- підготовчий процес
- нюанси положення
- Кому це потрібно
- Як подати на банкрутство
- оформлення заяви
- докази
- Дії учасників процесу
- Грошове питання
- Вимоги до паперів
- спірні моменти
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Поняття «банкрутство» означає неспроможність боржника виконати грошові зобов'язання перед кредиторами відповідно до укладених договорів і оплатити основні платежі.
Визнати боржника банкрутом має право тільки суд після досить тривалого процесу, в результаті якого намагаються провести фінансове оздоровлення боржника та повернути його платоспроможність.
Порівняно недавно, з жовтня 2019 р в Російській Федерації почала діяти процедура банкрутства не тільки підприємств і організацій, а й громадян, що мають довгострокову заборгованість.
Для того щоб оголосити фізичну особу банкрутом, потрібні основні ознаки неплатоспроможності:
- обов'язок громадянина понад 500 тисяч рублів, не виплачує довше, ніж три місяці;
- є документальні фінансові документи, що підтверджують його нездатність оплатити борги.
Тільки суд приймає рішення:
- визнати заяву про визнання банкрутом фізичної або юридичної особи обгрунтованим і реструктуризувати борг;
- визнати заяву не мають обгрунтувань і залишити його без розгляду, припинивши розгляд.
Відповідно до норм Закону про банкрутство фізичної особи , Процедуру банкрутства приватних осіб здійснюють суди загальної юрисдикції. У випадках, коли громадяни займаються підприємницькою діяльністю і зареєстровані, як підприємці, питання банкрутства в компетенції арбітражного суду.
Хто може звернутися до суду із заявою про визнання банкрутом:
- сам громадянин;
- фізична або юридична особа (в основному банки подають на банкрутство фізичних осіб), яким боржник не повертає гроші довше трьох місяців.
підготовчий процес
Підготовчий етап до визнання банкрутством самий трудомісткий і важливий. Саме від того, як ви підготуєтеся, залежить, чи визнає суд боржника банкрутом чи ні.
Підготовка до банкрутства включає:
- Збір всієї необхідної документації , Яка допоможе довести неплатоспроможність боржника.
- Повідомлення всіх кредиторів про неспроможність погасити боргові зобов'язання. Крім того, необхідно письмово запропонувати кредиторам реструктуризувати ваш борг.
- Подбайте про те, щоб суду ви могли уявити довідку про офіційне місце роботи (тобто, якщо ви не працюєте або числитеся в сумнівній фірмі, постарайтеся працевлаштуватися). При неможливості знайти роботу, станьте на облік в центр зайнятості.
- Для того, щоб на спільно нажите майно не було накладено арешт, завчасно складіть шлюбний контракт, який убезпечить майно другої половини від виставлення на торги і продажу після арешту.
- Все рухоме і нерухоме майно описується. Винятком може бути будинок або квартира боржника, якщо іншого немає і то тільки в випадках, коли не взято за іпотечним договором кредитування.
нюанси положення
Законом про банкрутство затверджено порядок дії судових органів, кредиторів і боржників з питань банкрутства. Процедура банкрутства починається оцінкою платоспроможності боржника.
З'ясовуються всі нюанси:
- чи є у боржника в особистій власності майно, продавши яке, можливо частково погасити борг;
- чи є постійні доходи, частина з яких боржник може виділяти для погашення боргу;
- забезпечується збереження майна боржників (накладається арешт), призначається тимчасовий керуючий;
- починаючи процедуру про визнання банкрутом боржника, доводять до відома кредиторів про можливість пред'являти боргові вимоги до боржника протягом 2-х місяців.
У процесі з'ясування всіх обставин, можливо:
Мирова угода можливо, коли опоненти домовилися про прийнятному для обох сторін варіанті дозволу ситуації, що склалася. Кредитор приймає в рахунок оплати боргу конкретну грошову суму або майно, навіть якщо вартість менше заявленої в позові суми боргу.
Реструктуризація може бути застосована тільки якщо у боржника є джерело постійного доходу. У таких випадках, судом визначається розмір обов'язкової суми, яка повинна залишатися боржникові після виплати боргу для проживання і розмір щомісячних виплат для погашення заборгованості. Термін реструктуризації не може перевищувати трьох років.
Якщо боржник не працює, не має ніяких джерел доходу, мирова угода сторони не підписали, тимчасовий керуючий описує майно боржника і виставляє його на торги. Виручені гроші розподіляються між усіма кредиторами пропорційно сумі боргу кожному.
Є ще один нюанс. У разі визнання фізичної особи банкрутом, припиняються застосовувані до нього раніше штрафні санкції, нарахування пені, неустойки тощо.
Фізична особа вважається банкрутом протягом 5-и років після рішення суду про банкрутство
Кому це потрібно
Банкрутство можуть ініціювати як кредитори, так і боржник. Кредитор подає заяву про визнання боржника банкрутом для того, щоб стягнути борг або мати можливість контролювати боржника.
