- Що вигідніше: продавати будинок самому або через агентство За останні 10 років утворилося таке кількість...
- Як підготувати будинок до продажу
- Як розрахувати оптимальну вартість будинку
- Фактори що впливають на вартість будинку (за важливістю)
- Як подати ефективне оголошення про продаж
- За якийсь час реально продати будинок
- Які податки з продажу будинку доведеться платити
- На закінчення
Що вигідніше: продавати будинок самому або через агентство
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
За останні 10 років утворилося таке кількість ріелторських агенцій, що порахувати їх стало неможливо. В одній тільки Москві їх більше 2-х тисяч! Навіть професійне свято з'явився з ініціативи Московської гільдії - день ріелтора (19 грудня).
Припустимо, ви за порадою знайомих, або реклами в інтернеті, вибрали агентство, уклали з ним договір і стали чекати, коли вам приведуть покупця. Скільки триватиме ваше очікування? Місяць? Два? А, може півроку? Марним буде шукати в договорі терміни продажу - швидше за все вони розпливчасті або складені з великими юридичними застереженнями. Звичайно, можна розірвати договір через тривалі термінів, але як це зробити офіційно, якщо в договорі вони не прописані? Швидше за все - ніяк.
Рада 1 - не розраховуйте продати будинок через агентство нерухомості швидше, ніж при самостійній продажу. Люди більш охоче купують нерухомість безпосередньо у власника.
Крім того, існує блискуча юридична виверт - «узгодження вартості об'єкту, що продається». Тобто вартість вашого будинку будуть визначати нібито незалежний оцінювач, який, швидше за все, по-сумісництву буде співробітником агентства. Така оціночна вартість буде явно нижче ринкової. До питання, як самостійно оцінити будинок перед продажем, ми ще повернемося.
Також, ріелтори можуть «Левачев» - тобто крім комісії з продавця (1-5% від суми угоди), агенства (особливо топові) люблять брати приховану комісія ще і з покупця, збільшуючи тим самим вартість вашого об'єкта і, як наслідок терміни.
І останнє. Прийшовши в агентство нерухомості, ви не знаєте, хто буде працювати по вашій угоді, а якщо і дізнаєтеся, то ніхто вам не скаже - досвідчений це фахівець або стажист, який буде вчитися мистецтву продажах на вашому об'єкті.
Рада 2 - самостійний продаж вигідніше, ніж через агентство. Як мінімум на розмір комісій (50 тисяч рублів і більше).
Які документи потрібні при продажу будинку
Почніть продаж будинку з підготовки документів:
- Кадастровий паспорт на будинок і земельну ділянку;
- Нотаріальне згода чоловіка на продаж будинку;
- Акт введення будинку в експлуатацію;
- Довідка з ФНС про відсутність заборгованості з майнових податків;
- Довідка з Керуючою Компанії (ЖЕК) про відсутність заборгованості по комунальних платежах;
- Дозвіл на будівництво і проект будинку (якщо є);
- Виписка з ЕГРН. Документ хоч і платний, зате дуже корисний в процесі продажу. Наприклад, допомагає документально підтвердити покупцю своє право на володіння будинком, а також переконати у відсутності арештів, обтяжень і інших проблем з будинком і земельною ділянкою. Іншими словами: офіційна виписка з Росреестра допомагає в ухваленні рішення про покупку.
Росреестр надсилає виписки з ЕГРН протягом 3-х днів (бувають затримки). Якщо хочете отримати інформацію швидше, то рекомендую замовляти виписки безпосередньо через API Росреестра - так ви отримаєте документ протягом години. Вартість та ж - 250 рублів, дані офіційні - з ЕГРН Росреестра і підтверджені електронним цифровим підписом реєстратора (ЕЦП).
Виписка з ЕГРН, яку я недавно замовляв через API Росреестра
Як підготувати будинок до продажу
Підготовка будинку може стати і захоплюючим заняттям, яке відкриє в вас і дизайнера, і архітектора, і майстри на всі руки. Зробіть будинок привабливим і виділяється на тлі інших якимось неповторним штрихом. Це може бути флюгер на даху, красива кована хвіртка, свіжопофарбовані паркан, затишна лавка або модний поштову скриньку поруч зі входом. У будинку і поруч із будинком повинна бути чистота і доглянутість.
