- Що таке клопотання
- На підставі яких прохань можуть подаватися клопотання в суді
- Основні категорії клопотань в суді
- Для яких цілей подають клопотання
- Хто може заявляти клопотання в суді
- Як подати клопотання до суду: поетапний процес і терміни подачі
- Можливі причини відмови прийняття клопотання
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Досить часто в ході судового розгляду у обох сторін виникає потреба попросити про що-небудь суд, або вказати на виявлені процесуальні порушення і т. Д. Дану прохання в судовій практиці прийнято називати клопотанням. Саме це поняття досить широко використовується в багатьох сферах людських відносин, проте, найбільше поширення практика клопотання отримала саме в цивільному і арбітражному судові процеси.
Існують певні вимоги до складання та подання клопотання, дотримання яких є обов'язковим. Тому для того, щоб правильно подати звернення, потрібно детально вивчити всі питання, які можуть виникнути в процесі його складання.
Безкоштовна консультація юриста по телефону
Задати питання юристу
За Москві і Московській області
Санкт-Петербург і область
Федеральний номер
Що таке клопотання
В рамках процесуального права клопотання представляє собою не що інше, як офіційне звернення до суду або іншого державного органу з будь-якої проханням в ході судового розгляду. Питання, що освітлюються в документі, повинні в першу чергу ставитися до компетенції судді або іншої особи, кому він адресований.
Згідно праву подачі звернення, воно повинно бути розглянуто в обов'язковому порядку і в терміни, встановлені законом.
На підставі яких прохань можуть подаватися клопотання в суді
Закон (стаття 119 КПК Росії) класифікує звернення в наступному порядку:
- Про виробництво процесуальних дій: мета звернення - привернення уваги суду до дії або бездіяльності противного учасника розгляду, прямо або побічно ставлять під сумнів факт непричетності / причетності особи до предмету конфлікту з подальшим розглядом.
- Про прийняття процесуальних рішень: мета звернення - прохання прийняти рішення про продовження або припинення поточного розгляду.
Основні категорії клопотань в суді
Закон дозволяє подавати звернення як в письмовій, так і в усній (під час судових засідань) формах. Однак, буде краще, якщо воно буде оформлено в письмовій формі і офіційно передано судді через канцелярію, де йому присвоять вхідний номер кореспонденції. При відправці листа зі зверненням поштою, краще вдатися до допомоги рекомендованого листа з описом вкладення.
Багаторічна практика розділила на певні категорії основні питання, що найчастіше зустрічаються у зверненнях, щоб полегшити процес їх складання:
- Проведення експертиз - все, що стосується питань з проведення експертиз або розгляду їх результатів;
- Хід виконання - звернення подаються вже після прийняття рішення суддею і вступу його в силу;
- Судові витрати - питання стосуються сплати державного мита або будь-яких інших понесених витрат, пов'язаних з судовим виробництвом;
- Відновлення строків - звернення, в яких вказані прохання про поновлення строків, зазначених у законі: позовна давність, оскарження дій судді, розгляду з трудових конфліктів, подача скарг на рішення судді.
Для яких цілей подають клопотання
Особа, якій адресовано заяву, відповідно до глави 15 КПК РФ, зобов'язана розглянути його в установлені законом терміни.
Розрізняють дві основні мети подачі заяви:
- Встановлення обставин, що мають значення для кримінальної справи. Згідно із законом підозрюваний або його захисник можуть зажадати у судді додаткове розслідування, проведення повторних допитів, проведення судекспертизи або будь-яких інших слідчих заходів, якщо нові обставини справи, про виявлення яких клопочуть вищевказані особи, мають важливе значення для поточного розгляду.
- Забезпечення прав і законних інтересів особи, яка заявила клопотання. Заявник має повне право звертатися до судді з вимогою дотримання його прав і законних інтересів в ході розгляду, до яких відносяться: надання на вимогу додаткових копій по даній справі, доведення своєї думки у справі, застосування заходів безпеки стосовно особі, що клопочеться та інше.
Хто може заявляти клопотання в суді
- Клопотання - досить широке поняття в судовому процесі. Залежно заявника і переслідуваних їм цілей, воно може носить різний характер, починаючи від порад, закінчуючи вимогами. До основних учасників відносяться:
- Потерпілий, його представник або адвокат-представник мають право звернутися з метою проведення певних процесуальних заходів або прийняття рішень, які покликані надати нові обставини розгляду, які мають вагоме значення для справи.
- Приватний обвинувач, яким є або сам потерпілий, або його законний представник, який діє на підставі приватного обвинувачення (особа, яка безпосередньо зазнала збитки).
- Експерт може зажадати у судді проведення додаткових судекспертіз для виявлення важливих для справи обставин.
- Цивільний позивач, цивільний відповідач, їх представники. Звернення в ході цивільного судочинства можуть стосуватися наступних питань: відвід судді або прокурора, виключення свідків або залученні додаткових, про сприяння суду в ході збору додаткових доказів, про проведення експертиз, про припинення розгляду та інше.
