- З яких доходів сплачуються аліменти
- Чим встановлено перелік доходів
- Перелік доходів, з яких утримуються аліменти
- Перелік виплат, сум з яких не утримуються аліменти
- сума утримання
- потрібен юрист
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
1 131 переглядів
Кожен батько зобов'язаний утримувати своїх неповнолітніх дітей незалежно від того, проживає вона з ними разом чи ні. Часто трапляється, що батьки малюка розлучаються, і дитина залишається проживати з матір'ю. В такому випадку батько повинен виплачувати аліменти.
Які доходи громадянина беруться за основу для розрахунку аліментів? Як розраховується сума виплат на дитину? - відповіді на ці питання розглянемо в цій статті.
З яких доходів сплачуються аліменти
Аліменти - це кошти, які сплачуються батьком з його сукупного доходу на утримання неповнолітніх дітей до моменту, поки вони не досягнуть 18-річного віку або ж не наступлять інші обставини, що тягнуть припинення виплат аліментів .
Таким чином, норма статті СК РФ визначає, що джерелом для утримання є заробіток платника або інший його дохід. Всі види заробітків і доходів, з яких можуть бути утримані аліментні платежі, встановлюються додатковим нормативно-правовим актом, що виносяться Урядом.
Чим встановлено перелік доходів
Для того щоб зрозуміти, які саме доходи потрапляють під аліменти, звернемось до Постанови Уряду № 841, прийнятого 18 липня 1996 р
Даний документ передбачає повний і вичерпний перелік джерел існування платника, з яких стягуються аліментні виплати.
ВАЖЛИВО: Мається на увазі, що всі перераховані в цьому документі види доходів офіційні і проведені документально. Логічно, що платник зобов'язаний платити аліменти виходячи з розміру своєї «сірої» заробітної плати, але довести факт її отримання навіть в судовому порядку буде неможливо.
Перелік доходів, з яких утримуються аліменти
Згідно із зазначеним вище Постановою, для утримання аліментів можуть бути використані наступні види виплат:
- Оклад заробітної плати;
- Зарплата по тарифу за відпрацьований час;
- Заробіток від виконаної роботи, виручки;
- Негрошовий заробіток;
- Зарплата викладачів;
- Грошове утримання держслужбовців, муніципальних органів, депутатів, членів виборних органів;
- Гонорари працівників ЗМІ, сфери мистецтва;
- Надбавки за стаж, вислугу років, ранг, ступінь, суміщення професій;
- Надбавки, пов'язані з особливими умовами праці (шкідливість, понаднормові, робота в нічний час, у вихідні та свята);
- Суми доплати за виконання додаткових функцій (класне керівництво - для працівників освіти);
- Зарплата працівникам медичної сфери;
- премії;
- Суми середнього заробітку.
До інших доходів, на які допускається звернення стягнення по аліментних платежах платника, відносяться:
- Будь-які види пенсій і надбавки до них (сюди не входить тільки пенсія по втраті годувальника);
- Виплати по безробіттю;
- стипендія;
- Дохід від підприємницької, старательського діяльності;
- Дохід від орендної плати, від акцій;
- Матеріальна допомога (крім одноразової допомоги);
- Суми відшкодування шкоди здоров'ю;
- Суми, отримані за цивільно-правовими договорами;
- Суми, рівні вартості видається харчування;
- Щомісячні виплати докторантам.
Увага: Аліменти із зарплати або іншого доходу платника утримуються після того, як були утримані всі податки і обов'язкові збори до бюджету. Тобто розрахунку для визначення розміру нараховуються аліментів підлягає «чиста» сума доходу, позбавлена від податкових платежів.
Перелік виплат, сум з яких не утримуються аліменти
У тексті 841-го Постанови міститься також і перелік тих доходів, які не потрапляють під аліменти. Зокрема до них відносяться:
- Пенсія по втраті годувальника;
- Одноразова допомога, яка виділяється з бюджету всіх рівнів, позабюджетних фондів, за рахунок іноземних держав, міжнародних, іноземних та організацій РФ в разі акту тероризму, НС, унаслідок смерті родича, у вигляді гуманітарної допомоги, за надання допомоги в запобіганні акту тероризму;
- Компенсація лікувально-профілактичного харчування;
- Засоби, що виплачуються роботодавцем працівникові за родами, через смерть членів сім'ї, укладення шлюбу, кошти на відрядження, при переведенні на роботу в іншу місцевість.
