Переїзд в село: плюси і мінуси. Реальне життя на селі

  1. Чому ми вирішили переїхати в село
  2. Як ми приїхали в село
  3. Складнощі тільки починаються
  4. Це були ще тільки квіточки
  5. Кому в селі жити добре
  6. Що буває з тими, у кого не вистачає грошей
  7. сусіди
  8. Транспорт і його важливість на селі
  9. Кому вигідно переїжджати в село
  10. Кому на селі жити важко
  11. Чому фермерство як малий бізнес - це утопія
  12. Чи вигідно вирощувати овочі або фрукти на селі?

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Привіт всім, це Олег Райтс Привіт всім, це Олег Райтс. Сьогодні я поділюся з вами своїм досвідом життя на селі. Я сам родом з глухої провінції, з найлютішого півночі. З дитинства я мріяв вирощувати помідори, любив їсти фрукти, і взагалі заздрив всім, хто володіє земельними ділянками в південній частині Росії.

Батько в 90-і роки виписував багато журналів: «Присадибне господарство», «Рибалка», «Садовод» і т.д. У них було стільки цікавих смачних картинок, що з дитинства це врізалося в мою пам'ять і я вирішив, що обов'язково поїду в село, коли виросту.

Зміст статті:

Чому ми вирішили переїхати в село

У дитинстві рідко виходило поїсти овочів і фруктів вдосталь, і уявлення про життя на селі було одним з романтичних міфів, які міцно вкоренилися в моїй свідомості. Я думав, що досить приїхати на село і почати там крутитися, як все піде само собою.

Ну типу, якщо все робити, працювати, не лінуватися, то вже фермерством -то точно можна і себе забезпечити, і дружину з дітьми прогодувати, та ще й заробити.

Адже все навколо кожен день твердять, що, мовляв, їдьте на село, займайтеся сільським господарством і все у вас буде в шоколаді, і все таке інше.

На цій хвилі я з моєю дружиною зірвалися в сільську глибинку. Вибрали ми будинок з ділянкою в Білгородській області. Оскільки нашим вибором передувало тривале вивчення всіх російських областей. Самі ми на той час жили в Краснодарі і хотіли переїхати посевернее, де клімат буде м'якше (як ми думали). І з цієї позиції вибрали саме Бєлгородщини.

На будинок з ділянкою поруч з великими містами (на кшталт Бєлгорода або Старого Оскола) у нас грошей не вистачило. Але ми не впадали у відчай.

І через кілька місяців активних пошуків ми знайшли напіврозвалений будиночок з 1 гектаром землі (за документами) в далекому селі. До найближчого міста було 35 км.

Як ми приїхали в село

Приїхали ми туди в липні і тільки це нас врятувало, оскільки за документами будинок мав всі комунікації (світло, газ і навіть водопровід), а на ділі місцеві органи не поспішали нам нічого підключати. У підсумку ми бігали по інстанціях два місяці, топили дровами, щоб попити вранці чай! А це в літню спеку зовсім не легка заняття!

Коротше, поки ми бігали і скаржилися в усі інстанції, через 2 місяці нам все-таки з гріхом навпіл підключили світло Коротше, поки ми бігали і скаржилися в усі інстанції, через 2 місяці нам все-таки з гріхом навпіл підключили світло. Для цього всього-то приїхали 2 електрика і за 15 хвилин кинули зі стовпа провід. Інше вже було зроблено давно, просто чекали їх приїзду.

Складнощі тільки починаються

З газом справи йшли куди гірше - його ми домагалися майже півроку. А для підключення газового котла нам би знадобилося проплатити купу грошей і купити якісь нові плани, схеми, довідки, узгодження, проекти тощо. У підсумку ми вирішили залишити стару піч-голландку, яка з себе просто-напросто представляла газову форсунку. Обігрівати будинок таким способом - це майже що жити в юрті. Щомісяця на оплату газу у нас йшло 3-5 тисяч рублів, що для села гроші дуже великі.

Це були ще тільки квіточки

До осені ми абияк розібралися з ЖКГ. І настав час вирішувати питання з землею. А коли ми пішли до землевпорядника - це на селі була така важлива жінка, виявилося, що наш 1 га вдає із себе 10 дрібних смужок розкиданих по всій окрузі в кілометрі один від одного. І не обгородити їх, не використовувати хоч якось не представлялося можливим.

