- Законні права та обов'язки Родичі можуть залишати у спадок не тільки рухоме або нерухоме майно, прикраси,...
- заповідальне розпорядження
- законодавчі нюанси
- Привіт з минулого
Законні права та обов'язки
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Родичі можуть залишати у спадок не тільки рухоме або нерухоме майно, прикраси, готівку, авторські права, але і грошові заощадження в банку - поточні рахунки, депозити. Спадкування вкладів означає передачу спадкоємцям грошових коштів, розміщених на банківських рахунках покійного родича. Майно у вигляді банківських депозитів відноситься до спадкового майна, отримати його допоможе процедура спадкування. Зверніть увагу, що спадщину за вкладами можуть оформити і родичі покійних вкладників Ощадбанку колишнього СРСР, компенсації виплачуються за розпорядженням уряду. Процедура спадкування банківських вкладів схожа з прийняттям іншого майна.
Вступити в права спадкування вкладів можна декількома способами:
- за заповітом;
- за заповідальним розпорядженням, яке оформляється в банку;
- по закону.
Цивільний кодекс Російської Федерації передбачає 8 черг спадкування за законом: від дітей, батьків і подружжя до пасинків, онучатих племінників і непрацездатних утриманців. Всі зазначені в ч. 3 ГК РФ особи мають право отримання вкладу у спадок навіть якщо в тексті заповіту вони не вказані. Тому в законі передбачено термін від часу відкриття спадщини до вступу в права спадкування .
Протягом півроку з моменту смерті родича визначається точний коло спадкоємців.
Для цього подається нотаріусу заяву про свої права. Врахуйте, що спадкодавець має право відмовити певній особі в правах спадкування. Заповіт обов'язково повинно містити такий стан.
Однак трапляється, що спадкоємець дізнається про смерть родича або про майно для спадщини, наприклад, про наявність депозитів в банку, набагато пізніше 6 місяців. Тоді починається процедура відновлення терміну спадкування. Аналогічний порядок передбачений і для спадкоємців, які не могли скористатися своїми правами, наприклад, через хворобу. За вступ в право успадкування передбачена оплата послуг нотаріуса і держмита.
деякі особливості
Отримання вкладів в банку в цілому аналогічно правилами успадкування іншого майна, проте є і деякі нюанси. Зокрема, чи захотів оформити покійний родич заповідальне розпорядження вкладника в банку, і чи було воно зроблено до 01.03.2002 або після. Залежно від цього отримати вклад можна буде зі свідоцтвом про право на спадщину або без нього. Врахуйте, що рахунки для вкладів в банку, відкриті одним з подружжя під час шлюбу, є спільною власністю подружжя. Такі грошові кошти з банку порівну діляться між другим чоловіком і іншими спадкоємцями. Одержати вклад з рахунку може спадкоємець за заповідальним розпорядженням, засвідченою банком. Якщо його немає, тоді слід звернутися до нотаріуса для оформлення свідоцтва і визначення переліку необхідних документів.
Зазвичай банк вимагає надати підтвердження існування рахунку. Це може бути банківський договір вкладу, ощадна книжка, пластикова карта або будь-який інший документ, виданий банком раніше. Особи, які організовують похорон, але не є спадкоємцями, також мають право на частину вкладу. Причому для реалізації цього права вони не повинні чекати 6 місяців або отримувати свідоцтво про право на спадщину. Досить оформленого нотаріусом постанови на компенсацію витрат на організацію похорону, яке надається в банк. У деяких випадках безпосередньо спадкоємці можуть зняти з рахунку покійного грошові кошти до 200 мінімальних розмірів праці на організацію похорону навіть без нотаріального постанови.
заповідальне розпорядження
Кожна людина, маючи в банку накопичувальний або будь-який інший рахунок, має право скласти заповідальне розпорядження про передачу грошових коштів своїм родичам на випадок власної смерті. Такий документ підписується банківським співробітником і прирівнюється до нотаріально посвідченою заповітом. Він значно спрощує процедуру успадкування.
Заповідальне розпорядження видається на підставі письмової заяви вкладника безкоштовно. Воно може містити вказівку як однієї особи, так і переліку осіб з певною часткою внеску кожного.
Якщо таке розпорядження було оформлено до 01.03.2002, тоді ніякі інші документи для видачі грошових коштів спадкоємцям не потрібні. Якщо ж документ оформлений пізніше, то додатково потрібно надати завірений нотаріусом свідоцтво про право. Щоб звернутися до нотаріуса, на руках треба мати свідоцтво про смерть родича . Для спадкоємців вкладників Ощадбанку передбачена дещо інша процедура і пакет документів, які буду розглянуті нижче.
