- Причини звільнення з ініціативи роботодавця (ТК РФ)
- Звільнення з ініціативи працівника (за власним бажанням)
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Трудовий договір може бути розірваний як з ініціативи працівника, так і роботодавця. У статті розглянемо, які підстави для звільнення може використовувати роботодавець відповідно до Трудового кодексу РФ в 2019 році.
Причини звільнення з ініціативи роботодавця (ТК РФ)
Роботодавець має право звільнити співробітника в наступних випадках:
- компанія ліквідується / ІП припиняє свою діяльність
- скорочується чисельність або штат працівників
- працівник не відповідає займаній посаді або роботі, яку він повинен виконувати відповідно до своїх трудових
- бязанностямі, через низьку кваліфікацію, підтвердженої атестацією
- зміна власника майна компанії (мова йде про керівника компанії, його заступника або головного бухгалтера)
- неодноразове невиконання працівником своїх трудових функцій без поважних причин (при наявності дисциплінарного стягнення)
- прогул, поява на роботі в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, розголошення комерційної таємниці, розкрадання (в тому числі дрібне) за місцем роботи, порушення вимог охорони праці, втрата довіри
- вчинення працівником аморального вчинку в разі якщо він виконує виховні функції
- грубе порушення керівником компанії або його заступниками трудових обов'язків
- уявлення співробітником роботодавцю підроблених документів при укладенні трудового договору
Перелік підстав для звільнення співробітника з ініціативи роботодавця наведено в ст. 81 ТК РФ, де також зазначено, що можуть бути й інші причини, встановлені ТК РФ і іншими федеральними законами.
У деяких ситуаціях працівник може оскаржити статтю звільнення. Для цього в суді досить привести поважні причини відсутності на роботі:
- тимчасова непрацездатність
- медогляд (якщо це невід'ємна частина для виконання своїх трудових обов'язків)
- хвороба дитини або іншого члена сім'ї
- несподівана поломка в сфері комунальних послуг (витік газу, прорив труби опалення чи водопостачання, пожежа, замикання електрики)
- участь в мітингу, офіційно санкціонований муніципалітетом
- здача крові
- виконання державних обов'язків (запрошення працівника в судові органи за повісткою)
- затримка виплати заробітної плати на термін понад 14 днів за умови письмового повідомлення роботодавця (ст. 142 ТКРФ)
- форс-мажорні обставини (працівник застряг в ліфті, дорожньо-транспортна пригода, несправність транспорту в разі якщо не можливості пересісти на інший транспортний засіб, повінь та ін.)
Можливі інші варіанти:
- прогулу фактично не було (якщо працівник був відсутній на робочому місці протягом двох годин або відвідував своє робоче місце час від часу протягом чотирьох годин, які роботодавець кваліфікував як прогул)
- процедура звільнення не дотримувалася роботодавцем
- порушення термінів звільнення за прогул
- звільнення за прогул після догани (за один і той же вчинок роботодавець не може покарати двічі, наприклад, якщо роботодавець не звільнив за прогул, а вирішив оголосити догану, але через деякий час передумав)
- закінчився термін попередження звільнення за власним бажанням (працівник попередив роботодавця за 2 тижні про свій відхід, але роботодавець не звільнив співробітника, а потім, коли термін попередження минув, і працівник не з'явився на робочому місці, звільнив, але за прогул)
Заповнити документи для звільнення працівника онлайн ви можете в програмі "Спрощенка 24/7". Програма безкоштовно підбере шаблон договору під вашу ситуацію і збереже в форматі ворд.
Заповнити документи
Звільнення з ініціативи працівника (за власним бажанням)
Згідно ст. 80 ТК РФ працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, але для цього необхідно повідомити роботодавця про своє рішення в письмовому вигляді не пізніше, ніж за два тижні.
При цьому для керівника компанії цей термін становить 1 місяць, а для співробітника на випробувальному терміні - 3 дні.
Завантажити зразок заяви
Співробітник має право не відпрацьовувати два тижні, якщо:
- роботодавець порушив ТК РФ (в такому випадку важливо, щоб такий факт був зафіксований. Це може зробити трудова інспекція, профспілка, суд або комісія по трудових спорах)
- поважні причини, за якими працівник не в силах продовжити свою трудову діяльність у роботодавця (отримання інвалідності, вихід на пенсію та ін.)
- інші поважні причини (зарахування в навчальний заклад, прийом на нове місце за конкурсом, переклад чоловіка / дружини на нове місце проживання, догляд за дитиною-інвалідом, наявність медичного висновку про те, що перебування працівника в даній місцевості небезпечно для його здоров'я)
- обопільне рішення сторін