Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Трохи більше ніж за століття з тих пір, як автомобілі стали масовим явищем, парковка з нікого не хвилює теми перетворилася в проблему. Спочатку про неї ніхто не замислювався, потім вона стала питанням для обговорення, а в подальшому ... більшість парковок стали платними. Зараз доходить до того, що володіння паркувальним місцем сприймається більшим успіхом, ніж володіння особистою машиною. У різних країнах етапи цього процесу проходили в різний час, але в цілому шлях був один - збільшення кількості машиномісць, які коштують грошей. І тільки в XXI столітті, в епоху технологій і ефективності, з'явилися ідеї, здатні якщо і не переламати цей тренд, то хоча б уповільнити його. У цьому матеріалі Drom.ru розповість про типи сучасних стоянок, покликаних вирішити проблему дефіциту місць для паркування.
Перша і головна тенденція на сьогодні - підвищення ефективності паркувального простору: як зробити так, щоб на заданій одиниці площі містилося більше автомобілів? Друге супутнє напрямок - платність парковок і зростання тарифів за зберігання автомобіля. В наші дні технології дозволяють багаторазово підвищити ефективність використання простору стоянки. У порівнянні зі звичними наземними парковками - у багато разів. Але, на відміну від зведення однорівневої наземної стоянки, вартість впровадження таких просунутих паркувальних комплексів незрівнянно вище. Світових виробників паркувальних систем сьогодні вистачає. Поряд з відомими брендами на кшталт Skyline Pаrking, MPSystem, ParkingSet, Wohr на ринку існують менш великі гравці з не настільки відомими іменами або зовсім безіменні. У цьому матеріалі ми розглянемо всі типи парковок - від найпростіших до самих «крутих».
Всі парковки можна умовно поділити на два типи: з механізацією (тобто ті, де машина переміщається за допомогою сконструйованого паркувального механізму) і без такої (місце на вулиці, підземний паркінг або багаторівнева стоянка, куди автомобіль в'їжджає самостійно і не переміщається паркувальним механізмом). Ще одна важлива поділ - муніципальні паркувальні місця і приватні офісні або особисті стоянки.
Дві основні гілки в класифікації парковок - механізовані, коли після зупинки автомобіля його переміщує автоматика, і ...
... немеханізовані, на яких автомобіль нікуди не переміщається
Всі їх можна, в свою чергу, розділити на наземні площинні, наземні багаторівневі капітальні із залізобетону, підземні площинні або багаторівневі, наземні металеві багаторівневі, механізовані (автоматизовані) паркувальні комплекси. Останні можуть бути як наземними, так і підземними або суміщеними. Причому у кожного виду можливо кілька способів організації: наземні парковки на газонорешетке, механізовані стоянки з ліфтом, маніпуляторами і масою інших деталей.
Завдання механізованих паркінгів - ефективніше використовувати простір
Зародження проблеми. надземні паркінги
Класична парковка, який ми всі її собі уявляємо, в XX столітті докорінно спочатку змінила життя США, як самої автомобільної держави, а потім і всіх інших зростаючих світових економік. Надземні паркінги створили проблему розірваності інфраструктури. Суть її в тому, що міський ландшафт з житловими будинками, аптеками, поліклініками, перукарнями, ресторанами та іншими атрибутами цивілізованого життя поступово перетворився в океан припаркованих усюди машин і з'єднують парковки розв'язок, де островами-анклавами туляться ті самі об'єкти: досить згадати сучасні торгові центри перед і під час новорічних свят. В результаті навіть скептикам автомобілізму в ім'я виживання доводиться обзаводитися машиною, щоб переміщатися від острівця до острівця. Ця обставина остаточно розсунуло парковки між міськими будівлями і зробило описаний міський ландшафт роздробленим і сильно розмазаним по площі. Наслідком процесу стало життя на полуосадном положенні - навколо вогнищ активності, оточених транспортною інфраструктурою.
Класична наземна однорівнева парковка в місті
Парковку на даху можна назвати ефективно розподіляє площу кожного машиномісця, але це явно краще, ніж порожнеча на останньому поверсі. Нам ще більше подобається варіант з садом, але такий вимагає певного догляду і відповідного клімату
У наземних паркувальних майданчиках немає нічого незвичайного. Їх бачив кожен, і зустрічаються вони практично в будь-якому місті. Це однорівнева стоянка, організована прямо під відкритим небом або під дахом надбудованого зверху будівлі, наприклад, торгового центру. З деякою натяжкою до них також можна віднести парковки на дахах. Ще однією своєрідною сучасною варіацією наземної парковки є газонорешетка.