Бувають ситуації, коли боржник займається бізнесом, який боїться втратити. Кредитор може призначити свого керуючого в процесі визнання боржника банкрутом. Найчастіше, подача заяви кредитором підштовхує боржника повернути борг, оскільки в іншому випадку до нього пред'являть боргові претензії і інші кредитори.
Сам боржник виступає ініціатором і подає заяви про банкрутство у випадках, коли при обставинах, що склалися не бачить можливості погасити заборгованість. Часом боржнику вигідно визнання себе банкрутом, у зв'язку з тим, що заявник вибирає тимчасового керуючого майном.
Крім того, визнання його банкрутом дозволить врегулювати грошові суперечки і позбутися від економічної кабали, хоча і з певними втратами. Після визнання банкрутства, всі його борги будуть списані. Для більшості громадян визнання банкрутства означає позбавлення від кредитів, коли дійсно відсутні фінансові можливості їх погашення.
Як подати на банкрутство
Залежно від того, хто подає заяву до суду про визнання банкрутства, змінюється алгоритм дій:
Якщо заяву подає кредитор, він повинен:
- отримати рішення суду про стягнення боргу;
- визначитися з вибором кандидата керуючого майном боржника;
- скласти і подати позов про визнання банкрутства боржника.
- проаналізувати пасиви заборгованостей;
- проаналізувати активи;
- проаналізувати і дати оцінку укладених раніше угод і договорів, оскільки Законом про банкрутство передбачені спеціальні підстави, що дозволяють оскаржити угоди;
- вирішення управлінських органів боржника і можливість притягнути до відповідальності.
Важливими моментами при подачі документів суд про банкрутство є:
- визначення кандидата керуючого рухомим і нерухомим майном боржника;
- щоб уникнути зволікань, переносів, відмову розгляду справи по суті, підготовка і написання юридично грамотного позову.
оформлення заяви
Відзначимо відразу, що заяву в суд візьмуть тільки в разі прострочення платежів за грошовими зобов'язаннями довше трьох місяців. Перш ніж подати заяву, необхідно зібрати пакет документів, інформація яких стане в нагоді в написанні позовних вимог.
Як і у всіх офіційних документах, оформляють «шапку» позовної заяви, в якій вказується:
- Адресат, кому направлено заяву. В даному випадку це судовий орган за місцем проживання боржника.
- Особисті і паспортні дані заявника, адреса де прописаний і фактичне місце проживання, контактний телефон та адресу електронної пошти, якщо така є.
- У наступній графі заповнюються дані про кредиторі (якщо кредиторів кілька, пишуть назву повне всіх), в випадках, якщо кредитор є особою юридичним, необхідно вказати ІПН, ОГРН і юридична адреса місця розташування підприємства або організації.
- У текстовій частині заяви необхідно обгрунтувати причини, що послужили причиною виникнення фінансових труднощів. Представивши докази, що після виплати обов'язкових щомісячних внесків по погашенню кредитних зобов'язань, сума, що залишилася грошей від вашого доходу нижче прожиткового мінімуму, ви з великою ймовірністю досягнете визнання судом вашої фінансової неспроможності. До заяви обов'язково повинні прикладатися документи, що підтверджують ваші аргументи.
- У заяві повинна бути інформація про суму по всім грошовим заборгованостях. У разі розбіжностей про розмір суми заборгованості з кредиторами, в заяві вказують лише незаперечний борг в умовах позову.
- Необхідно відобразити в тексті заяви, якщо органами виконавчого провадження проводилися списання з ваших банківських рахунків.
- Вказати розмір винагороди управителя.
- При наявному майні чи грошових вкладів на банківських рахунках за кордоном, вкажіть кількість, суму, і місце де вони знаходяться.
- Боржник поширює серед усіх своїм кредиторам копії заяви з доданими до неї копіями документів. Відправляються документи поштою рекомендованим листом поштою з повідомленням.
- Повідомлення прикладають в додатку до заяви в суд. Тобто, ви спочатку відправляєте листи кредиторам, тільки після цього подаєте заяву в судові органи.
- Закінчують заяву переліком документів, що додаються, зазначенням дати і підписом.
Заява громадянина про визнання його банкрутом
докази
Якщо заяву подає кредитор про визнання боржника банкрутом, він повинен довести:
- прострочення по виконанню грошових зобов'язань на більш, ніж три місяці (рахують з моменту коли за борговими зобов'язаннями повинна бути погашена заборгованість);
- за сукупністю в загальній сумі борги склали понад 100 тисяч рублів.