Крім даної Постанови, список джерел доходів, з яких не можна вираховувати аліменти, містить закон «Про виконавче провадження». Цей законодавчий акт в деякій частині дублює положення Постанови, однак, є і ряд доповнень.
Відповідно до статті 101 закону, яким керуються судові пристави при виконанні судових рішень по стягненню аліментів, стягнення не проводиться щодо наступних доходів:
- Засоби, які покладаються особам, отримали каліцтва, травми під час виконання службових обов'язків, у разі їх загибелі - кошти які покладені їхнім родинам;
- Компенсація громадянам, які постраждали внаслідок радіаційних катастроф;
- Компенсація особам, які доглядають за непрацездатним чоловіком;
- Щомісячні виплати, які виділяються окремим категоріям громадян на проїзд, придбання медикаментів;
- Страхові суми по обов'язковому страхуванню (за винятком пенсії по старості та інвалідності);
- Допомога на дітей;
- Материнський капітал;
- Допомога на поховання;
- Компенсація вартості путівок (крім туристичних), які оплачують підприємства працівникам і дітям до 16 років;
- Компенсація вартості проїзду на лікування.
Як ми бачимо, законодавці передбачили досить широкий список доходів батька, з яких він може сплачувати аліменти. Тому, якщо людина думає, що якщо він офіційно не працює , То з нього неможливо стягнути виплати на дітей - він глибоко помиляється.
А тим особам, які не мають жодного виду доходу з перерахованих вище, суд зазвичай присуджує платити аліменти в твердій грошовій сумі .
сума утримання
Слід звернути увагу, що аліментні виплати будуть стягуватися з усіх видів доходу в тій сумі, яка буде встановлена судом або за домовленістю між плетельщіком і одержувачем аліментів ( угодою про сплату аліментів ).
Однак ця сума не може бути менше тих норм, які передбачені законом (ст. 81 СК РФ). А ось максимальна межа суми, яку можна вирахувати з платника - це 70%. Згідно із законом у платника повинно залишатися не менше 30% на життя.
При утриманні аліментів в частках від всіх видів заробітку розмір отриманих платником офіційних доходів підсумовується, з нього віднімаються податки, а на решту суми проводиться розрахунок.
приклад
Іванов отримує офіційну заробітну плату в розмірі 20 000 рублів, додатково має дохід від оренди нерухомого майна в розмірі 10 000 рублів і отримує пенсію як колишній співробітник правоохоронних органів в сумі 13750 рублів.
Загальний розмір неоподатковуваних в 13% доходів становить:
- 20 000 + 10 000 = 30 000 рублів - 13% = 26 100 рублів чистого доходу на руки.
- 26 100 + 13750 = 39850 рублів.
Саме від цієї суми будуть утримуватися аліменти з Іванова, який за рішенням суду зобов'язаний сплачувати ¼ від всіх видів заробітку аліментів, що складе:
- 39850 рублів х 25% = 9962 рублів загальної суми аліментів буде зобов'язаний виплачувати Іванов щомісяця.
ВАЖЛИВО: При цьому обов'язок щодо розрахунку аліментів із заробітної плати буде покладено на бухгалтерію роботодавця, з пенсії - на фахівців пенсійного фонду, а аліменти з орендної плати Іванов буде зобов'язаний сплатити самостійно.
потрібен юрист
Розрахунок і утримання аліментів - процедура, якою займаються судові пристави або ж роботодавець. Платник і сам в ряді випадків може або навіть зобов'язаний здійснювати розрахунок і перерахування аліментів.
Однак на практиці платники аліментів усіма силами намагаються приховати свої доходи, всіляко обмежуючи інтереси неповнолітніх дітей. Досвідчений юрист допоможе проаналізувати перелік отримуваних платником доходів і допоможе встановити реальний розмір аліментів, належний неповнолітнім дітям. Звертайтеся за безкоштовною консультацією до наших фахівців прямо зараз і отримаєте вичерпну правову консультацію з питань сум, з яких утримуються або не утримуються аліменти!
Оцініть статтю
Які доходи громадянина беруться за основу для розрахунку аліментів?Як розраховується сума виплат на дитину?