Тільки що встановлена газонорешетка у недавно відкритого дилерського центру. Трава ще не встигла прорости ...
... а коли проросте, повинно вийти так
Територія однорівневих парковок, як правило, обмежена розміткою, стовпчиками або стінами приміщення. Якщо все забудувати такими, то жити в місті стане складніше, а прогулятися пішки з району в район виявиться неможливим зовсім.
Це фото 20-30-х років XX століття. США. Кількість автомобілів шокує, чи не так? Безліч величезних парковок створили проблему розірваності інфраструктури
Дивно, але в США в цей час вже з'явилися механізовані паркінги!
Платні парковки
Перший в світі паркомат був встановлений в Оклахома-Сіті (США) 16 липня 1935 року. Він був механічний, оплата проводилася монетами. Незабаром подібні пристрої поширилися по всьому світу (на фото mademoiselle оплачує паркування в Парижі в 50-і роки XX століття). Паркомати в Токіо встановили в січні 1959 року (оплата теж монетами), сума в ієнах була еквівалентна 2,7 центам за кожні 15 хвилин, але одноразово заплатити можливо було лише за 90 хвилин, і офісним працівникам доводилося наймати посильних для пролонгації парковки. Каральної мірою для неплатників за парковку стала установка блокіраторів на колеса.
США як країна-першопроходець в області автомобілізації населення своїм прикладом наочно показує всім іншим, до чого прийде урбаністика, якщо пустити процес на самоплив. Держави бідніші в безсиллі розводять руками і приречено йдуть второваною стежкою. Країни розумніші і багатший намагаються винайти ліки від усіх автоболезней, в тому числі і через модернізацію самого поняття парковки. Варто пам'ятати, що найбільш дієві елементи пов'язані зовсім не з рухом автомобілів, а з їх зберіганням і паркуванням. Воно й зрозуміло: 90% і більше часу основна маса автомобілів не їде, а варто.
Проблема та обговорення
Цитата з матеріалів «Конференції американських міст», що відбулася в 1928 році: «... якщо виключити розмови про погоду, то ми не знайдемо іншого питання, який би обговорювалося в наших містах настільки активно, як проблема парковок». Безліч аналогічних нарікань можна без зусиль виявити в європейських джерелах більш пізнього часу - середини ХХ століття.
Зараз тема парковок все активніше обговорюється в великих містах Росії. Причина очевидна: найбільші російські мегаполіси знаходяться на межі автомобілізації близько 300-400 автомобілів на 1000 жителів. Багато американських міста пройшли його ще в кінці 20-х років, західноєвропейські - в середині 60-х.
Досвід, накопичений за 100 років присутності автомобіля в місті, показує: населені пункти (навіть найстаріші) можуть адаптуватися практично до будь-якого рівня автомобілізації. Позначку в 500-600 автомобілів на 1000 жителів перевершили сьогодні міста всіх країн з високим душовим доходом, «світовий рекорд» (США і Австралія) давно подолав рубіж в 900 автомобілів. Зрозуміло, ніякого безкоштовного транспортного щастя (і тим більше транспортної свободи) при цьому ніде вже не спостерігається, проте міста залишаються більш-менш зручними для життя, а мобільність городян підтримується на рівні, що відповідає стандартам цим базовим вимогою.
Місто здатний адаптуватися до маси автомобілів. Але при цьому ціна володіння особистим транспортом зросте - потрібно інфраструктура, велика частина з якої буде платною.
Петро Шкуматов
Координатор руху «Суспільство синіх відерець»
1. Платні парковки нелегітимні. Оформлені вони постановою уряду Москви, а конкретний список затверджується керівником департаменту транспорту Москви. Ні тих ні інших ми не вибирали. Та й загальноміського референдуму з питань платного паркінгу не проводилося.
2. Автовласникові не надається ніякої яка виражена послуги, тоді як послуга зберігання автомобіля чітко прописана в нашому законодавстві, і той, хто приймає автомобіль на зберігання, повинен відповідати за його збереження і цілісність. Місто не відповідає за автомобілі. По суті, місто торгує «місцем у черзі».
3. Гроші за платну парковку йдуть на знищення парковок - принизлива історія для автовласників. Гроші витрачаються на програму «Моя вулиця» і на так зване «благоустрій». Подивіться на результати: розширені за рахунок паркувальних місць тротуари і, як наслідок, знищені паркувальні місця. Можна було б зрозуміти суть того, що відбувається, якщо б гроші автомобілістів йшли на сучасні перехоплюючі парковки або механізовані паркінги, що підвищують ефективність використання простору. Але замість цього за наші ж гроші парковки цинічно знищуються.
