Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Аліменти представляють собою соціальну виплату одного з батьків, які перебувають в розлученні, розраховану на утримання дітей. Утримання необхідної суми здійснюється бухгалтерськими структурами за місцем роботи. Дана процедура є законною і проводиться тільки в наступних випадках:
- при наявності угоди між двома батьками про виплату аліментів, при цьому документ повинен бути завірений у нотаріуса;
- коли є наказ або постанова органу судової влади;
- якщо є виконавчий документ від судових приставів.
Відрахування ПДФО і аліментів
Залежно від кількості дітей сума аліментних відрахувань варіюється:
- чверть місячного доходу на одну дитину;
- третину доходу на двох дітей;
- половина на трьох і більше.
Зазначені величини утримуються з платника аліментів тільки після того, як вирахувано прибутковий податок. Іншими словами, даний вид соціальної допомоги сплачується виключно з «чистого» доходу.
Податкове законодавство встановлює максимальну величину аліментів, яка не може перевищувати 70% від доходу платника.
На практиці утримання аліментів здійснюється при виплаті основної частини зарплати, тобто в другу половину місяця. Але якщо сума їх велика, наприклад, на трьох дітей, то доцільно здійснювати розрахунок двічі на місяць: з авансу і з основної зарплати.
Заповнення довідок і декларацій
2-ПДФО
Довідка за формою 2-ПДФО являє собою документ, в якому відображаються доходи фізичної особи з кодуванням їх виду, суми нарахованого та утриманого податку. З документа можна отримати відомості про роботодавця та персональні дані співробітника. Також вона є джерелом інформації про податкових відрахуваннях , якщо такі є. Важливо знати, що якщо з працівника утримуються аліменти, то в довідці вони ніяк не відбиваються.
Нерідко відповідальні за сплату аліментів батьки хочуть знизити утримувану суму і надають підроблені документи, де вказується менший рівень доходу. Це є кримінальним злочином і може кваліфікуватися як службове підроблення та підроблення бланків.
Перевірити справжність документа можна декількома способами:
- оцінити за зовнішнім виглядом, вивчити особливості друку та підпис головного бухгалтера;
- перевірити справжність відомостей за допомогою звернення в організацію, де був оформлений документ, письмово, по телефону або будь-яким іншим доступним способом;
- за допомогою офіційного звернення до Пенсійного фонду.
Також перевірку можна проводити іншими доступними шляхами, в тому числі через особисті канали зв'язку.
6-ПДФО
Форма 6-ПДФО здається в податкову службу щоквартально для додаткового контролю за рівнем доходу та нарахованого НФДЛ. Виплата аліментів не є підставою, щоб скорочувати загальну податкову базу. Тобто з співробітника спочатку утримується прибутковий податок, а потім частка аліментів.
У довідці за формою 6-ПДФО дані операції записуються в поле 2 рядку 130 і 140 - це суми фактичного доходу та утриманого податку. Тобто рядок для внесення даних про аліменти відсутня. Це говорить про те, що справжня соціальна виплата не вказується в довідці за формою 6-ПДФО.
3-ПДФО
Податковий кодекс говорить, що аліменти відносяться до тієї категорії виплат, яка не обкладається прибутковим податком . Отже, одержувач аліментів при заповненні декларації за формою 3-ПДФО не вказує даний вид виплати в якості доходу. По суті, з них стягнуто ПДФО платником, адже аліменти утримуються за місцем роботи тільки після вирахування прибуткового внеску.