Нотаріусів в Україні позбавляють доступу до Держреєстру

  1. Очищення ринку стартувало з початку року і триває по сьогоднішній день
  2. У пріоритеті - проблемні будівництва
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. Чи не оформляють спадщину і підвищують ціни
  5. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  6. Орфографічна помилка в тексті:

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

29 вересня 2017, 14:27 Переглядiв:

Очищення ринку стартувало з початку року і триває по сьогоднішній день

29 вересня 2017, 14:27 Переглядiв:   Очищення ринку стартувало з початку року і триває по сьогоднішній день   Нотаріусів з ліцензіями в Україні стає все менше

Нотаріусів з ліцензіями в Україні стає все менше. Фото: Pixabay.

Мін'юст взявся розчищати український ринок нотаріальних послуг. На сьогоднішній день майже 200 нотаріусам і держреєстраторам анульований або припинений доступ до Держреєстру майнових прав на нерухоме майно та Єдиного держреєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, пише UBR .

Згідно з нещодавно поіменним списком, опублікованим Мін'юстом, станом на 28 вересня, реєстрами не можуть скористатися 182 нотаріуса і держреєстратора. Порушникам загрожує покарання від штрафу до кримінальної справи.

Експерти попереджають: хоч бізнес в цілому позитивно сприйняв боротьбу з нечесними на руку нотаріусами, постраждати можуть і чесні реєстратори. А також прості громадяни, яким скоро може бути нелегко знайти нотаріуса "з реєстром". І все це на тлі дорожчають нотаріальних послуг.

За словами фахівців, чистка стартувала з початку року і триває по сьогоднішній день. "Це роблять системно з початку цього року, наскільки я знаю, виявляючи порушення при роботі з реєстрами. Адже з початку цього року посилено відповідальність нотаріусів та реєстраторів аж до кримінальної", - розповіла директор в Агентства нерухомості " Лівий берег "Оксана Суслова.

Чому список порушників вирішили оприлюднити тільки зараз? Справа в тому, кажуть експерти, що раніше такі інспекції не були узгоджені з законодавством, а тому були "не зовсім законними". Після того, як процедури привели у відповідність до закону і затвердили порядок перевірок, чиновники почали активно наповнювати "чорний" список нотаріусів.

"Ці майже 200 реєстраторів потрапили під санкції протягом приблизно 3-4 місяців. Але враховуючи, що порушує приблизно кожен третій нотаріус , Список повинен бути раз в п'ять більше. В цілому по країні приблизно 7,5 тис. Нотаріусів, 1,5 тис. З них в Києві. До кінця року список відлучених від реєстру може суттєво розширитися ", - зазначив голова Спілки консультантів з нерухомості, юрист Іван Кудояр.

Як розповіли нам в Нотаріальної палаті України (НПУ), більшість випадків відключення від реєстрів відбуваються через відсутність чітких критеріїв і технічних помилок реєстраторів. Однак це не означає, що останній порушив закон або провів незаконну реєстрацію.

Перевірки стали масовими, позаплановими та більш запеклими

Інша справа, коли мова йде про те, що держреєстратору, в тому числі нотаріусу, надають підроблені документи, на підставі яких він просто змушений зареєструвати угоду. Таким чином, кажуть експерти, реєстратор нерідко стає потерпілим у цій ситуації, оскільки у нього немає повноважень для проведення експертизи документів чи інших інструментів для перевірки достовірності наданих відомостей.

"Вся відповідальність покладається на заявника, а в результаті страждає виключно державний реєстратор, залишається без роботи на термін 2-6 місяців, а іноді і до року. Він оскаржує в суді рішення, доводить свою невинність і рішення скасовується, проте втрачено час, робота зупиняється , обмежений доступ громадян до нотаріальних дій, особливо коли мова йде про віддалені куточках України ", - розповіли в НПУ.

У пріоритеті - проблемні будівництва

Під пильну увагу перевіряючих, в першу чергу, потрапляють або ті, на кого надійшла скарга від громадян, або ті, хто провів "загадкові" реєстраційні дії. Наприклад, співробітників юстиції зараз цікавлять реєстратори, які проводили операції по скандальним "домівках Войцеховського", де з документами на будівництво є очевидні проблеми.

При реєстрації прав на майно (землі, квартири і т.д.) нотаріус повинен перевірити документи не тільки у покупця, а й у продавця (забудовника). Якщо все в порядку, реєстратор вносить скан-копії необхідних документів до реєстру. Але часто цього або не робилося зовсім, або документи вносилися в повному обсязі. І таких об'єктів - маса, кажуть експерти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Якщо перевірка виявляє серйозне порушення - блокують ключ до реєстрів, а в особливо кричущих випадках - позбавляють права доступу до ключа і перевіряють роботу нотаріуса на предмет позбавлення ліцензії та притягнення до відповідальності.

"При Мін'юсті є комісія з протидії рейдерству, в яку можна звернутися зі скаргою про протиправні дії. За результатами розгляду звернень Комісія приймає рішення. Воно обов'язкове до виконання і коли виявляється прецедент вчинення протиправних дій нотаріуса, його рішення скасовують, а нотаріуса позбавляють ліцензії. Наприклад , якщо власність перереєстрували за недостовірними документами, то таке рішення скасують ", - зазначила виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коро бкова.

Чи не оформляють спадщину і підвищують ціни

При всіх позитивних сигналах про очищення ринку від недобросовісних реєстраторів, від дій яких страждають прості громадяни і бізнес, під приціл перевіряючих часто потрапляють і цілком законослухняні нотаріуси, кажуть експерти.

"Перевірки стали масовими, позаплановими та більш запеклими. Перед перевіряючими завдання знайти будь-що-будь. Тому від відсторонення і призупинення ліцензії ніхто не застрахований, навіть дуже хороший нотаріус. Перевірки були і раніше, але перш за результати були не настільки публічні", - розповів голова правління Київського міського відділення Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Владислав Кулішенко.

Наслідками таких блокувань і відключень, кажуть в НПУ, стає позбавлення нотаріуса можливості оформляти і права спадкоємців. Адже передача спадкової справи до іншого нотаріуса в разі блокування доступу до реєстру законодавчо не передбачено, а законних підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії у нотаріуса немає. У підсумку, фактично оформити спадщину на нерухомість нотаріус не може, оскільки позбавлений прав держреєстратора.

"Це в значній мірі порушує права та охоронювані законом інтереси громадян, які не можуть своєчасно і в повному обсязі отримати нотаріальні дії", - розповіли в НПУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Позначитися "чистка" може і на вартості послуг реєстраторів, кажуть експерти. І хоч угод поки що по ринку не так і багато, якщо відключення від реєстрів продовжать набирати обертів, цінники у нотаріусів все-таки виростуть.

"Візьмемо припустимо довіреність - раніше її можна було зробити за 150 грн, зараз мінімум 300-350 грн. А буде все 500 грн. Вартість нотаріального посвідчення договору-купівлі продажу після введення реєстру майнових прав була 2 тис. Грн. І 1%. Зараз 3 000 грн. плюс 1%. Можливо буде 3,5-4 грн і 1%. Але це скоріше наслідки інфляції. Падає гривня, зростають комунальні, оренда, інші витрати. В Києві нотаріусів та реєстраторів досить, думаю ринок - це просто " проковтне ", - додав Кулішенко.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні йде" чистка "нотаріусів: чи виростуть ціни і чого чекати". інші бізнес новини дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чому список порушників вирішили оприлюднити тільки зараз?
BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online