Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Фото: Тетяна Тімірханова / Інтерпресс / ТАСС
Будь-який власник квартири в багатоповерховому будинку тепер має право оформити землю під ним в загальнобудинкове власність. Мешканці будинку при цьому будуть звільнені від сплати земельного податку. Сама земля і прибудинкові споруди за новими правилами будуть передаватися безоплатно. Власники зможуть здавати споруди в оренду під кафе, магазини, підприємства побутового обслуговування.
територія конфлікту
Зразкове дві третини від загального населення Росії - понад 100 мільйонів громадян - сьогодні проживають в багатоквартирних будинках. Ті з них, хто придбав житло недавно, про проблеми з оформленням землі під багатоповерхівкою навіть і не чули. Законом визначено, що при покупці квартири власник автоматично стає співвласником вже поставленого на кадастровий облік земельної ділянки, на якій розташовано багатоквартирний будинок. Крім того, у спільну часткову власність мешканців переходить і вся інша нерухомість, розташована в межах цієї ділянки.Складніше йде справа зі старим житловим фондом, основною складовою якого є багатоповерхівки радянської та ранньої пострадянської споруди. Земля під ними в переважній більшості випадків на кадастровому обліку не варто. А значить, ділянка є власністю муніципалітету з усіма витікаючими наслідками.
І чим далі від центру, тим сміливіше міська влада використовують на свою користь цю невизначеність, через що повсюдно трапляються непорозуміння. За словами голови Комітету Держдуми з житлової політики і ЖКГ Галини Хованський , Біда в тому, що регіональні правознавці не завжди встигають за федеральним законодавчим апгрейдом.
Як з'ясувати, в чиїй власності земля під багатоквартирним будинком: Зайти на офіційний сайт Росреестра і натиснути на вкладку, де показується кадастрова карта - тут можна розглянути територію міста, розділеного на сектори, вивчити детально інформацію про ділянку.
Другим способом є перевірка наявності податкових платежів, за правилами, власники будинків зобов'язані щорічно сплачувати податок на землю.
Землю віддадуть безкоштовно
Для того щоб уже напевно ні у кого не виникло бажання по-своєму інтерпретувати визначення Конституційного суду, група депутатів Держдуми на чолі з головою Комітету палати з держбудівництва та законодавству Павлом Крашенинникова підготували поправки в законодавство. Відповідний закон був прийнятий Держдумою в червні і тоді ж підтриманий Радою Федерації. Президент підписав документ 1 липня, з 14 липня він вступив в силу.
Тепер будь-який громадянин Росії, який проживає в багатоквартирному будинку, земля під яким не поставлена на кадастровий облік до початку дії Житлового кодексу в 2004 році, має право звернутися до органів держвлади або місцевого самоврядування із заявою про формування земельної ділянки.
При цьому загальні збори мешканців, як елемент формалізується повноваження громадянина, виключається з переліку необхідних. Якщо місцева влада стануть перешкоджати, по-старому посилаючись на якісь законодавчі норми, що забороняють це, підвищенням їх правової грамотності повинна зайнятися прокуратура.
Відповідно до закону, через місяць після звернення територія, яку займає багатоповерхівкою, повинна бути поставлена на кадастровий облік і безкоштовно перейти в загальну власність всіх власників квартир. У той же час, за словами Галини Хованський, всі мешканці звільняються від сплати земельного податку.
«Інтереси громадян при цьому ущемлені не будуть - формування ділянки закріплює права всіх мешканців і зобов'язує муніципальна влада виплачувати їм компенсацію, наприклад, у разі знесення багатоповерхівки. Причому влади будуть зобов'язані компенсувати не тільки ринкову вартість самої квартири, але і частки в спільному майні, включаючи земельну ділянку », - підкреслила парламентарій.
Є у нововведення ще одну корисну властивість: при вдалому збігу обставин громадяни на цьому можуть заробити. Якщо до складу будівлі входять нежитлові будівлі, вони так само роблять у спільну власність і можуть використовуватися як елемент господарського відання - здаватися в оренду під кафе, магазини, підприємства побутового обслуговування. Отримані гроші мешканці згодом можуть направляти на благоустрій будинку.