«Північна корона» залишилася проклятим місцем

Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua

Спроба реконструювати найвідоміший довгобуд Петербурга - перетворити готель на набережній Карпівки в житловий будинок - провалилася. На засіданні Містобудівної ради забудовника звинуватили в неетичне поводження і пригрозили розібратися з ним в суді. Але після нагальною прохання головного архітектора міста обговорювати представлений проект тільки в професійній площині, містобудівне співтовариство довело, що професіоналам будь-які завдання по плечу. Спроба реконструювати найвідоміший довгобуд Петербурга - перетворити готель на набережній Карпівки в житловий будинок - провалилася

Фото Михайла Огнєва

Спроба реконструювати найвідоміший довгобуд Петербурга - перетворити готель на набережній Карпівки в житловий будинок - провалилася. На засіданні Містобудівної ради забудовника звинуватили в неетичне поводження і пригрозили розібратися з ним в суді. Але після нагальною прохання головного архітектора міста обговорювати представлений проект тільки в професійній площині, містобудівне співтовариство довело, що професіоналам будь-які завдання по плечу. Роботу розгромили, дотримуючись жорстких рамок дискусії про архітектуру.

Готель «Північна корона» на набережній Карпівки, порожню двадцять років, на цей раз вирішили перебудувати в житловий комплекс. Концепцію реконструкції багатостраждального будинку виконала «Архітектурна майстерня Ясса». Автори, за їхніми словами, постаралися створити будівлю, «органічно вписується в містобудівну тканину Петроградської сторони» і одночасно виконати всі умови замовника - «на виході» має вийти не менше 60 тисяч квадратних метрів площ, а в житловому комплексі необхідно передбачити ресторан на 150 місць , дитячий сад і офісні приміщення для здачі в оренду.

Нова будівля, як пояснив керівник майстерні Віктор Ясс, буде створювати єдиний ансамбль з Іоаннівський монастирем. Довжина фасаду, що виходить на набережну Карпівки, складе близько 200 метрів, для полегшення сприйняття його «розбавлять» і підкреслять міні-башточками і еркерами, що дозволяють створити гарні панорамні види для мешканців, і аркою, що веде у двір з видом на пишну зелень. Для обробки буде використаний натуральний граніт коричневих тонів, на першому поверсі з'явиться пішохідна галерея. Паркінг на 418 автомобілів розмістять в підземній частині, а його дах використовують для необхідного за нормативами озеленення. Для ресторану на 150 місць відведуть місце на першому поверсі. Для дитячого садка на 38 місць - на першому і другому, озеленену майданчик для прогулянок з дітьми передбачили в тій частині двору, яка виходить на монастир.

Для того, щоб відновити історичну планування Петроградської сторони, відновлять Карповський провулок, який зараз перекривається недобудованим будинком. «Наше головне завдання - щоб людина, яка піде уздовж нової будівлі по набережній Карпівки, відразу відчув, що він знаходиться в центрі історичної частини Петербурга, - пояснив Віктор Ясс. - І ми постаралися її виконати ».

За регламентом після подання роботи повинен був виступити рецензент, але усталений порядок порушив глава петербурзького відділення Спілки архітекторів Володимир Попов. «Вибачте, - звернувся він до авторів, - а як до вас в руки потрапила ця робота?». Архітектори пояснили, що замовив їм концепцію замовник - ТОВ «Північна корона», - який вибрав їх за результатами проведеного тендеру. Зал недобре пожвавився і зажадав до відповіді замовника - пояснити, хто ще брав участь у конкурсі на забудову одного з найбільш значущих місць в місті.

Тетяна Отрешко, яка назвала себе представником ТОВ «Північна корона», пояснила, що навесні 2010 року відбувся конкурс, в якому брали участь багато провідні російські і деякі західні архітектурні майстерні, але розкривати імена учасників вона вважає неетичним. Під натиском присутніх назви все-таки прозвучали - «Архітектурна майстерня Мамошіна», майстерня RMJM, одне «англійське архітектурне бюро», «Земцов, Кондіайн і партнери» і майстерня Віктора Ясса. «Ми вибрали ту роботу, яка нам найбільше підійшла і уклали договір з переможцем», - повідомила вона.

