- Постійна прописка
- Тимчасова і постійна реєстрація
- Види реєстрації - в чому різниця
- Чи можна жити без прописки?
- Скільки можна жити без прописки?
- Проживання без прописки - штрафи
- Надання житла особам без прописки - штрафи
- Паспорт без прописки - дійсний чи ні
- Все ще без прописки? Терміново робіть реєстрацію
- Без прописки: найактуальніші питання
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Прописка і реєстрація - поняття, які так чи інакше стосуються кожної людини. Хто я без прописки? Як довго можна жити без реєстрації? У чому різниця між термінами? Давайте розберемося в цих юридичних поняттях і тонкощах, які їх супроводжують, знайдемо відповіді на всі питання.
Офіційно термін прописка не діє в Росії вже понад 20 років, але як і раніше використовується в розмовній мові, як звичний для багатьох людей. На практиці його змінило поняття реєстрація, яке має схожий зміст. Розрізняють реєстрацію тимчасову і постійну.
Постійна прописка
Як випливає з назви, цей статус дає людині право на постійне проживання в житловому приміщенні - приватизованої або муніципальній власності. Його наявність підтверджується відміткою в паспорті . Для того, щоб прописатися, потрібно бути власником (володільцем) житла або отримати на це письмову згоду самого власника.
Звичайно, оформити постійну реєстрацію погоджується далеко не кожен власник квартири або будинку, тому що в окремих ситуаціях для її припинення необхідно судове рішення. Виходячи зі сказаного, людина не повинна мати постійну прописку, поки не обзаведеться власним житлом.
Тимчасова і постійна реєстрація
Згідно із законом Російської Федерації кожен громадянин, який перебуває на території Росії, зобов'язаний стати на облік (зареєструватися) за місцем проживання або перебування на постійний або тимчасовий термін. Фактично, це та ж прописка, тільки в сучасній формі. Дана вимога стосується не тільки повноправних росіян, а й іноземців, а також осіб без громадянства.
Види реєстрації - в чому різниця
Закон чітко визначає, в якому випадку необхідна та чи інша форма постановки на облік. Місце проживання - це територія, де людина проживає постійно. Відповідно, в цьому випадку потрібна постійна реєстрація. При зміні місця проживання необхідно протягом 7 днів стати на облік, інакше громадянин отримує статус без прописки.
Місце перебування - територія, де людина перебуває тимчасово через якісь обставини: робота, навчання, лікування і т.д. При зміні місця перебування на термін більше 90 діб, необхідно оформити в органах УФМС тимчасову реєстрацію. В такому випадку новим місцем перебування визначається - готель, санаторій, лікарня або житло, що знімається за договором.
У цю ж категорію потрапляє найпоширеніша в наш час ситуація, коли тисячі людей залишають постійне місце проживання і переїжджають в мегаполіси в пошуках кращого життя. У такому випадку потрібно обов'язково зареєструватися за новою адресою. Незважаючи на відмінності, у прописки і реєстрації єдина мета - офіційний облік громадян на території Росії.
Чи можна жити без прописки?
Опинитися без прописки в нашій країні дуже легко. Наприклад, банк забрав житло за борги або людина продав свій будинок і інвестував кошти в новобудову, а поки будівництво не закінчиться, прописатися в цій квартирі неможливо. Є ще сотні причин, за якими люди виявляються в такому статусі. У зв'язку з цим виникає питання - чи можна жити без штампа про облік в паспорті?
Можна, але складно. Простіше все оформити належним чином і жити спокійно. Законодавство не забороняє громадянам без прописки влаштовуватися на роботу, користуватися безкоштовною освітою і багатьма іншими соціальними привілеями. Однак на практиці людині з таким статусом неможливо знайти гідну роботу, звернутися в офіційні держструктури, оформити пенсію, віддати дитину в дитячий сад.
Однозначно виникнуть складнощі при отриманні кредиту, закордонного паспорта , Посібників, оформленні машини і т.д. Буде вкрай важко отримати медичний поліс, а при зверненні в швидку допомогу взагалі можуть присвоїти статус БОМЖ. Незважаючи на те, що процедура носить повідомний характер, вона є обов'язковою і її порушення карається адміністративною відповідальністю.
