій Чехії. Також знадобиться нотаріально завірити статут і договір оренди (вартість послуг залежить від величини статутного капіталу), відкрити спеціальний рахунок в банку, а після найму працівників зареєструватися в Управлінні соціального забезпечення і оформити медичну страховку.
Вибір форми власності для компанії в Чехії
Як і в багатьох інших країнах, найбільш популярною формою ведення бізнесу в Чехії є Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Зазвичай використовується для дрібного і середнього бізнесу. Основні характеристики:
- Мінімальна кількість засновників - 1.
- Допустима кількість акціонерів - обмежень немає.
- Мінімальний статутний капітал - 1 крона.
- Максимально можливий пакет акцій - обмежень немає.
- Хто може бути засновником ТОВ - фізична або юридична особа, громадянин Чехії або іноземець.
Друга за популярністю форма власності в Чехії - Акціонерне товариство (АТ). В основному підходить для великих фірм. Основні характеристики:
- Мінімальна кількість засновників - 1.
- Допустима кількість акціонерів - обмежень немає.
- Мінімальний статутний капітал - 2000000 крон або 80000 євро.
- Максимально можливий пакет акцій - обмежень немає.
- Відповідальність акціонерів за зобов'язаннями компанії - немає.
Крім цих двох форм власності, в Чехії можна вести бізнес вигляді приватного підприємця, відкрити Громадську організацію торгівлі, Обмежене партнерство і Кооператив.
Податки на бізнес в Чехії
Система оподаткування Чехії наближена до стандартів Євросоюзу і ґрунтується на принципах ринкової економіки. Незважаючи на деяку складність, при грамотному підході можна значно оптимізувати податкові витрати і успішно вести бізнес.
Ставки основних податків в Чехії в 2019 році
- Корпоративний податок на прибуток. Базова ставка - 19%. Для інвестиційних і пенсійних фондів може застосовуватися знижена ставка - 5%.
- ПДВ. Базова ставка - 21%. У деяких видах діяльності застосовуються знижені ставки - 15, 10 і 0%, наприклад, в сфері виробництва продовольчих товарів, медичного обладнання для інвалідів, дитячих крісел, фармацевтичної продукції, книг, внутрішніх пасажирських перевезеннях.
- Прибутковий податок. Базова ставка - 15%.
Крім перерахованих вище податків в Чехії також стягуються: податок на нерухоме майно, акцизний збір, транспортний податок, екологічний податок.
Популярні напрямки для бізнесу в Чехії
При виборі сфери бізнесу в Чехії все залежить від фінансових можливостей і досвіду людини. Для новачків краще зайнятися дрібним бізнесом, а з часом, виходячи з результатів поступово розширюватися. Перше, що спадає на думку - це сфера туризму. Чехію відвідує велика кількість любителів подорожей з різних країн.
Варіантів напрямків безліч - кафе, бар, ресторан, готель, продаж сувенірів, прокат велосипедів, сфера послуг і так далі. Найголовніше, вдало підібрати місце розташування, де буде забезпечена відвідуваність, інакше робота в збиток гарантована. Також можна звернути увагу на будівництво і нерухомість. Вкладень буде потрібно більше, але в довгостроковій перспективі прибуток буде на порядок вище.
Якщо підійти дуже серйозно, то сфера виробництва з використанням високих технологій - це ідеальний варіант. Чехія промислова країна, в значній мірі орієнтована на експорт. Тому при достатніх інвестиціях на розвиток і орієнтації на передові технології, можна заручитися підтримкою місцевої влади і вийти на європейський ринок. У будь-якому випадку є з чого вибрати. Як варіант купити готовий бізнес в Чехії і займатися його подальшим розвитком. Зрозуміло, що в цьому випадку частка ризику і фінансових витрат значно зростає.
Бізнес-віза в Чехію
Підприємництво в Чехії - це відмінний варіант для бізнес-імміграції в цю країну. Після реєстрації фірми іноземець автоматично отримує можливість оформити довгострокову візу (D) і вид на проживання в Чехії . Цей тип віз видається іноземцям, які планують перебування на території Чеської Республіки понад 90 днів. Перед подачею заяви до Посольства Чехії необхідно пройти реєстрацію в спеціальній системі Visapoint.
Список документів для отримання бізнес-візи до Чехії в 2019 році
- Анкета на візу.
- Оригінал і копія закордонного паспорта (термін дії не старше 10 років).
- Дві однакові фотографії (3,5 х 4,5 см), на розвороті ім'я та прізвище.
- Документ про фінансове забезпечення (мінімум 110000 крон).
- Мета поїздки (копія документа, що підтверджує здійснення підприємницької діяльності).
- Документ про наявність місця для проживання на території Чехії.
- Довідка про відсутність судимості.
- Візовий збір.
- Медична страховка.
Довгострокова бізнес-віза в Чехію дає право перебувати на території будь-якої з країн шенгенської зони до 90 днів кожні 6 місяців.