Заповіт висловлює розпорядження людини про порядок передачі його майна після смерті. Навіть якщо в документ не вписані банківські депозити, вони все одно є частиною спадщини. Заповіт зазвичай оформляється в письмовому вигляді і засвідчується нотаріусом. Маючи такий документ на руках, спадкоємці звертаються до нотаріуса, де пишуть заяву про прийняття спадщини, бажано зробити це протягом півроку після смерті родича.
Коли юрист ознайомиться з усіма документами (свідоцтво про смерть, про право власності на частку, угоду про розподіл майна), він оформляє свідоцтво про право на спадщину за заповітом.
Документ завіряється нотаріально і передається в банк, нотаріус також зі свого боку передає в банк пакет документів, де вони протягом декількох днів звіряються. Зверніть увагу, що прийняття документів фінансовою установою не означає, що ви можете відразу ж скористатися капіталом. Грошові кошти стануть доступними не раніше, ніж через півроку після відкриття спадщини.
законодавчі нюанси
Закон не забороняє залишати у спадок вклади не родичам, які не приватним особам, організаціям і державі. Однак деякі особи можуть розраховувати на частину спадщини навіть якщо вони не згадані в заповіті. Це називається спадкування обов'язкової частки непрацездатними батьками, дітьми, чоловіком померлого і іншими утриманцями.
Після смерті спадкодавця згадані родичі, згадані особи протягом 6 місяців мають право звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Юрист видає їм свідоцтво про право на спадщину за законом.
Пакет документів для отримання спадщини схожий зі спадкуванням за заповітом, але потрібні і докази спорідненості з покійним (свідоцтво про народження, наприклад), факту непрацездатності або факту перебування на утриманні спадкодавця протягом не менше одного року. Всі папери і спорідненість перевіряє нотаріус. Порядок звернення до банку аналогічний описаному вище.
Якщо після смерті вкладника не вдалося виявити спадкоємців, внесок за законом вважається відумерлою і передається на рахунок відповідного бюджету на підставі виданого нотаріусом свідоцтва. Закон передбачає видачу банком частини вкладу не тільки на похорон власника рахунку, а й на забезпечення охорони і управління спадкового майна, витрати на виконання заповіту. Для цього у нотаріуса оформлюється постанову про виділення коштів для оплати зазначених видатків.
Привіт з минулого
Закон передбачає можливість вступу в спадок родичів загиблих вкладників Ощадбанку СРСР. Це не дуже складна процедура, але вимагає певних юридичних знань. Вклади Ощадбанку, як і інші банківські рахунки, можна стати спадкоємцями за законом або за заповітом. Важливе значення для повернення вкладів Ощадбанку має статус спадкоємця і його юридичні права. Крім нотаріально оформленого заповіту існують інші, прирівняні до нього розпорядження спадкодавця, складені при:
- проходження курсу лікування в спеціалізованих установах;
- проживанні в соціальних установах (будинки для людей похилого віку, інвалідів);
- плаванні на судах (під прапором РФ);
- роботі в експедиції;
- проходження військової служби;
- відбуття покарання в місцях позбавлення волі.
Маючи на руках нотаріально оформлене заповіт або прирівняний до нього документ, спадкоємець вкладу Ощадбанку повинен звернутися до нотаріуса (за місцем складання заповіту, якщо таке є, або за власним вибором). Для підтвердження статусу спадкоємця вкладу Ощадбанку він пред'являє свідоцтво про смерть заповідача-вкладника, власний паспорт, ощадну книжку Ощадбанку (або договір Ощадбанку на вклад). По закінченню 6 місяців з дня смерті заповідача нотаріус видає спадкоємцеві свідоцтво про право на спадкування внеском, інакше кажучи, на вкладення, яке передається в Ощадбанк.
Складений за життя вкладника письмове заповідальне розпорядження на вклад в Ощадбанку прирівнюється до нотаріально посвідченою заповітом. Можливо вступ в спадок і за законом, тут має значення порядок черговості. Спадкоємці при зверненні до нотаріуса пред'являють паспорт, ощадну книжку (договір на депозит), свідоцтво про смерть вкладника, документи для підтвердження родинних стосунків. Компенсаційні виплати за вкладами Ощадбанку виплачуються в 3-кратному розмірі залишку накопичення народилися до 1945 року включно і в 2-кратному розмірі від залишку накопичень народилися в 1946-1991 роках.