Однак відразу ж з'ясувалося, що ще в 2006 році «Північна корона» уклала договір з архітектурною майстернею «Григор'єв і партнери» на розробку проекту реконструкції старого готелю в готель, пізніше, в 2008 році, до нього було укладено додаткову угоду - на реконструкцію будівлі в житловий будинок. «Замовник навіть прикрасив моєю роботою свій банер на будівництві, причому продублював його цілих дев'ять разів - мабуть, йому так сподобався проект. Але грошей нам до сих пір не заплатили, - обурився керівник цієї майстерні Володимир Грігореьв. - Мабуть, доведеться звертатися в належні інстанції ».

До розмови приєднався архітектор Михайло Мамошін. «Я не знав про те, що ви робили цю роботу, - звернувся він до Григор'єва. - Перед початком конкурсу ми запитували у «Північної корони», чи вирішені всі фінансові проблеми за цим проектом. Нас запевнили, що все в порядку ». Отрешко провину своєї компанії не визнала. «Ніяких позовів до суду архітектори не подавали», - заявила вона і додала, що не розуміє, чому обговорення переходить в юридичну площину. Зауважимо, що після засідання Григор'єв пояснив журналістам, що востаннє «Північна корона» зверталася до нього з проханням виконати коригування підготовленого проекту у вересні 2010 року, тобто офіційно робота з майстерні тривала. «А до цього часу вже був проведений конкурс, про який я нічого не знав, а Ясс щосили готував свій варіант», - зазначив архітектор і додав, що в суд звернеться в самий найближчий час - позовну заяву вже готове. Борг замовника архітектурної студії становить, за словами Григор'єва, 260 тисяч доларів.

Головний архітектор Петербурга Юрій Мітюров спробував повернути обговорення в професійне русло і надав слово рецензента. Сергій Бобильов, який виконав експертизу цієї роботи, відрізнявся стриманістю. Він зазначив, що всі нормативи враховані, Правил землекористування та забудови параметри відповідають, а архітектурне рішення - це предмет для диспуту.

Тон першої частини диспуту задав Мітюрев, з подивом дізнався про те, що дитячий сад буде вбудованим. «Хіба це припустимо за сьогоднішніми вимогам пожежної безпеки?» - здивувався він. Критику підтримав Юрій Мамошін, який нагадав, що в зоні майбутнього будівництва проходить підземний каналізаційний колектор. Водночас з'ясувалося, що його майстерня разом з ЗАТ «НВО« Геореконструкція-Фундаментпроект »виконувала обстеження цієї території (« Як виявилося, за свій рахунок », - мимохіть кинув він), і встановлено, що будівництво на цій ділянці - завдання надзвичайно складне. «Хто вам погодив проектну документацію? Назвіть мені прізвища! »- зажадав він.

Головний інженер «Архітектурної майстерні Ясса» відповів, що всі документи знаходяться на стадії узгодження з «Водоканалом», проект буде доопрацьовуватися і «ми обов'язково притягнутий до цього« Геореконструкція », додав він багатозначним тоном. Присутній в залі Володимир Улицький, науковий керівник НВО «Геореконструкція-Фундаментпроект», захоплення не висловив. «Дослідження і розрахунки проводилися для зовсім іншого проекту, були інші навантаження, вам же все треба переробляти! - обурився, він. - Це ж дуже складна задача. Як ви збираєтеся її виконувати? »Проектувальники і замовник дружно запевнили, що обов'язково перевірять всі розрахунки, врахують всі зміни, і не треба обговорювати інженерні питання, а пора перейти до містобудівної оцінки.

До обговорення архітектори перейти не поспішали. Загальну думку висловив Анатолій Столярчук, який заявив, що вважає дискусію про проект неетичною. «Тільки в цьому залі знаходяться як мінімум дві компанії, з якими замовник не вирішив фінансові питання (« Чотири », - похмуро мовив голос за спиною у кореспондента« Фонтанки »), - заявив він. - Пропоную відкласти розмову і повернутися до нього після того, як «Північна корона» дозволить всі свої етичні та фінансові питання ». Зал пропозицію підтримав, але з'ясувалося, що прийняти його неможливо. «Ми не маємо права відмовити замовнику в обговоренні його роботи, - пояснив Мітюрев і закликав оцінювати роботу тільки з професійної точки зору.