Звичайно, зіткнувшись з відмовою в наданні роботи або послуг, можна звернутися в суд, але не у кожного вистачить грошей і сил на подібні розгляди. У 99% випадків, особливо в Москві і Московській області, статус без прописки з успіхом замінює тимчасова реєстрація. І всі проблеми вирішуються.
Скільки можна жити без прописки?
Категорія громадянТермін пропискиПриміткаГромадянин Росії 7 днів 90 днів
- зміна місця проживання
- зміна місця перебування
Новонароджена дитина 7 днів
- після отримання батьками свідоцтва про народження
Іноземець 7 днів Особа без громадянства 7 днів
- для тимчасової реєстрації
- для візи
- після отримання ВНЖ
Тимчасовий і постійний облік мають чіткі терміни, визначені міграційним законодавством. За порушення цих норм передбачені адміністративні штрафи.
Проживання без прописки - штрафи
• В Москві і Санкт-Петербурзі - від 3000 до 5000 рублів;
• По Росії - від 2000 до 3000 рублів.
Надання житла особам без прописки - штрафи
• В Москві і Санкт-Петербурзі - від 5000 до 7000 рублів;
• По Росії - від 2000 до 5000 рублів.
Паспорт без прописки - дійсний чи ні
Загальногромадянський паспорт - головний документ, що засвідчує особу громадянина РФ. Його видають в територіальному управлінні ФМС за місцем проживання або перебування. Отже, отримати паспорт без прописки проблематично.
Теоретично, маючи громадянство РФ і не маючи постановки на облік, можна оформити паспорт в будь-якому представництві ФМС. На практиці співробітники міграційної служби мають право послатися на законодавство, в якому чітко регламентовано, що для оформлення паспорта потрібна тимчасова або постійна прописка.
Якщо громадянин знявся з обліку і не оформив його за новим місцем проживання або перебування в установлений строк, він вважається порушником і буде зобов'язаний заплатити штраф. У цей період він стане власником паспорта без прописки.
Таким чином, паспорт, в якому немає заповітного штампу, вважається дійсним і повноцінним. Але відсутність цієї позначки в будь-якому випадку буде служити серйозною перешкодою для нормального життя і реалізації прав в соціумі.
Все ще без прописки? Терміново робіть реєстрацію
Якщо людина в силу певних обставин опинився в статусі без прописки в Москві або будь-якому іншому місті, потрібно терміново шукати можливості для тимчасової реєстрації. Такий облік може бути оформлений в будь-якому житловому приміщенні: квартирі або приватному будинку.
Його роблять на окремому бланку і не вносять в загальногромадянський паспорт. Зареєструвати в своїй оселі може практично будь-хто: родич, друг чи орендодавець. Якщо людина до цього був десь зареєстрований, він зобов'язаний надати в УФМС листок вибуття, виданий при знятті з обліку. Якщо він ніде не прописувався, що трапляється нерідко, доведеться заплатити адміністративний штраф.
Питання про постановку на тимчасовий облік вирішується міграційною службою протягом 3 днів. Але якщо громадянин довго жив без прописки, процес може затягнутися, бо буде перевірятися інформація про місце його останнього перебування. Також термін розгляду документів збільшується, якщо вони подаються не особисто, а через пошту.
На жаль, бюрократична тяганина, непомірні податки і велика кількість документів змушують власників житла відмовляти людям в постановці на облік. Тому в Москві і Московській області проживають тисячі громадян без реєстрації. Це не тільки позбавляє їх прав і привілеїв, доступних корінним жителям столиці, а й загрожує відповідальністю.
Без прописки: найактуальніші питання
1. Я постійно прописана в Іжевську. Чи можу я зробити тимчасову реєстрацію в Москві або Московської області?
Так можете. Законодавство не передбачає ніяких обмежень з цього питання. Наявність постійного обліку в одному місті не скасовує тимчасову реєстрацію в іншому місті. Якщо ви плануєте перебувати в столиці більше 90 днів, обов'язково потрібно зареєструватися.
2. Я був виписаний з гуртожитку в 2012 році за рішенням суду, але дізнався про це тільки зараз і фактично останні роки жив без прописки. Чи зроблять мені тимчасову реєстрацію на 5 років, чи поставлять штамп в паспорт?
