Відшкодування моральної шкоди в цивільному праві

  1. Зміст позовної заяви про відшкодування моральної шкоди
  2. Зразки позовів про відшкодування моральної шкоди
  3. Куди і як подається позов про відшкодування моральної шкоди

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Якщо громадянину завдано моральні або фізичні страждання, то він може розраховувати на компенсацію (відшкодування) моральної шкоди. Одним із шляхів отримання компенсації є подання відповідного позову до суду. З особливостями подачі судового позову про відшкодування моральної шкоди та зразками таких позовів ви зможете ознайомитися, прочитавши цю статтю.

Відзначимо відразу, що при порушенні особистих немайнових прав громадянина (обмеження права користування свої ім'ям, посягання на його здоров'я і гідність) він може розраховувати на відшкодування моральної шкоди з цивільного права в будь-якому випадку таких порушень. Якщо ж порушені майнові права, то моральна шкода може бути компенсований (відшкодовано) тільки якщо можливість компенсації прямо передбачена законом.

І ще один момент. Відшкодування моральної шкоди може бути здійснено не тільки в суді, але і в позасудовому порядку. Але в даній статті ми розглянемо тільки судовий порядок. Тобто ми розглянемо не тільки правила з цивільного права подання позовної заяви про відшкодування моральної шкоди, а й зразки таких заяв.

Зміст позовної заяви про відшкодування моральної шкоди

Позовна заява повинна містити відомості, які є необхідними. До таких відомостей належать:

  1. Найменування суду, до якого подається позов.
  2. Відомості про позивача (ПІБ, адреса місця проживання). Якщо позов подається представником позивача, то також вказуються аналогічні відомості про нього.
  3. Відомості про відповідача (ПІБ, адреса місця проживання (якщо відповідачем є юридична особа, вказується найменування і місце його знаходження), телефон).
  4. Інформацію про те, в чому полягає моральна шкода, а також обставини, на яких громадянин обгрунтовує свої вимоги, і докази, що підтверджують ці обставини. Зокрема, моральна шкода може виражатися в моральних переживаннях у зв'язку з неможливістю продовжувати громадське життя, втратою роботи, розкриттям сімейної, лікарської таємниці. Крім цього, моральні страждання можуть бути наслідком поширення відомостей, що ганьблять честь, гідність чи ділову репутацію громадянина, обмеженням або позбавленням його будь-яких прав, фізичним болем, пов'язаної із заподіяною каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або у зв'язку із захворюванням, перенесеним в результаті моральних страждань і т.п. Тут (при підготовці даного розділу позовної заяви про відшкодування моральної шкоди) корисно знати дві важливі обставини.

    Перше: позивач може розраховувати на компенсацію тільки при наявності вини відповідача.

    Друге: існують випадки, прямо передбачені законом, моральну шкоду за якими відшкодовується незалежно від вини особи, яка завдала шкоди громадянинові. Це означає, що вину заподіювача моральної шкоди встановлювати не потрібно. Так, моральна шкода компенсується, коли він заподіяно:

    • життю і здоров'ю громадянина джерелом підвищеної небезпеки;
    • в результаті незаконного засудження громадянина або притягнення його до кримінальної відповідальності;
    • в результаті незаконного взяття під варту або незаконного встановлення підписки про невиїзд
    • в результаті незаконного застосування адміністративного покарання у вигляді арешту або виправних робіт;
    • поширенням відомостей, що ганьблять честь, гідність та ділову репутацію громадянина.
  5. У заяві повинно бути вимога про компенсацію моральної шкоди з зазначенням її розміру. Вимагати відшкодування моральної шкоди можна в будь-якому розмірі. Але треба розуміти, що остаточний розмір компенсації в кожному конкретному випадку буде визначено судом з урахуванням розумності і справедливості, характеру і обсягу заподіяних моральних чи фізичних страждань, ступеня вини та інших обставин.
  6. Перелік доданих до позовної заяви документів.

Позовна заява повинна бути підписана або позивачем, або його представником.

Зразки позовів про відшкодування моральної шкоди

У цьому розділі ви знайдете два приклади зразка позову про відшкодування моральної шкоди.

перший зразок ілюструє загальний випадок позовної заяви про компенсацію моральної шкоди. Його зміст відповідає наведеному вище переліку відомостей, які повинні міститися в позовній заяві.

другий зразок позову про компенсацію моральної шкоди відноситься до ситуації, пов'язаної із захистом честі і гідності та відшкодування моральної шкоди позивача.

Насправді ситуацій, пов'язаних з порушенням прав громадян, може бути дуже багато. Тому і варіантів позовних заяв про відшкодування моральної шкоди стільки, що навести приклади їх усіх (як і зразки позовів про відшкодування моральної шкоди) фізично неможливо.

Документи для подачі позову про відшкодування моральної шкоди

До позовної заяви про компенсацію моральної шкоди необхідно додати такі документи:

  • копії позовної заяви для відповідача і третіх осіб;
  • довіреність, що засвідчує повноваження представника (при наявності представника);
  • документи, що підтверджують обставини, на яких позивач обгрунтовує свої вимоги (при наявності таких документів), і їх копії для відповідача і третіх осіб;
  • документ про сплату держмита (якщо немає звільнення від його сплати).
  • розрахунок стягуваної суми, підписаний позивачем (його представником), з копіями для відповідача і третіх осіб.

Прокоментуємо ситуацію з підтверджуючими документами. Жорсткої вимоги про подання документів, що підтверджують заподіяння моральних і фізичних страждань, немає. Але корисно знати, що якщо такі докази є, то їх краще уявити, так як це спростить суду встановлення і оцінку обставини справи. До документів, що підтверджують обставини, можуть ставитися, медичний висновок про гостре захворювання на тлі стресу, переживань і т.п., висновок психіатра про стан позивача із зазначенням призначеного медикаментозного або стаціонарного лікування і т.п.

Куди і як подається позов про відшкодування моральної шкоди

Позовна заява про компенсацію моральної шкоди подається в районний суд або мировому судді (далі - суд) за місцем проживання або місцем знаходження відповідача.

При цьому, якщо одночасно з вимогою майнового характеру (але на суму не більше 50 000 рублів) позивач заявляє похідне від нього вимогу про компенсацію моральної шкоди, то позов подається мировому судді. В інших випадках позовну заяву про відшкодування моральної шкоди (по цивільному праву) подається в районний суд.

Позивачу корисно знати, що він може звернутися також до суду за своїм місцем проживання:

  • якщо вимога пов'язана із заподіянням шкоди, каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або в результаті смерті годувальника. Дані позови можна пред'являти також за місцем заподіяння шкоди;
  • при незаконному засудженні, притягнення до кримінальної відповідальності, взяття під варту, підписки про невиїзд або арешту;
  • при порушенні прав суб'єкта персональних даних;
  • в зв'язку з відновленням трудових прав. Крім того, позов можна подати в суд за місцем виконання трудового договору;
  • у справах про захист прав споживачів. Такі вимоги заявляються також за місцем ув'язнення або виконання договору.

Позов можна подати в електронному вигляді на офіційному сайті суду, але тільки при наявності відповідної технічної можливості для цього в суді.

Якщо громадянину завдано моральні або фізичні страждання, то він може розраховувати на компенсацію (відшкодування) моральної шкоди завантажити

- Позовна заява про компенсацію моральної шкоди

BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online