4. Система контролю працює з колосальною кількістю помилок, які неможливо оскаржити. Комплекси фіксації порушень «Паркон» допускають помилкову фіксацію порушень з часткою в 5%. Кожен 20-й штраф може бути помилковий. Оскаржити неправильне постанову - моторошна морока і трата часу, найчастіше нікому не потрібна.
5. Як приклад: московським автовласникам так і не повернули 2 мільярди рублів за незаконні штрафи, які були виписані в 2014 році. Цей факт розкрила прокуратура. Система побудована за принципом гри в одні ворота, що мене абсолютно не влаштовує.
Оптимізація і приклади компонувальних рішень
Що ж придумав світовий розум для оптимізації зберігання автомобіля? Рішень маса - від відносно простих і доступних до найпрогресивніших і дорогих. Хоча мета у будь-який паркувальної конструкції одна - максимально ефективно розподілити паркувальний простір. Саме тому на парковках з високими стелями з'являються компактні механізовані паркінги, що піднімають автомобіль вгору, на «другий поверх» паркувального місця. Ще одне рішення - роторні парковки, які, розкинувшись на трьох звичайних паркувальних місцях, здатні розмістити в повітрі більше десятка автомобілів. Існують і баштові паркінги, у яких доступне число машиномісць на одну одиницю площі ще більше.
Багато автоматизовані паркінги можуть закладатися як на стадії проектування, так і вбудовуватися у вже існуючі споруди.
Анна Колтишева
Директор з продажу компанії «Неопарк»Наше життя прискорюється, час - це найцінніший і непоправний ресурс. Вигідніше поставити обладнання, яке збільшить кількість паркувальних місць, ніж щодня 30 хвилин кружляти по двору в пошуках парковки. В останні роки популярність теми автоматизованих парковок зростає. Сьогодні розвивається ринок кінцевих покупців, коли власники автомобілів самостійно набувають обладнання компактного залежного паркінгу для того, щоб вдвічі збільшити кількість паркувальних місць, в основному для сімейного використання. І тут своїм завданням ми бачимо не тільки виробництво і продаж якісного обладнання для багаторічної експлуатації, але і допомогу в узгодженні установки даного обладнання з керуючою компанією, монтажі, підготовки устаткування до роботи та здійсненні сервісного обслуговування за принципом 24/7/365.
Компактний механізований паркінг
Компактна механізована парковка, що представляє собою, по суті, звичайний підйомник. В результаті на площі, придатної для розміщення одного автомобіля, міститься два
Компактний паркінг є 2-х або 4-рівневий підйомник з гідравлічним або електричним приводом, з похилою або горизонтальною платформою. Застосування підйомника дозволяє збільшити ємність парковки за рахунок розміщення одного автомобіля над іншим.
При використанні паркувальної системи подібного типу (в даному випадку паркувальний підйомник) значно скорочується площа необхідного місця під парковку автомобіля. В результаті на умовних 10 квадратних метрах поміщається не один, а відразу два автомобілі.
Такий тип механізованої парковки часто позиціонується як сімейний варіант, розрахований на тих людей, у яких є крите місце для паркування і пара автомобілів. Найчастіше вигідніше купити автомобільний підйомник-ліфт, ніж ще одне паркувальне місце.
Інший важливий плюс - простота і відносна доступність конструкції. Компактний паркінг не вимагає спеціальної будівельної підготовки, легко встановлюється в стандартні отвори між колонами. При груповому встановленні однієї гідростанцією (системою управління) можуть обслуговуватися до 15 підйомників. Крім того, конструкція компактного паркінгу мобільна і дозволяє швидко перенести його на нове місце. Злегка ускладнює зручність використання залежний принцип роботи - для отримання верхнього автомобіля спочатку потрібно прибрати нижній.
роторні парковки
Роторна парковка займає всього лише три паркувальних місця, але туди можна помістити до 16 машин! При цьому, як і багато інших механізовані типи парковок, вона також легко збирається і в разі необхідності розбирається!
баштова парковка
Баштова парковка є шахту з ліфтом посередині і конструкції з паркувальними місцями по краях. Існують модифікації, в яких осередки знаходяться з чотирьох сторін шахти. Буває, коли баштова парковка має круговий розтин, що додатково збільшує число машиномісць. До того ж модульні паркінги баштового типу можуть мати зону прийому і видачі автомобілів, оснащену поворотним столом, які розгортають машину передом до виїзду. Яскравий приклад - парковка Wolfsburg's Volkswagen Autostadt концерну VW AG (на заголовному фото на початку статті).