Ця черезсмужжя залишилася ще з тих далеких часів, коли селянам спеціально не давали нормальні ділянки, а нарізали смужки шириною в 2-3 метра і довжиною по 100-200 метрів, щоб не плодити приватних власників.

На жаль, але таке ж ставлення до фермерів збереглося в деяких місцях і до цього дня.

Як тільки ми приїхали в це село до нас прибула ціла делегація з місцевих. Так ось вони нас близько години вивідували, хто ми і навіщо сюди приїхали. А коли ми сказали, що ми початківці фермери - вони почали нас відмовляти, щоб ми кинули цю затію і поїхали назад, звідки прибули.

Замість допомоги і хоча б моральної підтримки нас зустріли вороже, недовірливо і з усмішкою.

Так що, якщо ви зберетеся їхати на село - будьте готові до того, що вас там ніхто не чекає і ви там нікому даром не здалися.

Але на той момент ми про це не знали - ми лише планували зайнятися фермерством і були готові трудитися день і ніч. А тим часом нас чекали все нові і нові відкриття ...

А зараз я перейду до порівняння життя в місті і селі для тих, у кого дуже мало грошей.

Якщо ти ніколи не жив в сільській місцевості, то тобі варто спочатку дізнатися, що тебе може чекати при переїзді з міста в село. І тільки потім, розсудливо оцінивши власні сили, приймати рішення про переїзд.

Кому в селі жити добре

Тут я спеціально хочу зупинитися на фінансовому питанні, так як це особливо важливо для всіх, у кого мало грошей на покупку хорошого житла в большом городе і хто розглядає переїзд в село, як можливий спосіб вирішення своїх проблем.

Скажу відразу - в селі добре тільки тим, у кого багато грошей! Якщо у вас мало грошей, то переїхавши з міста в село, ваші проблеми можуть тільки збільшитися!

Якщо у вас мало грошей - вам доведеться шукати роботу або інше джерело доходу. Чому? Та тому, що щоденні витрати потрібні на:

  • Оплату газу;
  • Оплату електроенергії;
  • Покупку їжі, яка не росте в городі;
  • Покупку одягу;
  • Придбання медикаментів;
  • Оплату транспортних витрат до найближчого міста по будь-якій справі.

І це всього лише мінімум з того, що я з ходу згадав. Ну а коли ви усвідомлюєте, що вам потрібні гроші і на селі без них так само важко, як і в місті, ось тут вас чекають головні проблеми - підприємств немає, агрокомплекси і колгоспи - це робота в основному руками, робота вкрай важка, а зарплата в рази нижче, ніж в місті.

Швидше за все, вам доведеться їздити до найближчого міста, щоб влаштовуватися на роботу - тоді в чому сенс такого життя в селі? Ні лікарень, ні магазинів, ні інфраструктури, ні відпочинку, ні сервісу - в селі немає нічого! І за все треба платити подвійну або потрійну плату, в порівнянні з містом! Тому, якщо вам розповідають байки про розвиток фермерства на селі - це тільки казки і не більше. Ми бачили, як живуть (точніше як виживають) молоді сім'ї на селі в Бєлгородщини, Воронезької області, Тверській і Псковської областях. І нам є з чим і що порівнювати. На жаль, на даний момент майже всі, хто тільки може - тікають з села! Можливо, багато хто просто не люблять працювати, це теж зустрічається. Але факт залишається фактом - село порожніє.

Що буває з тими, у кого не вистачає грошей

Припустимо, у вас мало грошей, і ви захочете купити старенький будиночок з перспективою колись його перебудувати або накопичити грошей і побудувати щось нове, своє. Думаєте, це так просто зробити? Припустимо, у вас мало грошей, і ви захочете купити старенький будиночок з перспективою колись його перебудувати або накопичити грошей і побудувати щось нове, своє

І ось мій досвід показує, що це будівництво ні до чого доброго не приведе. Грошей вам доведеться шукати на це з будь-якого, так як матеріали зараз коштують дорого! А безкоштовно будувати з глини і старих тростинок, я думаю, ви не захочете. Та й доставка на село будь-якого будматеріалу - це додаткові витрати!

