Що ви повинні знати про мобілізацію і ухиленні від неї

  1. 1. Мобілізація є законною
  2. 2. Як вручається повістка
  3. 3. Чи зберігається місце роботи і заробіток?
  4. 4. Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією
  5. 5. Судова практика
  6. Про ухилення від обов'язку захищати Батьківщину: правовий аналіз
Версія для друку

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Президент підписав указ про черговий етап мобілізації . Розсіюючи хвилю провокаційних статей про незаконність мобілізації і поява в мережі «зразка заяви про відмову від мобілізації», ще раз підкреслюємо:

Президент підписав указ про черговий етап мобілізації . Розсіюючи хвилю провокаційних статей про незаконність мобілізації і поява в мережі «зразка заяви про відмову від мобілізації», ще раз підкреслюємо:

1. Мобілізація є законною

адже закон «Про оборону України» в 4-й статті допускає оголошення мобілізації не тільки в разі війни, але і в разі загрози нападу на Україну.

Тепер про права мобілізованих і відповідальності за ухилення від призову за мобілізацією.

2. Як вручається повістка

Повістку ви можете отримати тільки двома способами - або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках - під вашу особисту підпис. Повістки в двері, родичам, дзвінок по телефону - не можуть вважатися належним повідомленням про факт призову по мобілізації.

У 22-й статті закону «Про мобілізаційну підготовку імобілізація» встановлено, що військовозобов'язаний є до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів в терміни, зазначені в отриманих ним документах. Тобто:

1) військовозобов'язаний спочатку отримує особисто один з наступних документів - мобілізаційне розпорядження, порядок або розпорядження військового комісара

2) а вже потім є в військкомат.

Призов громадян по мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. Тому порядок вручають працівники районного військового комісаріату або представники сільських або селищних рад.

На порядку повинні бути вказані час і адресу, куди повинен прибути військовозобов'язаний. Також на ній повинна бути прізвище і ім'я особи, що підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка.

3. Чи зберігається місце роботи і заробіток?

За мобілізованим особою зберігається місце роботи на період до року.

Після особистого отримання повістки особа сповіщає відділ кадрів за місцем роботи про мобілізацію. Після чого видається наказ про звільнення від виконання посадових обов'язків у зв'язку із закликом по мобілізації зі збереженням робочого місця на строк до одного року.

Незалежно від форми власності підприємства, за мобілізованим особою зберігається середній заробіток на період до року. Тому, бухгалтерія повинна нараховувати щомісяця середню заробітну плату, яку отримувало особа до мобілізації.

За громадянами України, які проходять військову службу за призовом по мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.

4. Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією

При мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов'язані з'явитися на збірні пункти у строки, зазначені в отриманих ними документах - мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів. У разі ухилення від призову за мобілізацією і неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.

Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються:

- хвороба, яка позбавляє можливості з'явитися,

- смерть або тяжка хвороба близького родича,

- перешкода стихійного характеру або інші обставини, які позбавляють можливості з'явитися на збірний пункт.

Причини неявки повинні підтверджуватися документально.

Пам'ятайте: відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією може наступати, якщо особа була належним чином повідомлена про те, що воно підлягає мобілізації. Тобто, була особисто вручено повістку, або, по крайней мере, була спроба її вручити, але людина відмовилася її приймати.

5. Судова практика

З моменту оголошення першої мобілізації в Україні вже склалася певна судова практика у справах осіб, які ухилились від призову за мобілізацією. Найвищу міру покарання з усіх винесених вироків за ухилення від мобілізації - 3 роки позбавлення волі - призначив Тячівський районний суд в Закарпатській області. Був засуджений чоловік, який особисто підписав повістку, пройшов медогляд, але не з'явився в військкомат. Зараз в Закарпатті відкрито близько двадцяти виробництв по 336-ю статтею Кримінального кодексу.

