- Заходи впливу на працівника, який не виконує свої посадові обов'язки
- Стягнення за порушення трудової дисципліни - строки накладення
- Дисциплінарне стягнення за прогул
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Кодекс Законів про Працю РФ трактує порушення трудової дисципліни як дії (або їх відсутність), що носять протиправний характер, мають факт його провини (як навмисної, так і з необережності), результатом чого стало невиконання, або виконання на що не відповідає рівні своїх безпосередніх обов'язків, прописаних і закріпленим договором про трудових відносинах (Стаття 21 ТК).
Заходи впливу на працівника, який не виконує свої посадові обов'язки
В рамках чинного законодавства до співробітника підприємства, що виконує умови трудового договору неналежно, застосовуються такі види стягнення за порушення трудової дисципліни:
Слід зазначити, що з юридичної точки зору допустимо за кожне окремо взяте порушення застосування тільки одного із способів дисциплінарного стягнення: наприклад, одночасне застосування догани і матеріального покарання вважаються протиправним діянням, що порушує право і свободи працівника - учасника трудового процесу.
Стягнення за порушення трудової дисципліни - строки накладення
Трудовий кодекс Росії чітко регламентує тимчасові терміни, протягом яких на працівника може бути накладено дисциплінарне стягнення за прогул, недотримання умов трудового договору, а так само за вчинені ним протиправні діяння, які можуть завдати шкоди процесу праці на конкретно взятому підприємстві, ділянці робіт і т.д.
Так, за російським законодавством (стаття 148 ТК РФ), після виявлення факту вчинення подібного вчинку, стягнення за порушення трудової дисципліни слід застосовувати відразу ж, проте, допустимо можливий тимчасової межа покарання - не пізніше 30 днів з моменту фіксації порушення.
Застосування стягнення до особи, що порушив виробничий порядок і дисципліну пізніше, ніж через півроку з моменту встановлення факту порушення - протиправно і карається законом.
Дисциплінарне стягнення за прогул
Під прогулом розуміють неявку (відсутність) працівника на його безпосередньому робочому місці в період часу, регламентованому в трудовому договорі, як робоче, без відома, і відповідного дозволу безпосереднього керівника, або особи, що його замінює.
Динаміка його накладення прописана в статті 193 Кодексу про Працю, де вказується про необхідність документального (письмового) підтвердження (акт, доповідна записка тощо.) Факту прогулу та наявності пояснювальної записки від працівника, яка його вчинила з докладним описом ситуації, із зазначенням причини і мотивів проступку. Зробити це необхідно не пізніше двох наступних робочих днів.
Дисциплінарне стягнення за прогул, самостійний (без дозволу керівництва) догляд з робочого місця, тягне за собою такі міри відповідальності:
- дисциплінарне стягнення (оформляється у вигляді внутрішнього наказу по підприємству і видається працівникові - порушнику на руки для письмового підтвердження факту ознайомлення);
- звільнення за прогул. Є крайнім заходом, і, як правило, відбувається в тих випадках, коли мають місце неодноразові неявки на роботу без поважної причини, а так само, коли застосовувалися раніше методи дисциплінарного впливу не принесли бажаного результату (ст. 81 Закону про Працю).
Якщо в момент оформлення звільнення процедура буде проведена з порушеннями, і будь - яке з перерахованих вище вимог не буде дотримано, факт звільнення за прогул вважається юридично незаконним і може бути оскаржений в суді.