Ви можете реєструватися де завгодно, головна умова - згода власника житлового приміщення. При постановці на облік відмітка в паспорт не ставиться, свідоцтво видається на руки. За кілька років проживання без прописки ви будете повинні заплатити штраф.
3. Здравствуйте! Я проживаю в Московській області з тимчасової реєстрації. Звернулася в ЖЕК за актом огляду житлових умов (затопили сусіди). Адміністрація мені відмовила, мотивуючи тим, що без прописки у мене немає такого права. Чи правомірна відмова?
Дане питання може регулюватися місцевим законодавством. З юридичної точки зору правомірність відмови викликає сумніви. Реєстрація за місцем проживання (або перебування) не повинна порушувати реалізацію прав людини на послуги по житлу.
4. Ми придбали квартиру в новобудові. Будинок вже зданий і заселений, але свідоцтва про власність немає. Чи можна нам прописатися?
Свідоцтво про власність - це документ, який є правовою підставою для заселення в житлове приміщення. При його відсутності ви не можете ні заселятися, ні прописуватися.
5. Я народила дитину 01.03.2016 року. На даний момент дитина без прописки. Тимчасовий облік оформлений з 10.04.2016 року. У службі соціального захисту нам сказали, що посібник буде налічуватися з 10.04.2016 - моменту постановки на облік. Це правильно?
Так, за законодавством соціальні допомоги без реєстрації не виплачуються.
6. Підкажіть будь ласка, чи можливо оформлення інвалідності без прописки?
Тимчасова реєстрація є. І які потрібні документи? Так можна. Необхідно напрямок на медико-соціальну експертизу від лікуючого лікаря. Можливо, що комісія вимагатиме додаткові документи з поліклініки, за якою ви закріплені.
7. Добрий день! Я одружений і служу за контрактом. Чи можу я прописати при військовій частині дружину? Якщо ми розлучимося, дружина буде зареєстрована при частини або залишиться без прописки?
Ви можете прописати дружину при частині, як члена своєї сім'ї. Але розлучення не анулює постановку на облік автоматично. Ви зможете виписати дружину тільки за рішенням суду, тому що після розлучення вона втратить статус члена вашої родини.
8. У дружини є іпотечна квартира, придбана до шлюбу. В наступному місяці я хочу зробити внесок і повністю погасити іпотеку. Чи повинен я оформити пайову участь в цьому житлі або досить просто прописатися?
Які мої ризики в разі розлучення? Якщо виникне суперечка про майно, прописка не дасть вам права власності на житло. Відносини в майбутньому можуть скластися по-різному. Тому наполягайте на часткової власності або укладайте шлюбний договір. Це стане гарантом, що ви зможете повернути витрачені гроші.
9. Чи можна взяти кредит на іпотеку в Москві без реєстрації?
Практично неможливо. Постановка на облік - обов'язкова умова для кредитування.
10. Я постійно прописана в Самарі, є поліс ОМС. На даний момент тимчасово перебуваю в Тюмені. Чи можу я розраховувати на безкоштовну медичну допомогу?
Так можете! Страховий поліс ОМС діє в будь-якому місті Росії. Нерідкі випадки, що фахівці місцевих поліклінік не приймають громадян, які не прописані в цьому регіоні. У такому випадку потрібно звертатися на гарячу лінію страхової компанії, що видала поліс або в територіальне відділення ОМС. Часто буває досить просто написати заяву на ім'я головного лікаря цього медичного закладу.
11. Батьки продали свій будинок в Санкт-Петербурзі і зараз постійно живуть в Болгарії, але іноді приїжджають в Росію. У Болгарії у них ВНЖ і будинок. Чи потрібна їм постановка на облік на території РФ?
Якщо ваші батьки не проживають тут, реєструватися їм не потрібно. Але, коли вони приїдуть до Росії, повинні будуть стати на облік протягом 7 днів.
12. Я постійно зареєстрована в Якутії. Чи потрібна прописка, щоб віддати дитину в школу в Москві?
Тільки дитині або батькам теж? Без прописки в Москві дитини в школу не приймуть. Дитину прописують до одного з батьків. Отже, і дитині, і батькам потрібно встати на облік в столиці.
13. У мене немає постійної реєстрації, тільки тимчасова. Зубні лікарі відмовляють мені в безкоштовної медичної допомоги. Поліс є. Чи законно це?
