Порядок стягнення дебіторської заборгованості: види і методи повернення

  1. Види дебіторської заборгованості
  2. Методи повернення дебіторської заборгованості
  3. Договірний метод стягнення
  4. Стягнення боргу через суд
  5. Звернення до правоохоронних органів

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Зміст:

В процесі проведення господарських операцій виникає необхідність збільшення ринку збуту послуг, робіт і товарів. Даний процес здійснюється через укладання відповідних договірних взаємовідносин, згідно з якими передача товарів або послуг і плати за них проводиться в різний час, тобто виникає дебіторська заборгованість . Далеко не всі покупці і постачальники сумлінно сплачують борг в зазначений час. Тому рано чи пізно виникає ситуація, коли необхідно стягувати дебіторку.

Дебіторська заборгованість - це сума боргів, які залишаються несплаченими підприємству від фізичних або юридичних осіб в результаті господарських відносин між ними.

Вона виступає інструментом, який дозволяє залучати нових постачальників і покупців за рахунок авансової системи, і є додатковим фінансовим джерелом.

Даний вид заборгованості виникає через недостачу, розтрат, розкрадання, несплати по рахунках, поставки неякісного товару та ін.

Види дебіторської заборгованості

За строками погашення вона поділяється на довгострокову (платежі очікуються більш 1 року) і короткострокову (платежі очікуються до 1 року). Дебіторська заборгованість також буває простроченої та нормальної. До нормальної відносяться:

  • авансові платежі постачальнику;
  • гроші, які видаються під звіт;
  • поставлені, але ще не оплачені послуги (товари).

Прострочена заборгованість виникає в тому випадку, якщо контрагент не виконує домовленості, тобто не оплачує надані товари (послуги) у встановлений час. Вона може бути безнадійної та сумнівної.

Безнадійний борг - це борг, який є нереальним до стягнення. Він виникає внаслідок неможливості здійснення виконавчого провадження, а також тоді, коли закінчився встановлений термін позовної давності.



Борг визнається безнадійним в таких випадках: Борг визнається безнадійним в таких випадках:

  • грошові кошти боржника знаходяться в банку, визнаному банкрутом, і його коштів не вистачає, щоб покрити всі борги;
  • закінчення строку позовної давності;
  • банкрутство або ліквідація боржника ;
  • у боржника немає майна;
  • немає можливості встановити місцезнаходження боржника.

Сумнівний борг - це будь-яка заборгованість перед підприємством, яка виникає в процесі надання послуг, виконання робіт, реалізації товарів, коли заборгованість не погашена в терміни, які описані в договорі, і не забезпечена банківською гарантією, поручительством, заставою.

Методи повернення дебіторської заборгованості

Щоб підприємство було стійким в питанні фінансів, потрібно уважно стежити за дебіторською заборгованістю, своєчасно виявляти її і усувати. Існує кілька методів, за допомогою яких підприємство може стягнути з боржника необхідну суму:

  1. Договірний метод.
  2. Повернення боргу через суд.
  3. Повернення заборгованості за допомогою колекторів.
  4. Звернення до правоохоронних органів.

Договірний метод стягнення

Даний метод можна використовувати в разі досить відповідального контрагента. За статистичними результатами, в 60% випадків борг можна повернути без судового розгляду. Іноді трапляються випадки, коли сплатити дебіторську заборгованість контрагент просто забуває (бухгалтерія пропустила строки оплати, секретар залишають поза передачею начальнику підприємства акт виконаних робіт і т.п.).

Іноді буває досить направити до неплатника лист з претензіями Іноді буває досить направити до неплатника лист з претензіями. Даний метод досудового врегулювання спірних питань обов'язковий тільки в разі угод, прописаних у договорі. На практиці ж такий спосіб застосовується набагато частіше.

У претензійній листі ні в якому разі не варто погрожувати і вимагати негайного погашення заборгованої суми. Даний метод відноситься до дружнього врегулювання суперечок, тому він повинен сприяти добровільному поверненню всіх боргів. У листі можна перерахувати пункти договору, які були порушені боржником, які заходи до нього можуть бути застосовані в разі відмови виплачувати заборгованість, якими нормами законодавства регулюється відповідальність контрагента.

Стягнення боргу через суд

Залежно від сумлінності клієнта і його фінансового стану, досудовий порядок стягнень дебіторської заборгованості може або привести до потрібного результату, або ніяк не вплинути на ситуацію, що склалася.



У другому випадку підприємство може подати на боржника позов в арбітражний суд. За статистичними даними, на сьогоднішній час навантаження на системи господарських судів становить близько 100 справ на місяць. Виходячи з цього, можна підрахувати, що за 1 день роботи суддя розглядає приблизно 5 справ. Це говорить про велику популярність даного методу і чималій довірі до такої системи.

Перед зверненням до суду потрібно зробити деякі дії, які посприяють правильному і швидкому вирішенню справи. До них відносяться:

  • збір і подальший аналіз всіх доказів (накладні, акти виконаних робіт, договори, листування з боржником, акти звірки взаєморозрахунків);
  • визначення підсудності і підвідомчості ситуації, що виникла суду (в цьому питанні найкраще відразу звернутися до юриста);
  • підготовка позову, який повинен відповідати всім нормам процесуального документа. У ньому повинні бути правильно вказані всі реквізити і обгрунтування звернення;
  • оплата державного мита.

Після судового розгляду рішення суду (виконавчий лист) передається або в службу приставів, або безпосередньо вам в руки.

при стягнення заборгованості суб'єкти хазяйновитість досить часто звертаються за допомогою до колекторської організації. В роботі даних агентств є кілька плюсів:

  • всі витрати будуть відшкодовані відповідачем в суді;
  • гарантії якісного ведення справи і правильної підготовки всіх документів;
  • не потрібно відволікати штатного юриста від вирішення поточних проблем організації;
  • колектори - це висококваліфіковані фахівці, які знають свою справу.

Колекторські організації, крім надання послуг з стягнення дебіторської заборгованості , Можуть виступати і в якості кредитора. Вони викуповують борг в організації, тобто виплачують суму боргу, крім певного відсотка, а з контрагента стягують весь борг.

Звернення до правоохоронних органів

На практиці іноді виникають випадки, коли під виглядом здійснення господарської діяльності правопорушник скоює злочин, наприклад шахрайство. У цьому випадку керівник організації може укласти з контрагентом договір про поставки товарів з умовами часткової або повної передоплати. Але оплачений товар так і не поставляється в описані в договорі терміни. Більш того, постачальник і не має наміру здійснювати поставки, а грошові кошти виводяться з обороту підприємства.

Щоб не потрапити на шахраїв, перед підписанням договорів необхідно здійснювати такі дії:

  • вивчати відгуки про компанії, якій надаватиметься кредит;
  • здійснювати перевірку контрагентів шляхом збору про них інформації;
  • застосовувати методи забезпечення зобов'язань за договорами.

Тому, щоб уникнути виникнення простроченої дебіторської заборгованості , Керівництву компанії до укладання договорів слід детально вивчати контрагентів, аналізувати їх платоспроможність, фінансову стійкість і ділову репутацію, а також правильно вибирати методи впливу на контрагента, які б дозволили досягти погашення боргу в найкоротші терміни.

BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online