Кілька простих порад:
- Перед продажем будинку, рекомендую зробити невеликий косметичний ремонт: позбудьтеся від тріщин, плям, відколів, подряпин, підклеїти шпалери, побілити стелі і тд;
- Найпомітніші місця в будинку прикрасьте яскравими шторами, вазою з квітами або настінним бра;
- Підкресліть позитивні сторони кімнат і приміщень. Наприклад, одна сонячна, інша - затишна, третя - ідеальна для бібліотеки або кабінету, якщо туди перенести стіл і поставити кілька полиць;
- Подивіться на власний будинок очима покупця.
Рада 3 - психологи стверджують, що люди приймають рішення про покупку в перші 15 секунд. Зацікавте покупця ще на підході до будинку.
Приблизно так повинен виглядати фасад готового до продажу будинку
Як розрахувати оптимальну вартість будинку
Правильна оцінка будинку перед продажем - половина успіху. Переоцінка своєї нерухомості призводить до втрати часу, а недооцінка - позбавляє грошей, яких, як відомо, багато не буває.
Рада 4 - майте на увазі, що вартість вашого будинку визначається тільки рівнем життя навколо нього. Іншими словами - чим багатша ваші сусіди, тим дорожче ваш будинок.
Існують два підходи оцінки вартості нерухомості:
- Витратний підхід, який полягає у визначенні витрат на покупку такого ж земельної ділянки та будівництво аналогічного будинку з урахуванням його зносу;
- Порівняльний, де ви порівнюєте свій будинок з такими ж будинками, виставленими на продаж. Чим більше знайдете порівнянь, тим точніше зможете визначити ринкову ціну.
Рада 5 - в процесі спілкування з покупцем, з'ясуйте справжні причини покупки і зробіть на них акцент. Якщо покупець любить лазню - не забудьте її показати, або показати місце, де баню можна побудувати.
Фактори що впливають на вартість будинку (за важливістю)
- Юридична чистота (є всі необхідні документи, будинок вільний від прав третіх осіб, нікому не закладено і під арештом не значиться);
- Район проживання (чим багатша ваші сусіди - тим дорожче ваш будинок);
- Місце розташування будинку (екологія, ландшафт, початок вулиці або кінець, близькість водоймища або парку, віддаленість від траси);
- Технічний стан будинку (рік побудови, зношеність, зовнішній вигляд);
- Інженерні мережі (опалення, електрику, газ, водопровід, каналізація, інтернет);
- Інфраструктура навколо будинку (під'їзні шляхи, магазини, школа, дитячий сад, лікарня);
- Готовність до угоди (в будинку ніхто не прописаний і ніхто не живе).
Рада 6 - пам'ятайте, що ключовими факторами для покупця будуть не гідності будинку, а його недоліки. Заздалегідь оцініть обставини, які можуть змусити вас піти на знижку (шум проходять електричок, погана дорога, залозиста вода і т.д.) і збільште ціну на розмір передбачуваної знижки.
Як подати ефективне оголошення про продаж
Для початку сповістіть сусідів і знайомих про свої наміри - шанс продажу через «сарафан» досить високий. Але найефективніший спосіб продати будинок - розмістити оголошення в інтернеті (час оголошень в газетах пройшло - не витрачайте свій час).
- Зареєструйтеся на сайті Avito.ru і отримаєте доступ до особистого кабінету. Безкоштовно розмістити в рубриці «нерухомість» можна буде тільки одне оголошення, але нам більше і не треба;
- Зробіть 10-15 фотографій у високій роздільній здатності. Крім того рекомендую зняти відео, але додати відео на Авито можна тільки у вигляді посилання на YouTube, а це не завжди зручно;
- Уважно вибирайте місце розташування будинку на карті. Якщо будинок поруч з окружною дорогою, можна вказати, що будинок розташований в межах міста і збільшити тим самим кількість переглядів оголошення;
- Існують платні послуги, за допомогою яких ви можете виділити своє оголошення кольором або додати рамку, але я не раджу витрачати на це гроші. Єдине, що працює - це підняття в пошуку. Робити підняття краще в понеділок або вівторок, коли максимальна активність користувачів;
- Вказуйте в оголошенні тільки технічно важливу інформацію: наявність комунікацій, інфраструктури, тип матеріалу стін, вид покрівлі, рік побудови, поверховість, площа, розміри, кількість кімнат і санвузлів. Фрази типу: мальовниче місце, тихо, затишно, красиво - в описі оголошення зайві. Це суто ваша особиста думка, пишіть тільки факти. Крім того не використовуйте шаблонні фрази типу: терміново, торг, посередників не турбувати, але обов'язково вкажіть, що власником є ви;
- Вказуйте в оголошенні реальну вартість будинку і вже точно не варто розміщувати оголошення без ціни. Немає ціни - немає попиту;
- Чи не дублюйте оголошення на одному і тому ж сайті, а якщо побачите, що ваш об'єкт продає ще хтось крім вас, не соромтеся поскаржитися на оголошення-дублікат в підтримку Авито.