На міжнародній мові їх називають Tower Parking. Це багаторівнева самонесуча конструкція, яка має центральний підйомник ліфтового типу з одно- або двохкоординатним маніпулятором.
Основна перевага баштового багаторівневого паркінгу - мінімальна площа на один автомобіль. Тому сучасні паркінги баштового типу раціонально використовувати в місцях, де вкрай висока вартість землі, в першу чергу у великих мегаполісах типу Санкт-Петербурга, Москви та інших міст.
Пазловий паркінг
Паркінг типу «пазл» (пазловий паркінг) влаштований за принципом матриці з вільною колонкою (осередком). Незалежний тип парковки реалізується за рахунок переміщення піддонів зберігання автомобілів за рівнями завантаження вгору-вниз і вправо-вліво для звільнення потрібної осередку.
Паркінг має Вбудовані модулі и может розміщуватіся Всередині будівель. Спеціально для цього організованій модульний принцип компонування. Він дозволяє формувати паркувальний комплекс з необхідною ємністю шляхом стикування модулів і варіації кількості рівнів в них.
Управління переміщенням ячеек- «машиномісць» відбувається або вручну (з пульта модуля), або логічним контролером, що дозволяє закріпити певний машиномісце за конкретним користувачем. Так само, як і в випадку з компактним паркінгом, конструкція модуля передбачає можливість його демонтажу і перенесення на нове місце. Але сам процес переїзду пазлового паркінгу значно складніше.
стелажний паркінг
Стелажна парковка - це, по суті, набір полиць, як у вашого домашнього стелажа в коридорі. Тільки в ролі речей тут - автомобілі, а вантажать їх туди за допомогою маніпуляторів. Процес заворожує, погляньте на відео.
Парковка в квартирі
Ви обертаєтеся на свою машину, залишаючи її на парковці? Визираєте періодично у двір з вікна, щоб подивитися, як там вона поживає? Паркування автомобіля прямо в квартирі - приємний, але дуже дорогий спосіб насолоджуватися автомобілем мрії. Показово, що користувач такого паркування в Сінгапурі має два елітних спорткара. У Росії в дорогих автомобілях не бракує, але і дорожнього бруду вистачає: уявіть, у що перетворюється машина за день експлуатації в Москві навесні, взимку або восени. Без мийки тут не обійтися ...
Китайський антипод елітної малайзійської парковки. Якщо можна так сказати - гараж-чохол
Всі перераховані вище типи високотехнологічних парковок в Росії поки ще рідкість. Найпопулярніші машиномісця у нас як і раніше переважно наземні: «кишені» у дворах і на вулицях, майданчики біля будинків і офісів. Рідше зустрічаються підземні і наземні багаторівневі парковки і стоянки на дахах. Хоча вони більш-менш поширені у великих містах: Москві, Санкт-Петербурзі, Казані, Єкатеринбурзі.
У Москві побудують найбільшу парковку в Європі
В цьому році компанія Capital Group планує побудувати і ввести в експлуатацію найбільший паркінг в Європі. Відомо, що для даного об'єкта вибрали територію Московського Міжнародного Ділового Центру (ММДЦ) "Москва-Сіті». Паркінг буде розрахований на 3400 місць. Його площа складе 157,4 тис. Кв. метрів. Це буде 16-рівнева парковка, на першому поверсі розташуються магазини, супермаркети та автомийки.
За минуле століття парковки змінилися надзвичайно сильно. З нічим не обладнаного майданчика вони перетворилися в складні інженерні конструкції, головним завданням яких є ефективний розподіл простору. Але дефіцит паркувального простору і технічна складність впровадження сучасних паркінгів неминуче веде до платності оних. Втім, в Росії все ще можна припаркувати автомобіль безкоштовно і дуже привільно. Навряд чи така ситуація триватиме довго.
Найдорожчі парковки
Найбільше віддавати за парковку доводиться водіям Абу-Дабі. Один день стоянки машини в цьому місті обійдеться в $ 55 (на критих і підземних парковках в центральній або діловій частині міста). На другому місці Осло ($ 54,52), а замикає трійку призерів Токіо - $ 54,5 на добу. Далі йде Лондон - $ 52,24. Москва стоїть на 41-му місці - $ 24,6 на добу (при цьому до кризи російська столиця займала четверте місце - ще зовсім недавно добу паркування в центрі Москви коштували $ 61,5).
Перша і головна тенденція на сьогодні - підвищення ефективності паркувального простору: як зробити так, щоб на заданій одиниці площі містилося більше автомобілів?Кількість автомобілів шокує, чи не так?
Визираєте періодично у двір з вікна, щоб подивитися, як там вона поживає?