- Банкрутство фізичних осіб: основні етапи та процедура
- Наслідки оголошення банкрутства
- Спірні моменти в процедурі банкрутства фізичних осіб
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
До 2012 року банкрутом могло себе оголошувати тільки юридична особа, проте, згідно з чинним законодавством, оголосити себе банкрутом може і фізична особа. Відповідно до закону про банкрутство фізичних осіб , Громадянин, який має заборгованість за кредитами більше 100 тисяч рублів, яку він не може погасити протягом півроку, може бути визнаний неплатоспроможним.
Примітно, що таку процедуру може почати як сам позичальник, так і кредитна установа, якій він заборгував. Якщо громадянин став банкрутом, то це тягне за собою певні наслідки, тому перш ніж оголосити себе банкрутом , Слід передбачити інші варіанти. Деякі люди вважають, що досить фізичній особі оголосити себе неспроможним боржником , Щоб уникнути боргових зобов'язання, тим не менш, це не так.
Оголошення фізичної особи банкрутом здійснюється тоді, коли боржник не може протягом певного часу самостійно розрахуватися зі своїми боргами і визнає свою фінансову неспроможність. Треба відзначити, що статус банкрутства серйозно впливає на стан боржника. Протягом 5 років він не може користуватися кредитними послугами банків і інших кредитних установ, не має права займатися підприємницькою діяльністю, у нього відгукуються всі ліцензії та він втрачає майно.
Банкрутство фізичних осіб отримало більшої актуальності тоді, коли в Росії стали брати багато кредитів, більшість з яких не могли бути віддані вчасно, в зв'язку з цим виникла необхідність чіткого і однозначного вирішення такого питання.
У багатьох людей сума заборгованості чимала, в зв'язку з цим банкрутство фізичних осіб набуло великого поширення.
Банкрутство фізичних осіб: основні етапи та процедура
Деякі вважають, що якщо визнати себе банкрутом, то це є одним з найлегших способів піти від фінансових проблем. У зв'язку з цим, питання, як оголосити себе банкрутом, цікавить багатьох банківських боржників. Проте, все не так просто. Щоб оформити себе банкрутом, повинна бути проведена судова перевірка, а ця процедура ретельна і серйозна.
Згідно з чинним законодавством, оголосити себе банкрутом може як саму фізичну особу, так і кредитор. Для того щоб фіз. особу було визнано банкрутом, необхідно подати заяву відповідного характеру до арбітражного суду Російської Федерації. На підставі цієї заяви буде збуджена процедура оголошення банкрутства . Якщо наведені доводи будуть переконливими, то суд визнає фінансову неспроможність заявника, майно його буде реалізовано, виручені від продажу цього майна гроші підуть на сплату боргів, всі інші фінансові зобов'язання боржника будуть анульовані.
Подати в суд такий документ може кредитор, підставою для подачі такої заяви можуть виступати об'єднані фінансові зобов'язання в одній кредитної організації. Закон допускає, щоб заяву такого характеру кілька кредиторів подавали спільно. На підставі чинного законодавства така процедура може бути розпочата щодо особи, сума заборгованості якого перевищує 50 тисяч рублів, після цього фізична особа може бути оголошено банкрутом.
Закон передбачає і те, що до заяви може бути додано план виплати заборгованості, він зобов'язаний бути виконаний у встановлені терміни. В цьому випадку слухання справи в арбітражному суді може бути відкладено до 3 місяців, таким чином, відбувається реструктуризація кредиту. Банкрутство фізичних осіб можливо тільки тоді, коли буде повністю доведена фінансова неспроможність боржника перед кредиторами, тобто фіз. особа стає неспроможним боржником тільки за рішенням суду. Перед тим, як ставати банкрутом, боржнику, як правило, пропонують варіант реструктуризації боргу .
Після того як боржник став банкрутом, починаються публічні торги, на які виставляється все майно боржника. У цьому плані все залежить від вартості майна, якщо вона менше 300 тисяч рублів, то реалізовано майно буде через публічні торги. У тому випадку, якщо вартість майна перевищує вищеназвану суму, то продаватися воно буде через спеціальні організації.
Наслідки оголошення банкрутства
Треба враховувати, що не все майно боржника може бути продано в рахунок погашення боргів. Згідно з чинним законодавством, не можна продавати нерухомість, якщо іншого житла у громадянина немає, основні речі з особистого господарства боржника теж не можуть бути продані, державні нагороди та призи теж залишаються у громадянина. Щодо загального майна є своя специфіка. Так, якщо здійснюється продаж спільної нерухомості (наприклад, подружжя), то продається це майно таким чином, щоб була можливість придбання нової нерухомості меншого розміру для одного з подружжя, який боргів не має. Можна обміняти квартиру на меншу з доплатою.
Коли фіз. особа стає банкрутом, то всі угоди, які були здійснені між ним і його родичами в останній рік, визнаються нікчемними, вони піддаються анулювання відповідно до закону. Це робиться для того, щоб не допустити різного роду фінансових махінацій і фінансового шахрайства.
Якщо громадянин оголосив себе банкрутом, то це не означає, що він зможе уникнути боргових зобов'язань. Згідно з рішенням арбітражного суду, заборгованість реструктуризується терміном не більше, ніж на 5 років. Створюється графік погашення заборгованості, він затверджується судом, примітно, що він може бути не узгоджений з кредитором.
ініціювати банкрутство фізичної особи можуть і податкові органи, кредитори можуть пред'явити претензії до боржника протягом місяця з того моменту, як був поданий позов. Якщо цей термін минув і позов не був задоволений, то на подачу нових вимог вводиться мораторій. Згідно з рішенням суду, боржнику призначається тимчасовий керуючий, спільно з ним виробляється план по поверненню боргів.
Спірні моменти в процедурі банкрутства фізичних осіб
Процедура оголошення громадян банкрутами продумана, тим не менш, в чинному законодавстві є чимало спірних моментів. Справа в тому, що сума зобов'язань, після якої можна вимагати оголошення банкрутства, для багатьох здається недостатньою. До сих пір деякі громадяни вважають за краще оголосити себе банкрутом, щоб позбутися від фінансових зобов'язань. Примітно те, що майна і нерухомості, які могли б піти в розрахунок боргу, у них часто немає. У зв'язку з цим банкрутство фізичних осіб все ще залишається тією сферою, де здійснюються різного роду махінації.
Є деякі можливості для шахрайства, особливо це стосується процесу з'ясування фінансового стану позичальників, коли укладається договір кредиту. Своє майно позичальник може переписати на інших осіб, що створить серйозні проблеми для кредитора. Чимало питань виникає і при продажу такого майна, як нерухомість, особливо, якщо вона знаходиться у спільній власності. Згідно з чинним законодавством, не можна продавати нерухомість, якщо вона є єдиним житлом боржника , Але це може бути як однокімнатна квартира в старому будинку на околиці міста, так і елітний заміський особняк.
Для того щоб самому визнати себе банкрутом, потрібно пройти складну процедуру, якщо вона буде успішно завершена, то громадянин стикається з багатьма проблемами. Він протягом 5 років не може стати підприємцем, у нього відбирають всі ліцензії, він не зможе оформити кредит. Проте, якщо громадянин став банкрутом, він має можливість почати життя з чистого аркуша.