- як доказ своєї неплатоспроможності, боржник подає суду наступні документи, які послужать доказом неспроможності:
- договір, укладений з кредитором;
- первинні фінансові документи до договору (рахунки, акти, накладні);
- рішення суду, за яким з боржника повинні бути стягнуті грошові кошти;
- ухвалу суду про відстрочку виконання судового наказу про стягнення грошових коштів для погашення боргу;
- докази подання позову про стягнення з боржника кредиторської заборгованості на безперечну суму;
- постанову порушення виконавчого провадження;
- необхідно подати відомості про майно, яке належить боржнику і його оцінну вартість.
- якщо в якості боржника в судовому процесі виступає організація, необхідно подати письмову заяву, підписану керівником.
Дії учасників процесу
Ініціатори процесу банкрутстваДії під час проведення процесу банкрутстваКерівник підприємства (сам суб'єкт)
- має право почати процедуру банкрутства, якщо борги кредитори не гасяться більш з-х місяців, сума кредитної заборгованості досягла 300 тис. руб. і більше;
- подати в суд позов про визнання підприємства банкрутом;
- підготувати заяву про банкрутство при нестачі грошових ресурсів для виконання вимог кредиторів в повному обсязі;
- підготувати і подати позов до суду не пізніше 1 місяця з моменту виявлення ліквідаційним органом ознак банкрутства підприємства.
Кредитори мають переважне право подавати позови про неспроможність боржників в будь-який час.
Пред'являти в якості доказів у судовому розгляді:
- списки дебіторів;
- переліки кредиторів;
- інвентарні звітності;
- фінансові звіти останнього періоду;
- акти бухгалтерських звірок кредиторської заборгованості з боржником;
- виписки з банків про рух грошових коштів на розрахункових рахунках боржника;
- мають право вимагати відшкодування грошей, як за господарськими контрактами, так і за трудовим договором.
Уповноважені державні органи
- пропонують варіанти вирішення проблем в ситуації, що склалася;
- мають право на голосування;
- вибирає і пропонує кандидатів на посаду арбітражних керуючих;
- бере участь в розподілі коштів і майна боржника;
- бере безпосередню участь в ухваленні рішень за процедурою банкрутства.
Заява кредитора про при знанні громадянина неспроможним (банкрутом)
Грошове питання
Керуючий в справі про банкрутство отримує грошову винагороду з коштів боржника та компенсацію всіх понесених витрат при виконанні обов'язків. Сума винагороди включає в себе фіксовану суму і відсотки.
Розмір фіксованої суми залежить від рівня керуючого:
Адміністративний керуючий отримує15 тис.Руб. Конкурсний керуючий 30 тис. Руб. Тимчасовий керуючий 30 тис. Руб. Зовнішній керуючий 45 тис. Руб.
Відсоткова частина гонорару керуючого безпосередньо залежить від показників балансової вартості активів боржника.
Вимоги до паперів
Документи які створює керуючийПовинні бути завірені його печаткою. По закінченню своєї роботи, керуючий подає звіт, після завершення кожної процедури банкрутства. У вигляді повідомлення звіти відправляються до Єдиного федеральний реєстр відомостей про банкрутство.
У звіті надаються відомості:
- дані про боржника, про керуючого і суді, в якому винесено рішення про банкрутство;
- дані про визнаних недійсними і анульованих угод;
- вартість наявного на момент складання звіту майна боржника та інші.
- назва суду;
- повні дані про боржника;
- суму загальної заборгованості перед усіма кредиторами, працівниками (якщо це підприємець) і державою;
- вказати причини, які привели до кризової фінансової ситуації;
- всі дані про наявний майні та банківські рахунки боржника.
спірні моменти
Хоча визнання банкрутом фізичної особи в основному є порятунком від кредиторської кабали, сама процедура викликає численні суперечки в юристів і адвокатів.
До основних спірних моментів можна віднести:
- Справи в основному розглядаються арбітражним судом, яких порівняно мало по відношенню до кількості позивачів. Крім того, суди знаходяться на досить далекій відстані, що створює додаткові труднощі в можливості до них доїхати.
- Крім позову про визнання банкрутства, суд змушений розглядати позови про боргові суперечках опонентів, що значно затягує час проведення судового процесу на термін більше одного року.
- При оголошенні себе банкрутом, боржник змушений найняти фінансового керуючого, грошові винагороди якого досить високі, що не кожен може собі дозволити, тим більше, що процедура затягується на досить тривалий період - рік, а часом і довше. Неплатоспроможні боржники просто змушені в таких ситуаціях відмовитися від позову.
Закон про банкрутство фізичних осіб може залучати різного виду шахраїв, як з боку боржників, так і з боку кредиторів. Одні можуть набрати кредитів в банках, а потім намагатися оголосити себе банкрутами, щоб не повертати борги. Інші, занижуючи оціночну вартість, відбирати у боржників майно.
Для вирішення питання про визнання фізичної особи банкрутом позитивним для всіх опонентів, перш за все, потрібно оцінити як боргові зобов'язання, так і наслідки після визнання банкрутом боржника .