В бруд обличчям архітектори не вдарили. Представлена ​​концепція виявилася слабкою з містобудівної точки зору, невідповідною за масштабом навколишньому середовищу, що не відповідає стилю забудови і не гармонує із зовнішністю Каменноостровського проспекту. Крім того, фасади визнали погано промальовані, пішохідну галерею - невдало розташованої, а кут набережній Карпівки і Каменностровского назвали «катастрофою». «Ні, звичайно, добре, що будівлю знесуть, оскільки місце це - марна, - з щирим задоволенням заявив автор найпершого проекту готелю« Північна корона »Марк Рейнберг.- Але цей проект зовсім не пов'язаний зі сформованою забудовою».

«Проект необхідно повністю переробити, - резюмував висловлювання колег Володимир Попов. - Але представлена ​​робота виглядає настільки безпорадною, що очевидно - нинішній колектив авторів із завданням впоратися не може. Необхідно знову провести конкурс, а якщо замовник не побажає, то зараз дуже активно поводиться громадськість, може вплинути на ситуацію Рада по збереженню культурної спадщини, та й Союз архітекторів приєднається ».

В результаті було вирішено рекомендувати замовнику провести архітектурний конкурс - «щоб було кілька концепцій, і було з чого вибрати». «Рекомендації Містобудівної ради в цьому випадку будуть мати вирішальне значення при узгодженні документів, - напучував замовника Юрій Мітюров. - На цій ділянці виникає стільки технічних проблем, що поодинці ви з їх рішенням не впораєтеся ».

Нагадаємо, з готелем на Карпівці відбувалося безліч метаморфоз. Будувати її почали в 1988 році. Замовником виступав Держкомтуризму СРСР. Але влітку 1991 року СРСР припинив своє існування. Разом з країною зник і Держкомтуризму, а всі підприємства «Інтуриста» були передані мерії Петербурга. Тоді ж було здійснено й перша спроба продажу невдалої готелю, але реалізувати об'єкт міська влада не зуміла. Спроба відновити будівництво була зроблена в 1992 році, до 1995 му будівлю було завершено на 90%, але на цьому все роботи зупинилися.

З тих пір готель, спочатку називалася «Інтер-Готель Петроград», а пізніше - «Північна корона», поміняла кількох «господарів», обросла боргами і судовими розглядами. Проект кілька разів намагалися продати, «вивозили» на виставку в Канни в пошуках інвестора, але бажаючих довести будівлю до завершення так і не знайшлося. Правда, періодично влади міста робили вольові зусилля - так, будівля обіцяли завершити до 300-річчя Петербурга, потім до 2006-го і до 2008-го. Інвестори кожен раз обіцяли вкластися в намічені терміни, однак будівля залишалося все на тій же стадії, що і в 1996 році - 90% готовності.

Останній раз «Північна корона» виявилася в центрі уваги в липні 2009 року, коли в пресі раптово з'явилася інформація про знесення будівлі, згодом не підтвердилася. Одночасно з цими чутками над парканом, огороджувальних будівельний майданчик, встановили щити, на яких були схематично зображені майбутні житлові квартали - саме їх власники земельної ділянки мали намір побудувати замість готелю.

Готель на Карпівці давно стала частиною нової петербурзької міфології - в холі цієї будівлі, під час презентації майже завершеного об'єкта благословляє мера Петербурга Анатолія Собчака митрополит Ладозький Іоанн раптово помер від серцевого нападу. Саме після цієї історії в місті народилася легенда про «проклятому місці, на якому нічого не може бути побудовано». Будівля «Північної корони» включено в усі маршрути неформальних екскурсій по місту - його демонструють і як приклад самого тривалого довгобуду, і як містичне явище.

Управляє проектом ЗАТ «Єврофінанс Девелопмент», в структуру якого входить ТОВ «Північна корона». До 1998 року в проект було вкладено понад 60 мільйонів доларів. Після заморозки будівництва на підтримку об'єкта щороку витрачалося більше 1 мільйона доларів. У 2004 році учасники ринку оцінювали загальну суму витрат на «Північну корону» в 90 мільйонів доларів.

Детально про історію будівництва «Північної корони» можна прочитати тут .

Кіра Обухова, "Фонтанка.ру"

Містобудівна рада-Карпівка

«Вибачте, - звернувся він до авторів, - а як до вас в руки потрапила ця робота?
«Хіба це припустимо за сьогоднішніми вимогам пожежної безпеки?
«Хто вам погодив проектну документацію?
Як ви збираєтеся її виконувати?
BIKINIKA.com.ua
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua. Казино "Buddy.Bet" обещает вам море азарта и незабываемых моментов. Поднимите ставки и начните выигрывать прямо сейчас.

We have 4 guests online