У Дніпропетровській області Томаківський районний суд за ухилення від призову за мобілізацією призначив покарання у вигляді двох років позбавлення волі. Засуджений чоловік відмовився отримувати повістку від представників військкомату, які прибули за місцем його проживання.

В інших випадках суди призначали більш м'які покарання. Наприклад, Сокальський районний суд Львівської призначив за ухилення від мобілізації два роки позбавлення волі з випробувальним терміном - 1 рік; Роменський міськрайонний суд Сумської звільнив особа від відбування покарання з випробуванням; а Роздільнянський районний суд Одеської області призначив штраф в розмірі 510 гривень.

-

Анна Маляр, опубліковано у виданні УП

інфографіка Укрінформ

Про ухилення від обов'язку захищати Батьківщину: правовий аналіз

Заступник керівника Інформаційно-аналітичного центру РНБО України Володимир Польовий провів правовий аналіз розповсюджуваних в інтернеті відомостей про нібито незаконність мобілізації і про законність ухилення від неї:

20.01.2015 вступив в силу Указ Президента України № 15/2015 «Про часткову мобілізацію». Цим Указом, зокрема, визначено, що мобілізація в 2015 році буде проводитися в три черги протягом 210 днів з 20.01.15 р Зазначене, в тому числі, дозволить в період з 18 березня по 1 травня 2015 провести звільнення в запас військовослужбовців, покликаних на військову службу під час першої, т.зв., «хвилі» мобілізації в березні 2014 року.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком, а не правом громадян України. Про це прямо говорить ст. 65 Конституції України. Обов'язок захищати держава - один з наріжних каменів державного суверенітету і незалежності. Закон чітко визначає категорії громадян, які не підлягають призову на військову службу з мобілізації (ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»):

- Забронірованнние на період мобілізації та на воєнний час за органами влади ... в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- Визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я;

- Чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди тільки за місцем проживання);

- Жінки і чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);

- Жінки і чоловіки, на утриманні яких знаходиться повнолітня дитина, який є інвалідом I або II групи, до досягнення нею 23 років;

- Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);

- Зайняті постійним доглядом за особами, які його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

- Народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

- Студенти та аспіранти, які навчаються за денною формою навчання.

Військовозобов'язаний здобуває особисто один з наступних документів: мобілізаційне розпорядження, порядок або розпорядження військового комісара. На порядку повинні бути вказані час і адресу, куди повинен прибути військовозобов'язаний. Також на ній повинна бути прізвище і ім'я особи, що підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка. Після цього військовозобов'язаний є в зазначений військкомат.

Що говорить Закон про відмову від виконання цього обов'язку? Зазначене діяння передбачено статтею 336 Кримінального кодексу України у формі «ухилення від призову за мобілізацією». При цьому юридично безграмотною є точка зору, що мобілізація може оголошуватися лише в умовах воєнного стану, і, відповідно, що дія цієї норми кримінального кодексу поширюється тільки на період війни. Насправді, правовий режим воєнного стану - це можливе, але не єдина умова для проведення мобілізації.

Так, Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (ст.1) визначає, що мобілізація - це комплекс заходів, що здійснюються з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного време ні.

Рішення про мобілізацію приймається Президентом України «у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну». (Ст. 4 Закону України «Про оборону України»). Ці повноваження надані Президенту як гаранту державного суверенітету, територіальної цілісності і дотримання Конституції України (ст. 102 Конституції України).

З моменту оголошення мобілізації, відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Визначення терміна «особливий період» зазначено в Законі України «Про оборону України» (абз.11 ст.1), яким визначається, що особливий період - це період, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації, або з моменту введення воєнного стану в Україні, або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Таким чином, буква і дух Закону свідчать, що безперечною є зв'язок між мобілізацією і особливим періодом в державі, а також про те, що відповідальність за ухилення від мобілізації можлива в розглянутий нами особливий період.

В тему:

3. Чи зберігається місце роботи і заробіток?
3. Чи зберігається місце роботи і заробіток?
Що говорить Закон про відмову від виконання цього обов'язку?
BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online