Плюс - самому будувати - це ще одна проблема. Ну і побудуєте ви років через 10 років будинок і припустимо хлів із сараєм. А далі що? Працювати будете сильніше, ніж в місті. А працювати швидше за все будете на який-небудь агрохолдинг або великого фермера, який буде вас наймати сезонно і платити він вам буде копійки! А ви що хотіли?

сусіди

Якщо ви стали щасливими володарями будинку і ділянки - не поспішайте радіти. Вас чекають тисячі конфліктів і конфліктіков з найближчими вашими сусідами. Якщо ви купили будинок з підлозі занедбаним ділянкою, готуйтеся до того, що ваші сусіди захопили частину вашої площі і будьте готові до розбірок і навіть війн за свої кровні метри.

У нашому випадку виявилося, що кожен сусід зі свого боку користувався нашими ділянками і навіть не вважали за свій обов'язок щось змінити після того як ми приїхали. Воювати довелося дуже довго - всі ці роки, поки ми жили в селі, весь цей час тривала ця тяганина.

Транспорт і його важливість на селі

Жити на селі - це не одне і те ж, що жити в місті. Тут немає магазинів, якщо треба щось купити, обов'язково потрібно їхати в найближче місто. Автобуси ходять огидно. В деякі населені пункти взагалі немає регулярних рейсів.

Поки ми узаконювали наші комунікації, від нашого села до районного центру скасували 2 з 3 автобусних рейсів. Якщо раніше автобус ходив понеділок, середу і п'ятницю, то потім залишили тільки в п'ятницю. Пішки до центру 12 км, погодьтеся, не знаходишся. Таксі в селі дуже дороге - 250 рублів в одну сторону, тому що таксист був не з нашого села, а з іншого села.

У підсумку нам довелося купувати автомобіль У підсумку нам довелося купувати автомобіль. Грошей на щось дороге не було, і ми купили звичайну сільську конячку - ВАЗ Ока. Одна радість від такої машини, що вона бензину витрачала не дуже багато.

Але ось з ремонтами на селі так само туго: ніхто толком робити нічого не вміє, а якщо і буде робити, то заламає ціну втридорога! За будь-якої запчастиною треба їхати в місто. Заправка в 30 кілометрах і якщо забув заправити повний бак - на півдорозі обсохнеш і підеш пішки.

У місті з ремонтом авто набагато простіше: якщо щось зламалося - подзвонив, через півгодини вже полагодять. А тут кожен сусід тобі потай бажає, щоб ти був жебрак - ніхто не хоче, щоб у тебе щось вийшло, так як всі бояться опинитися у тебе в найманих працівниках. Це якесь прокляття - на селі з партнерством дуже важко. Домовитися з ким-то майже нереально. Все недовірливі.

Місцевий бос - колишній господар колгоспу, який забрав собі майно цього колгоспу в період розвалу СРСР. Робить він так: наймає на роботу тільки алкашів і платить їм копійки, і то частина зарплати видає зерном і олією. Тому до потенційно багатим місцеві жителі ставляться з острахом і недовірою. Всі живуть родоплеменими кланами і намагаються вирішувати проблеми через родичів. Ніхто не любить скаржитися, все бояться і ніде нічого не доб'єшся!

Прогноз цін на нерухомість в 2018 році в Росії

Кому вигідно переїжджати в село

Однак все вище сказане можна застосовувати не до всіх. Є досить велика категорія громадян, кому на селі жити цілком добре. Добре живуть на селі чиновники:

  • поліцейські,
  • працівники місцевої адміністрації,
  • прокуратура,
  • нотаріуси,
  • співробітники екологічного нагляду,
  • службовці ветеринарної інспекції та СЕС.

Цілком гідно живуть працівники мережевих організацій:

  • електромережа;
  • Газпром;
  • Зв'язок і інтернет.

Лікарі і вчителі, які мають стабільну зарплату з бюджету, на селі живуть краще за всіх. У тих сім'ях, де є бюджетники, і ремонт у будинків багатий, і автомобілі вони мають частіше імпортні.

Також добре живе колишній глава колгоспу - він якимось чином став власником або безстроковим орендарем 600 гектар землі в цьому районі і просто здає ці землі під засів і отримує свій прибуток.

