- Як розлучитися і стягнути аліменти на утримання
- Зміст позову про розлучення і стягнення аліментів
- Які документи додати до позовної заяви
- Підсудність справ про розлучення і стягнення аліментів
- Оплата державного мита при поданні позову
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Сімейне законодавство передбачає два варіанти вирішення питання про розірвання союзу між чоловіком і дружиною: мирним шляхом - через органи ЗАГС, за допомогою процедури позовного провадження - в суді.
В орган правосуддя одному з подружжя доводиться звертатися в наступних випадках:
- якщо чоловік або дружина не хоче розлучатися, або ж, ухиляється від походу в ЗАГС, муніципальні структури виконавчої влади;
- якщо народжені діти, які не встигли ще досягти віку повної дієздатності.
У другій ситуації, як правило, подається не заява з вимогою припинити існування сімейного союзу, а позов про розірвання шлюбу та про стягнення аліментів. На останньому і зупинимося більш детально.
Як розлучитися і стягнути аліменти на утримання
Відзначимо, що питання про стягнення коштів на утримання дітей можна вирішити в добровільному порядку.
Щоб це зробити, потрібно звернутися до нотаріуса і оформити аліментні угоду. Але практика показує, що не всі батьки готові щомісяця виділяти своїм дітям потрібну суму грошей. Зазвичай матерям доводиться подавати заяву на аліменти в компетентний державний орган і вибивати гроші на підставі судового акта.
Рекомендується відразу ж подавати позовну заяву про розірвання шлюбу та стягнення аліментів, а не звертатися до судового органу кілька разів: спочатку з вимогою про припинення сімейного союзу, потім з проханням про нарахування виплат на користь дитини.
Додамо, що в позові про стягнення аліментів допустимо просити встановлення суми виплат не тільки на користь сина або дочки, а й на утримання їх матері, але тільки тоді, коли дітям, або одному з них, не виповнилося ще трьох.
Отже, щоб розлучитися і грамотно оформити право на отримання виплат від аліментщика, необхідно зробити наступне:
- підготувати позовну заяву про розірвання шлюбу та стягнення аліментів;
- направити заяву до суду;
- взяти участь в судовому засіданні або, скоріше, в декількох;
- отримати рішення органу правосуддя з відміткою про набрання ним законної сили.
Далі, ситуація може розвиватися за різними сценаріями. Деякі відповідачі починають виплачувати всі добровільно і вчасно. Щоб вибити гроші з інших, доводиться звертатися за допомогою до судових приставів. Як пощастить. Однак запорукою успішного вирішення питання буде грамотно складене заяву на розлучення і аліменти .
Зміст позову про розлучення і стягнення аліментів
Форма документа визначається вимогами, встановленими в ЦПК РФ. Цим же нормативно-правовим актом встановлено певні правила до змісту позовної заяви про розірвання шлюбу та стягнення аліментів. Якогось певного шаблону або бланка законодавцем не розроблено, але, якщо звернутися до кваліфікованого фахівця, що спеціалізується на даних правових питаннях, то він може дати зразок для прикладу. А, імовірніше за все, юрист власноруч підготує папір про розлучення і стягнення аліментів.
Позов про стягнення аліментів повинен складатися з наступних частин:
- «Шапка»;
- описова частина;
- мотивувальна;
- прохальна.
Зупинимося на кожній з них докладно.
У «шапці» вказується найменування судового органу, в який слід звернення. Про підсудність спорів даної категорії йтиметься трохи нижче. Крім того, потрібно вказати:
- інформацію про позивача: П.І.Б., місце реального проживання і фактичної реєстрації, номер мобільного телефону;
- аналогічні дані, що стосуються відповідача;
- ціну позову, якщо його можна і потрібно оцінювати.
В описовому блоці позовної заяви про розірвання шлюбу та про стягнення аліментів викладають фактичні обставини конкретного спору. Так як заява стосується двох питань, то і ситуацію потрібно буде описати по кожній з проблем. З питання припинення шлюбного союзу потрібно повідомити суду:
- коли був укладений шлюб, яким органом зареєстрований;
- припинили подружжя жити однією сім'єю або продовжують це робити;
- чи є неповнолітні діти, скільки їх, коли народилися;
- які причини розладу в сім'ї.
Розглядаючи частина позовної заяви про стягнення аліментів, суд повинен мати можливість знайти відповіді на наступні питання:
- були спроби вирішити питання в добровільному порядку;
- з ким залишається проживати неповнолітній;
- яка сума грошових коштів в місяць йшла на потреби дитини в сім'ї;
- чи потребує мати в грошах, якщо неповнолітній залишається жити з нею, в яку суму;
- чи має мама право на оформлення вимог про власне утримання.
Варто пояснити, що позовну заяву про стягнення аліментів на сина або дочку може містити вимогу про виплату грошей:
- в частках від доходів відповідача;
- у фіксованій сумі, утримуваної з батьків щомісяця.
Мама ж, як зазначалося, може заявити прохання про встановлення твердої суми щомісячних відрахувань, розмір якої залежить від великої кількості факторів. Зокрема, з урахуванням:
- наявності або відсутності у неї доходів;
- знаходження в її власності дорогого майна;
- фінансового та майнового стану кожної зі сторін в цілому.
Мотивувальна частина заяви на розлучення і аліменти повинна містити наступну інформацію:
- Про норми законодавства і фактичних обставин, що не дозволяють здійснити розлучення в органах РАГС. Про них згадувалося: наявність неповнолітніх дітей, відсутність можливості оформити аліментні угоду. Про все це йдеться в Сімейному кодексі РФ.
- Про положеннях законів, які дають право задовольнити заявлені позивачем вимоги.