- Підозрюваний також може подавати скаргу, переслідуючи вищевказані цілі.
- Обвинувачений може звернутися з проханням про проведення додаткових експертиз, про заміну чинного захисника або адвоката, залученні додаткових свідків або третіх осіб, які можуть вплинути на хід судового розгляду.
- Захисник підозрюваного і обвинуваченого має право звертатися із заявою з будь-якого його питання.
- Представник організації або державний обвинувач має право в процесі суду звертатися з ініціативою про попередньому слуханні справи, виключення наданих доказів, про залучення додаткових свідків.
- Інша особа, інтереси якого порушені в ході розслідування або судового провадження. До таких осіб можуть ставитися: фахівці, перекладачі, свідки і їх адвокати, експерти, поняті або свідки обшуку, засуджені. Всі ці категорії учасників судового розгляду мають право звертатися до суду з проханнями.
Хоча закон не регулює зміст і форму звернення, все ж потрібно дотримуватися основних правил оформлення.
Заповнюючи заяву, обов'язково залиште трохи вільного місця для прописи номера судової справи і вкажіть наступну інформацію:
- Найменування суду, в який звертаєтеся - офіційна назва державного органу.
- ПІБ заявника та його контактні дані - вказуються достовірні контактні дані за якими можна зв'язатися з заявником у разі потреби. Це можуть бути: номер мобільного телефону, електронна пошта, скайп. Якщо в особі заявника виступає юридична особа, необхідно вказати контактні дані та ПІБ довіреної особи фірми.
- ПІБ відповідача та його контактні дані. Якщо заявник - фізична особа, потрібно вказати адресу проживання, номер телефону, якщо заявник - юридична особа, потрібно вказати юридичну адресу фірми.
- Мета клопотання. Потрібно лаконічно описати причину і мету заяви.
- Обставини, при яких відбулося порушення прав, свобод чи інтересів заявника. Опишіть коротко все, що пам'ятаєте про причини, яка послужила приводом подачі заяви.
- Докази того, що відбувається. Надайте докази вчинення неправомірних дій щодо вас, або особи, представником якого ви є.
- Вимоги. Викладіть ваші вимоги до суду, відповідачу, захиснику, свідку та інше.
- Вартість позову і розрахунок інших судових грошових сум. Якщо ви бажаєте повернути витрачені кошти, вкажіть це в заяві, надавши аргументи.
- Відомості про досудових зверненнях заявника до відповідача. Обов'язково вкажіть, чи спілкувалися ви раніше з відповідачем на тему судового розгляду, якщо так, то вкажіть тему розмови.
- Список всіх документів, доданих до заяви. Перерахуйте перелік доданих до заяви документів. Це виключить можливість втрати важливих доказів або спростувань.
зразок клопотання в форматі MS Word.
Як подати клопотання до суду: поетапний процес і терміни подачі
Залежно від специфікації суду, поетапний процес і терміни подач клопотання можуть відрізнятися:
- Подача клопотання до арбітражного суду. Подати скаргу можуть тільки безпосередні учасники судової справи. Заява розглядається в п'ятиденний термін з моменту присвоєння листа вхідного номера.
- Подача клопотання до кримінального суду. Заявником може виступати потерпілий або його довірена особа. У зверненні потрібно детально вказати всю перераховану вище інформацію про клопотання особі і цілі заяви.
- Подача клопотання до мирового суду. Світовим судом розглядаються адміністративні, цивільні та кримінальні справи. В останньому випадку прохання може бути спрямована тільки самим потерпілим.
- Подача клопотання до міської, районної та обласної суд. Подається тільки в письмовій формі з детальним описом вимог і умов справи.
- Подача клопотання до апеляційного суду. При дотриманні загальних правил складання особливу увагу слід приділити номеру справи та рішенням судді, яке ви маєте намір оскаржити.
- Подача клопотання до касаційного суду. При подачі слід вказати: ПІБ судді, заявника та інших учасників процесу, суди, в які використовувалися раніше, рішення суду, які ви маєте намір оскаржити, вказати порушення і основні вимоги.
- Подача клопотання до Конституційного суду. Особливих вимог до заяви немає.
- Подача клопотання до Верховного суду. Вимоги до заяви стандартні.
- Подача клопотання до третейського суду. Вимоги до документу ідентичні вимогам при подачі його в арбітражний орган судової влади.
Можливі причини відмови прийняття клопотання
Якщо розгляд справи виходить за рамки компетенції органу, в який подано заяву. В такому випадку прохання або переадресовується до компетентного органу, або повертається яка звернулася з порадою звернутися до профільного орган.
У разі, коли заява подало особа або орган, який не має права на захист інтересів фізичної особи. Подати заяву, прохання чи скаргу можуть тільки учасники процесу, або їх законні представники. Коли в зверненні детально не описано порушення і причини, що спонукали заявника звернутися зі скаргою. У заяві обов'язково потрібно детально описати причини і мотиви звернення.
Якщо у цій справі вже винесено рішення, або сторони примирилися в світовому органі державної влади. При наявності рішення третейського суду.