Кому на селі жити важко

Але є і такі, хто на селі живуть впроголодь. Ось приклад - історія життя одного місцевого мужичка. Йому близько 40 років. Спочатку він займався пасікою, робив мед і продавав його оптовикам. Але в 2014 році оптові покупці приїхали і сказали, що тепер вони зможуть у нього закуповувати мед за ціною в три рази менше.

Він подумав і вирішив, що це йому не вигідно. У підсумку цей «горе-фермер» перестав займатися бджолами, а вирішив виживати за рахунок корів. Спочатку у нього було 3 корови, а через 2 роки вже 5. Але за його творами живеться йому і зараз зовсім не солодко - прокидатися треба о 4 ранку - всіх корів подоїти, здати молоко в молоковозку. Він подумав і вирішив, що це йому не вигідно

У деяких виходить заробляти тільки за рахунок того, що молоко вдається розбавляти водою - так роблять багато в селі. А коли буває перевірка, молоковозчік сам телефонує всіх і попереджає, щоб не заважали воду. Так ось цей мужик в свої 40 років має старенький трактор, який він постійно лагодить. Частина грошей від здачі молока йде на запчастини і паливо для трактора.

А адже ще на корів треба запасти корм, а ще корів треба випасати - цей мужик регулярно сам ходив у поле, іноді наймали пастуха і платили йому. Особливих грошей це йому не приносило.

Чому фермерство як малий бізнес - це утопія

Для успішного фермера потрібно досягнення двох чинників:

  1. хороший врожай
  2. збут врожаю за вигідною ціною.

Іншими словами треба виростити багато їжі і продати так, щоб вийшла прибуток! Щоб виростити багато зерна, картоплі, або отримати багато молока, яєць, треба мати багато землі і використовувати найсучаснішу механізацію.

Землю вам ніхто просто так не дасть - вона в руках великих землевласників! Та й з чого б її вам давати? Раптом ви там нічого не виростите і втечете після перших же труднощів. Держава не може ризикувати і роздавати великі поля направо і наліво. Землю вам ніхто просто так не дасть - вона в руках великих землевласників

А для механізації потрібні капітальні витрати, вкладення на мільйонних рівнях - це дрібним фермерам також не по кишені. Це тільки половина біди.

А тепер про збут! Мало урожай виростити. Його ще потрібно вигідно продати. Але у нас ніхто не займається підтримкою місцевого виробника - спробуйте зі своєю продукцією потрапити на полиці супермаркетів !!! Ага! Ото ж бо й воно. Це дуже складно, поки ви звичайний фермер.

Продавати самому на ринках в Москві або інших великих містах - це величезні вкладення в транспорт, холодильники, продавців. Та й на ринках вже мало людей купують - все звикли йти в магазин формату «біля дому», супермаркет або гіпермаркет. Крім того на великих ринках монополія і вас туди ніхто з вашої картоплею не пустить - максимум - перекупники запропонують взяти у вас оптом за копійки.

Але деякі гарячі голови пропонують вихід: мовляв маленьким фермерам треба об'єднуватися - це така нова вигідна штука, як кооперація. І тоді буде у вас все добре! Так звичайно! Для успішної кооперації фермерів в великий кооператив треба виконання одного простого але важливої ​​умови - в цьому кооперативі має бути велике число учасників, достатню для вигідного існування цього кооперативу. А що ми маємо в наших селах? В одному селі є активна молода сім'я Іванових, в іншому селі, яке через 10 км, є ще дві сім'ї, Петрових і Сидорових, і ще через 30 км десь там живуть якісь чи то фермери, то чи відлюдники ... І все !

Решта населення сіл - баби-пенсіонерки і молодь-п'яниці, які не змогли втекти в місто. Більше на селі немає нікого. А наприклад, для нормального кооперативу потрібно 100-500 дрібних фермерів. Де і як їм об'єднуватися? Так їх не набереться стільки з цілої області!

Пільги одиноким матерям в 2018 році

Так що якщо ви вирішили поїхати в глухе село з надією, що вже ви то працьовиті і вам-то під силу переломити цю тенденцію, пам'ятайте - ви всього лише одиниці, а потрібні тисячі таких же як ви!

Згадуючи столипінські села, можете почитати, що тоді селян-фермерів, які їхали піднімати Сибір, були мільйони. І кожне село об'єднувало в собі сотні міцних чоловіків і жінок, готових працювати від зорі до зорі.