Ні, це незаконно. Звертайтеся в свою страхову організацію та пояснюйте ситуацію. Вам обов'язково допоможуть.
14. Ми з чоловіком є власниками 2/3 часткою в квартирі. На який термін ми можемо тимчасово прописати чужу людину?
Максимальний термін реєстрації становить 5 років. Ви можете реєструвати тимчасово проживають людей тільки в межах цього терміну.
15. Дружина отримала ордер на переселення з аварійного будинку в іншому регіоні. В силу обставин вона поки не може з'їздити і прописатися. Який час дружина може жити без прописки?
При зміні місця проживання громадянин зобов'язаний оформити реєстрацію протягом 7 днів. Якщо ваша дружина порушить терміни, їй загрожує штраф до 3000 рублів.
16. Я стала матір'ю. Чи можна тимчасово зареєструвати дитину за адресою моєї реєстрації?
За чинним Російському законодавству місце проживання дитини до 14 років визначається місцем проживання її батьків. Тому для тимчасової реєстрації дитини вам навіть не потрібна згода власника.
17. Якщо прописка так важлива для всіх сфер життя, що відбувається, коли помирає людина без прописки?
Найчастіше це трапляється з бездомними, які давно втратили зв'язок з рідними та документи. Процедура завжди однакова: приїжджає поліція, швидка, констатується факт смерті і тіло відправляється в морг, де проводиться судова експертиза. Якщо родичів і документів немає, тіло зберігається в морзі певний час, після чого кремують. Якщо будуть виявлені родичі, вони організують похорон.
18. Добрий день! На це питання на багатьох юридичних сайтах дають суперечливі відповіді. Допоможіть розібратися, мені потрібен чіткий і ясний відповідь - чи можна відкрити ІП без прописки, але з тимчасової реєстрації?
У моєму випадку - прописаний в одному регіоні, а проживаю в іншому. Закон чітко визначає, що індивідуальний підприємець зобов'язаний стати на облік за місцем проживання (прописки). Отже, тимчасова реєстрація, яка здійснюється за місцем перебування, не є підставою для оформлення ВП. Але ваша проблема ВП без прописки вирішується дуже легко. Збирайте документи, відправляйте їх на оформлення за місцем проживання, реєструйте там, а працюйте де вам завгодно. Тільки не забувайте про своєчасну звітності за доходами.
19. Живу в Саратові і маю будиночок в Криму, куди приїжджаю щоліта. Чи можу я відпочивати без реєстрації або зобов'язаний стати на облік в органах УФМС?
Ви зобов'язані стати на облік навіть на відпочинку, якщо плануєте пробути в Криму більше 90 днів.
20. У мого чоловіка помер дідусь. Чи може він відкрити справу про спадщину, якщо у дідуся була тільки реєстрація? Нотаріус каже, що потрібна довідка про прописку на день смерті. Як бути?
Спадкове справу відкривається за місцем останнього постійного або переважного проживання спадкодавця. Таким чином, якщо родич вашого чоловіка постійно проживав за місцем, де тимчасово реєструвався, можна відкрити справу про спадщину саме там.
21. Чи можна оформити закордонний паспорт в Москві без прописки?
Так, але для цього потрібно зробити тимчасову реєстрацію. Звертаємо вашу увагу, що в такому разі термін оформлення закордонного паспорта становить приблизно 4 місяці, оскільки запит направляється за місцем постійного обліку.
Якщо у Вас залишилися питання, Ви завжди можете звернутися в нашу юридичну компанію MS-Group! Ми надамо вам безкоштовну юридичну консультацію, а також розберемо Вашу ситуацію в індивідуальному порядку. Після чого Вам залишиться тільки слідувати нашим рекомендаціям!
Скільки можна жити без прописки?Хто я без прописки?
Як довго можна жити без реєстрації?
У чому різниця між термінами?
Чи можна жити без прописки?
У зв'язку з цим виникає питання - чи можна жити без штампа про облік в паспорті?
Скільки можна жити без прописки?
Все ще без прописки?
Чи можу я зробити тимчасову реєстрацію в Москві або Московської області?
Чи зроблять мені тимчасову реєстрацію на 5 років, чи поставлять штамп в паспорт?