Приклад оголошення: Продам будинок з газосилікатних блоків 2009 року постойки. 2 поверхи + мансарда. 1-й поверх: кухня - 20 кв / м, гостьова спальня - 15 кв / м, гостьовий санвузол - 3 кв / м ,. 2-й поверх: спальня - 20 кв / м, дитяча спальня №1 - 15 кв / м, дитяча спальня №2 - 15 кв / м, санвузол з ванною - 10 кв / м. Автономне газове опалення, центральне водопостачання і каналізація. Асфальтована дорога до ділянки. Зроблено якісний ремонт, встановлена італійська сантехніка. Двір викладений плиткою, посаджені плодові дерева, є зона барбекю і лазня на дровах. У власності більше 5 років. Власник.
Рада 7 - чим більше буде показів будинку, тим швидше буде продаж. Намагайтеся перевести в показ кожен вхідний дзвінок потенційного покупця.
За якийсь час реально продати будинок
Отже, вам почали дзвонити потенційні покупці в перемішку з ріелторами. За моїми спостереженнями, щоб знайти реального покупця, доведеться зробити від 5 до 20 показів, тобто отримати від 10 до 50 вхідних дзвінків. Плануйте витратити на продаж заміського будинку від 2 до 6 місяців.
Крім того, будьте готові протягом 2-х тижнів (зазвичай такий термін надають для передачі будинку нового власника) виписатися і виїхати з проданого будинку.
Рада 8 - якщо продаж затягується: знижуйте ціну, або зніміть будинок з продажу і виставите знову в високий сезон (березень-квітень і жовтень-листопад).
Покупець знайдений, ціна за будинок встановлена, залишилося лише правильно оформити продаж будинку в Росреестра . Для обох сторін це останній і найвідповідальніший крок.
Як оформити продаж частини будинку
Зверніть увагу, що при продажу будинку покупець набуває право користування відповідною земельною ділянкою на тих же умовах, що і продавець нерухомості. Це означає, що якщо право власності на будинок було зареєстровано в Росреестра, то новий власник автоматично стає орендарем за договором оренди на тих же умовах, що і старий орендар - це називається універсальне правонаступництво.
Іншими словами - ви можете продати будинок не оформляючи переуступку права оренди на землю .
Які податки з продажу будинку доведеться платити
Податковим законодавством РФ передбачена оплата прибуткового податку при продажу нерухомості фізичними особами, які володіють нею менше 5-ти років - 13% від вартості, зазначеної в договорі.
Детальніше про те, які ще податки на землю доведеться платити .
Рада 9 - іноді вигідніше продати будинок дешевше, щоб купити на ці гроші валюту або покласти їх в банк, ніж чекати покупця по потрібної вам ціною. Якщо дають гроші - потрібно продавати.
На закінчення
Самостійний продаж будинку - це не тільки вигідно, але і корисно. Один раз пройшовши цей «шлях» ви назавжди закріпіть за собою навички продавця, які обов'язково вам знадобляться при купівлі-продажу будь-який інший нерухомості. І остання порада:
Рада 10 - стежте за глобальними рухами цін на нерухомість , Щоб продавати коли дорого і купувати назад коли дешево.
Скільки триватиме ваше очікування?Місяць?
Два?
А, може півроку?
Звичайно, можна розірвати договір через тривалі термінів, але як це зробити офіційно, якщо в договорі вони не прописані?