Чи вигідно вирощувати овочі або фрукти на селі?

Відразу скажу, що не вигідно. Якщо ви дрібний фермер і, наприклад, живете далеко від великого міста, то вам доведеться вкладатися в транспортну доставку до ринку збуту. Мережеві супермаркети закуповувати у тебе твої «помідори» не будуть - не ті обсяги. Продавати помідори на ринку самому - це помилка - там таких же як ти з помідорами половина ринку. І бабусі з відерцем і мужики з повними багажниками.

А покупців немає. Тому як у кожного у дворі ростуть ці помідори. Та й скупників овочів немає - тому що їм потрібні великі обсяги, а за 10-50 кг в день, ніхто не поїде. Так що дрібним фермером в сільській місцевості промишляти не особливо вигідно.

Звичайно, якщо ви маєте господарство десь поблизу Москви, може ви і зумієте налагодити канали збуту, але в інших місцях справедливої ​​ціни за свій товар ви навряд чи отримаєте Звичайно, якщо ви маєте господарство десь поблизу Москви, може ви і зумієте налагодити канали збуту, але в інших місцях справедливої ​​ціни за свій товар ви навряд чи отримаєте

З фруктами ще складніше - дерево посадити і отримувати з нього урожай - це мінімум на 5-10 років вкладення. Так що сад відразу відпадає. Плюс потрібна велика територія. Вирощувати полуницю - це занадто специфічно - ягода вимагає занадто дбайливого звернення, швидко псується і т.д. Тому місцеві абияк зводять кінці з кінцями тільки тримаючи корів - але і тут засідка - повна залежність від скупників молока: яку ціну вони дадуть, стільки й заробите.

А коли щороку в селах стада стають все менше (старі перестають тримати корів, а молодь не їде на село), ​​то і молоковозкі заради 10 корів тридцять кілометрів можуть вже й не поїхати - занадто високими будуть транспортні витрати. Загалом, на селі бізнесом займатися - це тільки для великих лендлордів, у яких у власності величезні земельні ділянки і значні кредитні ліміти.

Ще трохи про стереотипах міського жителя

Стереотип №1. Заведу курочок, качечок, потім козу і корівку. І буду пити молочко, є яєчка і радіти життю!

На жаль и ах! Альо це наївне уявлення, сформованому Виключно недалекогляднім теоретичного уявленням про реальному жітті! Кури несуть не цілий рік, а Всього півроку, Решт годині їх треба годувати. Їдять ЦІ 10 курок 1 кг зерна в день. Зерно коштує грошей. Якщо зберетеся вирощувати самі зерно - вам доведеться заводити трактор - так як самі ви землю копати лопатою не зможете.

Корова з'їдає за зиму 2-3 тонни сіна. Сіно треба заготовити, швидше за все, купити, тому що ніхто вам ділянку просто так не дасть - тепер все в приватній власності! І по трудовитратах виходить, що тримати курей або корову - це дорожче, ніж працювати в місті і купувати молоко і яйця. Але ж є ще купа захворювань, корова або курки просто можуть загинути від захворювання, навряд чи ви зможете професійно забезпечувати свою живність усіма ветеринарними ідеальними умовами.

Стереотип №2. Буду отримувати пенсію і жити розкошуючи, нічого не роблячи, а лише поплёвивая в стелю.

Навіть якщо жити на пенсію - на селі це буде дорожче, ніж в місті. Чому? Тому що високі транспортні витрати. У місцевих крамницях ціни в 2-3 рази вище, ніж в місті. А в місто поїхати - ті ж додаткові витрати. Тому якщо і вибирати місце для життя на пенсіі- то точно не далеку село і не село. Мої знайомі пенсіонери вважають за краще жити у моря або в передмісті великого міста.

Чому?
Швидше за все, вам доведеться їздити до найближчого міста, щоб влаштовуватися на роботу - тоді в чому сенс такого життя в селі?
Думаєте, це так просто зробити?
А далі що?
А ви що хотіли?
Та й з чого б її вам давати?
А що ми маємо в наших селах?
Де і як їм об'єднуватися?
Чи вигідно вирощувати овочі або фрукти на селі?
Чому?
BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online