- Тяной і її сутність
- Що таке тя-кайсекі і тядзи
- Чайні церемонії - офіційні види
- Основні ритуали церемонії чаю
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
В Англії чаювання є невід'ємною частиною життя, а ось в Японії чаювання - це ціле мистецтво. На японському фраза «чайна церемонія» звучить як садо (тядо), що дослівно означає «чайний шлях».
Вся церемонія ще називається тяной, вона складається з ритуалів, які показують всю глибину цієї дії, але лише з одного боку. Садо по істині є вершиною культури Японії, що вміщає і інші види мистецтва, такі як кераміка, архітектура, живопис, флористика, каліграфія. Чайна церемонія складається не тільки з ритуалів чаювання, але і з правил поведінки гостей та гостинності. Вона актуальна особливо серед дівчат, оскільки вони таким чином готуються до сімейного життя (більше десятка років необхідно, щоб навчитися заварювати чай). Правда, в основному контакт з дзен-буддизмом вже втрачено.
Тяной і її сутність
Вважається, що тяной створив Сен Рикю (жив з 1522 року по 1591 рік). Він філософію садо втілив в життя. Сен Рикю був названий майстром чаю двома знаменитими сьогунами Нобунага і Хідейосі.
Вчення цієї великої людини складається з 4 основних принципи, таких як чистота (цей), гармонія (ва), повагу (нею), спокій (якові). Також він створив 7 правил чайної церемонії, які полягають в наступному:
- При складанні квітів потрібно брати приклад з природи.
- Розпалювання вугілля необхідно тільки для доведення води до стану слабкого кипіння.
- Чай подається у відповідній кількості.
- Потрібно стежити, щоб в літній період чайний будиночок був наповнений прохолодою, а в зимовий період теплом.
- Церемонія повинна проводитися тільки в правильний час.
- Дощ може початися навіть в відмінну погоду.
- При прийнятті гостей слід виявляти повагу.
Згодом всі ці принципи і правила стали популярні не тільки в Японії. На сьогоднішній день створені школи садо, а саме Мусянокодзі-Сенке, Ура-Сенке і омото-Сенке.
Таким чином, сутність тяной полягає в тому, що кожна людина повинна дбати про інше, при цьому не думати про себе, оскільки всі люди в суспільстві переплетені і пов'язані один з одним.
Що таке тя-кайсекі і тядзи
Кухня китайських вегетаріанців дзен-буддистських ченців (сёдзін рері) поширилася і в Японії. Відмінність їжі такої кухні складалося ще й в тому, що її подавали в невеликій кількості. В Японії ця їжа отримала назву Тя-кайсекі. В її складі була чаша супу, рису і ще пара страв.
Тядзи - це японська чайна церемонія, при якій подають тя-кайсекі. Їду приносять першої, оскільки важливо потім не перебивати смак чаю. Потім з'явився ще один напрям - кайсекі рері, в цій трапезі подають багато страв.
Кайсекі означає «камінь в обіймах», оскільки ченці зігрівалися нагрітими камінням для того, щоб перенести холод або голод. Сучасна тя-кайсекі включає в себе суп, рис, ловлення блюдо, закуску, блюдо, смажене на грилі, маленьку порцію прозорого супу, солоні овочі, маленьке блюдо, гарячу воду. Ще обов'язково подають саке. Також можуть поставити ще блюдо з риби, ще інше ловлення блюдо, овочі з соусом і мариновані овочі. Обов'язковою є умова, що продукти і подається посуд повинна відповідати сезону. В даний час дуже популярними стали суші, замовити суші і роли на будинок можна за допомогою доставки нашого ресторану японської кухні. До того ж можлива безкоштовна доставка суші в СПб .
Чайні церемонії - офіційні види
Тядзи бувають 7 видів:
- Найважливіша полуденна тядзи (11-12 годин дня).
- Тядзи ранкова (6 годин), її організовують в літній період.
- Тядзи вечірня (початок сутінків), організовується взимку.
- Тядзи західне (4 години дня), організовується в середині зимового періоду.
- Тядзи турботи починають після офіційної тядзи, в разі якщо хтось не зміг прийти.
- Тядзи після трапези організовують після сніданку, обіду або ланчу.
- Тядзи вільна робиться для гостей, яких не чекали.
Чайна церемонія може проходити по-різному, але в основному це урочиста церемонія, в яку входять складні ритуали. Від неї можна втомитися, але з іншого боку вона дуже захоплює.
Основні ритуали церемонії чаю
Сама офіційна тядзи (полуденна) має свій порядок проведення:
- Гості заходять туди, де буде проводитися церемонія. Вони проходять через двері дуже маленького розміру.
- Перед початком трапези гості дивляться картини, милуються предметами інтер'єру (квіти і т.д.).
- Кожен гість займає місце за столом, яке відповідає його рівню життя (найбільш шановані сидять на чолі столу).
- Кайсекі приносять на окремих підносах.
- Трапеза триває дві-три години.
- Починається церемонія під назвою "перше запалювання вугілля", при цьому можна спробувати вдихати аромати і пахощі.
- Подається вагасі, тістечка з рису.
- Потім всі гості переходять в кімнату очікування
- По поверненню починається церемонія густого чаю (Койта).
- Господар готує чай Матті (він дуже густий, практично, як кляр, тому дали таку назву).
- Чаша з чаєм передається по колу, сам чай потрібно пити невеликими ковтками.
- Починається "друге запалювання вугілля", все милуються ім.
- Здійснюється перехід до кусутя (це світлий чай).
- Господар готує чай, він в цей раз рідкий і подається окремо кожному гостю, тобто в індивідуальній чаші.
- Гості захоплюються видом чашок для чаю, квітами, картинами. Під час ходу церемонії ведеться розмова, але розмовляють в основному почесні гості з господарем будинку. Інші гості можуть розмовляти лише трохи.
При проведенні тядзи в сезон холодів програму зазвичай змінюють, але небагато. У таких випадках до столу кайсекі подається після того, як проводять "перше розпалювання вугілля".
Ще одне важливе правило при проведенні чайної церемонії тядзи - все начиння, посуд, предмети інтер'єру (квіти, картини, сувої і т.д.) повинні бути строго відповідними сезону. Кімоно, яке гості збираються одягати на чайну церемонію також має бути відповідним за пори року.
Саме чаювання часто триває кілька годин, іноді й довше, це може бути як захоплююче, так і втомлює.
Замовте страви японської кухні в ресторані "Токіо Сіті". здійснюємо доставку суші в Московський район , Калінінський, Красногвардійський, Виборзький і інші райони Петербурга.