У прохальною частини мають бути сформульовані й викласти вимоги. У цій ситуації вони будуть такими:
- Розірвати шлюб, який діє між сторонами. Потрібно повністю вказувати П.І.Б. і дати народження сторін.
- Стягнути аліменти на дитину.
- Стягнути певну суму на утримання батька, з яким буде проживати неповнолітній надалі (опціонально).
Крім того, в текст позовної заяви про стягнення аліментів та розірвання шлюбу допустимо включати різного роду клопотання. наприклад:
- Про виклик свідків, якщо, скажімо, сусіди можуть підтвердити факт того, що чоловік і жінка вже давно не живуть однією сім'єю і не ведуть спільного господарства.
- Про арешт на час судового розгляду певного майна відповідача, в тому випадку, коли планується задовольнити заявлені вимоги за рахунок грошей, які перебувають на рахунках одного з батьків дитини або якийсь нерухомості. Таке відбувається рідко, але прецеденти є.
В принципі, в позові можна вказувати будь-які «додаткові прохання», зміст яких не суперечить законодавству.
Під текстом заяви позивач або його представник ставить дату і свій підпис. Крім того, перераховуються документи, які виступають в якості додатку до документа.
Позовна заява про розірвання шлюбуЯкі документи додати до позовної заяви
Будь-який грамотний зразок заяви на розлучення і стягнення коштів на утримання дитини повинен містити наступний приблизний перелік документів:
- Свідоцтво про шлюб. Папір передається до суду в оригіналі, тому що, в разі задоволення вимоги про припинення шлюбного союзу, вона вилучається у сторін. На руки ж видається судове рішення.
- Копія свідоцтва про появу на світ дитини.
- Довідка про склад сім'ї заявника, яка буде підтверджувати, що неповнолітній живе з позивачем.
- Документи, що інформують про фінансове становище сторін. Найбільшу актуальність дані папери будуть мати, якщо аліменти планується стягнути в твердій грошовій сумі.
- Квитанція, що підтверджує оплату держмита, якщо вносити гроші в державну казну необхідно. Про це мова піде нижче.
- Інші документи, що можуть виступити як докази по спору.
Відзначимо, що всі копії паперів виготовляються за кількістю осіб, які беруть участь в розгляді справи. У ситуації, про яку йде мова, свій пакет документів повинні мати такі особи:
- суд;
- позивач;
- відповідач.
Якщо ж, наприклад, в рамках позову порушується питання і про визначення місця проживання неповнолітнього, то до участі в справі обов'язково залучаються представники опіки. Тоді, для них теж потрібно буде зробити копію позову і всіх доданих до неї документів.
Підсудність справ про розлучення і стягнення аліментів
Справи зазначеної категорії мають серйозне суспільне значення. Тим часом законодавець зобов'язує подавати позови навіть не в районний, а в мировий суд. Тобто, в судову інстанцію самого нижнього рівня. Наскільки це правильно - вирішувати не нам. Але факт залишається фактом: кількість скарг на світових суддів дуже велике. Можливо, що законодавцю варто переглянути свою позицію з даного питання, пропозиції висуваються.
Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу, а також і про стягнення аліментів у своїй шапці може містити найменування нікого якогось суду районного рівня тільки в тих випадках, якщо, до вже наявних, додаються й інші вимоги. Про розподіл між подружжям майна, наприклад. Втім, у суддів є дана законом можливість розділяти позовні вимоги в різні виробництва. Наприклад, суддя районного органу правосуддя, отримавши з трьома вимогами: розлучення, аліменти, поділ, може видати ухвалу про наступному:
- вимога про поділ майна розглянути в суді районного рівня;
- інші - передати на розгляд мирового суду.
Дуже рідко, але буває і так, що аліменти, все ж, стягуються в районному суді.
Вище йшлося про «вертикальної» підсудності. Якщо ж говорити про «горизонтальної», то справи йдуть таким чином:
- Загальне правило, прописане в ЦПК РФ, говорить про те, що позов потрібно подавати в суд, що знаходиться в районі проживання відповідача.
- Із зазначеного правила є важливий виняток: позивач, який просить стягнути гроші на дітей, з яким вони проживають, може звертатися в той суд, який знаходиться до нього ближче всього.
Таким чином, можна говорити про те, що мама може ініціювати розлучення з батьком своїх дітей, звернувшись у світовій судовий орган, який обслуговує територію її проживання.
Оплата державного мита при поданні позову
Вище було зазначено, що до позову необхідно докласти квитанцію про внесення держмита. Стандартні тарифи, встановлені Податковим кодексом РФ, такі:
- розірвання шлюбу в судовому порядку - 600 рублів;
- стягнення аліментів - 150 рублів;
- стягнення аліментів на кількох осіб, в тому числі, на матір або батька неповнолітнього - 300 рублів;
- розлучення зі стягненням аліментів - 400 рублів.
Відзначимо, що всі звернення до суду, які пов'язані із захистом інтересів дітей, не вимагають сплати мит позивачем.
Тим часом, якщо відповідач програє справу, то він зобов'язаний сплатити мито з власної кишені.
Ще, видно, що законодавець вирішив встановити якусь пільгу для тих, хто відразу ж, при розлученні, хоче стягнути і аліменти. Наприклад, якщо жінка буде вимагати тільки розірвання шлюбу, то їй доведеться заплатити 600 рублів, якщо ж додасть прохання про виплату аліментів, то заплатить на 200 рублів менше.
Підкреслимо, що розмір держмита актуальний на момент написання статті і може змінитися.
Внести необхідну суму можна в офісі банку або навіть через інтернет.
Таким чином, підготувати заяву про розірвання шлюбу та стягнення аліментів досить просто. Головне - дотримуватись рекомендацій і враховувати всі тонкощі і нюанси.