- Чим відрізняється від авансу?
- Коли роблять подібний платіж?
- Повернення завдатку в подвійному розмірі - в якому випадку?
- Чи можна повернути суму, внесену за квартиру?
- Повернення платежу по розписці
- За попереднім договором
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Завдаток є забезпечувальний платіж, тобто такий платіж, який давав би сторонам договору впевненість, що кожен з них виконає свої зобов'язання щодо укладання в майбутньому договору або виконання умов чинного договору. до змісту ↑
Чим відрізняється від авансу?
І аванс, і завдаток - попередні грошові платежі. Однак аванс на відміну від другого не є забезпечувальних, він виконує тільки платіжну функцію. У той час як завдаток виконує і платіжну, і забезпечувальну функції.
- Платіжна функція проявляється у частковій оплаті товару або послуги.
- Забезпечувальна - гарантує певні дії сторін.
При невиконанні контракту, аванс повертається стороні, яка його сплатила.
Для завдатку ж передбачені інші умови повернення, чітко позначені законом.
Грань між даними платежами тонка. Вагомим доказом на користь того, що даний попередній платіж - саме завдаток, служить наявність укладеного між сторонами додаткової угоди, причому саме в письмовому форматі.
Відсутність такого документа із зазначенням природи платежу резонно викликає сумніви у компетентних органів, є та чи інша сплачена сума завдатком. В даному випадку платіж часто визнають авансовим.
Як такого закону про завдаток, звичайно, не існує. Але визначення та порядок повернення грошей регламентовані статтями 380-381 Цивільного кодексу Російської Федерації.
Угода про завдаток незалежно від суми повинно бути зроблено у письмовій формі.
до змісту ↑Коли роблять подібний платіж?
При покупці будинку, квартири, автомобіля ні покупець, ні продавець не хочуть залишитися в програші. Деяка грошова сума у вигляді завдатку вноситься, як гарантія виконання умов попереднього або основного договору другою стороною.
Контрагенту вигідніше мати справу з завдатком тільки тоді, коли він впевнений в тому, що договір буде укладено, виконаний саме з цією особою.
Якщо є сумніви в цьому, то краще не укладати угоду про завдаток. Адже воно передбачає відповідальність винної сторони за невиконання контракту.
до змісту ↑Повернення завдатку в подвійному розмірі - в якому випадку?
Ви домовилися про продаж свого автомобіля, обмовили ціну і взяли задаток з передбачуваного покупця. Поки він збирав гроші, ви знайшли покупця, який готовий заплатити більше, і відмовилися від виконання договору. Ось тут-то і доведеться вам викласти покупцеві, суму завдатку в подвійному розмірі!
Зовсім інша картина вимальовується при відмові від покупки покупця. В цьому випадку сума, яку він вам вручив, поверненню не підлягає.
Варто зауважити, що порядок повернення завдатку в разі невиконання сторонами умов угоди, регламентований п.2 статті 381 ГК РФ.
У всіх випадках винна сторона додатково відшкодовує збитки за мінусом суми завдатку.
до змісту ↑Чи можна повернути суму, внесену за квартиру?
Завдаток, сплачений за квартиру можна повернути. Подібний забезпечувальний платіж популярний при купівлі-продажу будь-якої нерухомості.
Він гарантує, що продавець не знайде покупця, готового заплатити велику ціну, а покупець - продавця, що пропонує нижчу вартість за свою нерухомість.
Таким чином, завдаток вносить стабільність в цю область ринкових відносин.
Якщо угода зривається з вини продавця, то він має обов'язок віддати подвійну суму завдатку, а якщо за невиконання договору відповідальна сторона дала гроші, то зроблений попередній платіж просто не повертається (п.2 ст 381 ГК РФ).
до змісту ↑
Повернення платежу по розписці
Внесення завдатку можна оформити не тільки шляхом укладення додаткової угоди, але також за допомогою складання розписки, що має всі необхідні реквізити.
Складаючи рукописну розписку про внесення / отримання певної суми у вигляді завдатку, слід серйозно поставитися до справи. Даний документ повинен включати такі обов'язкові дані:
- ПІБ або найменування контрагентів;
- місце проживання (юридична адреса);
- індивідуалізований предмет угоди (квартира, автомобіль, будинок, гараж, земельну ділянку) з реквізитами;
- величина завдатку (цифрами і прописом);
- терміни ув'язнення (виконання) угоди з датами;
- підписи обох сторін (з розшифровкою).
Як повернути завдаток за розписці? Треба пам'ятати, що якщо буде відсутній хоча б один з пунктів, або буде представлена недостовірна або неповна інформація, повернути гроші буде проблематично. Складайте розписку грамотно!
до змісту ↑
За попереднім договором
Попередній договір являє собою договір про наміри, тобто двосторонню угоду про те, що в певний термін сторони укладуть основний договір на конкретних умовах.
Попередній договір купівлі-продажу квартири може містити, наприклад, умова про те, що контрагенти укладуть в майбутньому договір купівлі-продажу конкретної квартири за конкретною ціною і в конкретний термін.
До такого договору додається додаткова угода про завдаток, яке гарантуватиме виконання даних умов в повній мірі. Якщо умови контракту порушуються, то наслідки як і при основному договорі: гроші або повертаються в подвійній формі, або не повертаються зовсім.
Зразок попереднього договору купівлі-продажу квартири з завдатком, можна скачати тут .
Якщо продавець продовжує утримувати завдаток після припинення дії попереднього договору, то реалізацію отримують норми про необґрунтоване збагачення. Попутно нараховуються відсотки за користування чужими коштами.
Варто звернутися з позовною заявою до суду, щоб повернути гроші. За позовом буде прийнято, швидше за все, позитивне рішення. До позовної заяви додаються всі документи, що підтверджують факт, що гроші були передані і отримані за обопільною згодою. Наприклад, попередній договір купівлі-продажу з підписом продавця.
Порядок дій у разі отримання виконавчого листа з питання стягнення грошових коштів з боржника рекомендуємо прочитати тут . Якщо судові пристави не поспішають стягнути гроші, що робити? читаємо статтю тут .
Рекомендуємо подивитися відео на цю тему:
Чим відрізняється від авансу?Коли роблять подібний платіж?
Повернення завдатку в подвійному розмірі - в якому випадку?
Чи можна повернути суму, внесену за квартиру?
Як повернути завдаток за розписці?
Якщо судові пристави не поспішають стягнути гроші, що робити?