- Які права втрачає батько Не платити аліменти колишній чоловік може з різних причин - від банального...
- обтяжливі обставини
- Способи позбавлення батьківських прав та судова практика
Які права втрачає батько
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Не платити аліменти колишній чоловік може з різних причин - від банального відсутності бажання до браку грошових коштів. Більшість жінок, незалежно від ситуації, при тривалій несплаті аліментних платежів вирішують провести процедуру позбавлення батьківських прав. При цьому неплатник не зможе:
- захищати інтереси дитини;
- давати згоду на угоди замість нього;
- подавати клопотання на обмеження користування грошовими коштами;
- погодитися на проведення процедури емансипації;
- вимагати зустрічі з неповнолітнім;
- успадковувати за дитиною;
- в літньому віці претендувати на пенсію у разі втрати годувальника (дитини).
Як бачите, наслідки вкрай важкі, тому не всі батьки готові йти на такий крок, а судді часто дають додатковий час на примусове стягнення невиплачених раніше аліментів. Мати після позбавлення прав батька отримує можливість:
- не питати у батька дозвіл на вивезення;
- змінити дитині прізвище і по батькові без його згоди;
- заборонити зустрічі з ним;
- вирішувати питання виховання і освіти самостійно;
- провести процедуру усиновлення вітчимом.
Саме через цих переваг жінки найчастіше ініціюють процедуру позбавлення прав біологічного батька. Вони отримують незалежність від його рішень.
Читайте також: Що потрібно робити, якщо роботодавець не оформляє офіційно
Які умови необхідно виконати для позбавлення прав
Стаття 69 Сімейного кодексу РФ допускає втрату батьківських прав за злісне ухилення від сплати аліментів. Однак Верховний Суд в Постанові № 12 від 27 травня 1998 року вказує, що тільки ухилення від виплати аліментних платежів не може вважатися достатньою підставою для припинення прав батька. Також важливо довести, у що платника є можливість передавати гроші за дитину.
Матері необхідно написати позовну заяву до районного суду, щоб домогтися розгляду справи. Їй потрібно довести, що батько не утримує дитину і не бере участі в його житті. Для цього буде потрібно докласти до позову пакет документів:
- свідоцтво про народження дитини;
- документи про реєстрацію та розірвання шлюбу;
- довідка зі школи (або іншого навчального закладу), що підтверджує, що батько не забирає дитину зі школи, не ходить на батьківські збори та інші заходи;
- письмові свідчення свідків про відсутність участі батька у житті дитини (їх потрібно завірити в ТСЖ або ЖЕК печатками);
- довідка від судових приставів про розмір заборгованості по аліментах.
Чим більше доказів буде зібрано, тим вище шанс провести процедуру швидко. Хоча в більшості випадків судді приймають рішення дати батькові другий шанс, це може статися в тому випадку, якщо у батька є пом'якшувальні обставини, а обтяжуючі були доведені.
обтяжливі обставини
Сторону батька суд приймає у випадках:
- його тимчасової непрацездатності;
- при серйозних травмах і захворюваннях, що вимагають тривалого лікування і великих витрат;
- складній життєвій ситуації (втрата роботи і інші).
Якщо ці причини не були доведені, то суд буде розглядати несплату аліментів в якості злісної. Для цього йому потрібно принести докази ознак цього правопорушення:
- приховування місця проживання;
- неявка до пристава-виконавця на призначену зустріч;
- зміна номера телефону;
- зміна місця роботи;
- переїзд в невідомому напрямку.
Ці ознаки допомагають довести, що батько не хоче брати участь в житті дитини навмисне. З більшою часткою ймовірності суд прийме сторону матері, якщо батько:
- НЕ дарує подарунків дитині;
- не провідує його;
- не вирішує питання, пов'язані з вихованням;
- навмисне уникає зустрічей.
Також обтяжливими м обставинами можуть бути ситуації, коли батько:
- принижує дитини;
- застосовує проти нього фізичне насильство;
- зловживає наркотичними препаратами або алкоголем.
Ці ситуації також потрібно довести. Тут можуть бути корисні свідчення шкільного психолога, довідки з медичних установ, куди дитина надходив з побоями, і показання свідків. Якщо батько приймає наркотичні препарати, то корисними будуть виписки з його історії хвороби і довідки з наркологічного диспансеру.
Способи позбавлення батьківських прав та судова практика
Є два шляхи, за допомогою яких вдасться провести позбавлення батьківських прав за несплату аліментів.
- Не завжди гарантований результат можна отримати, якщо ви звернетеся в суд зі стандартним позовом. Щоб збільшити свої шанси, вам потрібно мати раніше видане рішення про стягнення аліментів, тобто про примусове їх утриманні. Якщо у вас є документ тільки про призначення щомісячних платежів, то суд не стане позбавляти недбайливого батька прав на першому ж засіданні. Спочатку він спробує виконати своє минуле рішення примусово.
- Більш тривалим за термінами варіантом є позбавлення батьківських прав через залучення батька до кримінальної відповідальності за несплату аліментів. Перевага у цього варіанту в тому, що ви гарантовано позбавите недбайливого батька його прав. Після подачі вашої заяви, розгляду кримінальної справи і винесення вироку, можна йти до звичайного суду, доказів в цьому випадку збирати практично не потрібно - все за вас зроблять слідчі.
Для суддів часто недостатньо злісного ухилення від аліментних платежів, щоб позбавити батька його прав на виховання дитини. Тим більше що батько має право доводити свою невинність, приводити своїх свідків.
Матері часто не розуміють, що можна вважати несплатою аліментів. Навіть щомісячного перерахування ста рублів досить, щоб не вважатися злісним неплатником. У цьому випадку кримінальна відповідальність і позбавлення батьківських прав застосовуватися згідно із законом не можуть. У таких справах дуже неоднозначна практика, результати справи залежать від сукупності обставин і доказів, наведених кожною стороною.