Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
2 вересня 2016, 7:52 Переглядів:
Частина студентів залишаться без стипендій. Фото: srochno-zaymu.ru.
В Україні вже в 2017 році частина студентів можуть позбутися своїх стипендій. На даний момент для того, щоб отримувати стипендію, досить за підсумками сесії мати середній бал 4.0. Але вже з наступного року Міністерство фінансів пропонує посилити вимоги і платити гроші тільки відмінникам та тим, хто дійсно потребує грошей. Ініціатива відомства викликала бурхливу реакцію серед студентської спільноти: активісти під час брифінгу кинули в замміністра Сергія Марченка торт і назвали пропозицію чиновників "геноцидом". Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, хто і чому може втратити стипендій вже в цьому академічному році.
Частина студентів хочуть залишити без 825 гривень на місяць
"Всі задоволені не будуть, але будуть задоволені кращі і ті, кому дійсно потрібні стипендії", - заявив на своєму брифінгу на тему реформування стипендій заступник міністра фінансів Сергій Марченко. За кілька хвилин до цього в чиновника кинули торт. активісти , назвалися студентами, перервали виступ держслужбовця, назвали дії міністерства "геноцидом" і проскандували "Гроші на освіту, а не на війну" і "Ні стипендій - їж міністрів".
Фото: скріншот відео
Молодих людей вивела охорона, а організатори брифінгу вибачилися перед чиновником. Після цього Марченко з посмішкою подякував за "дуже смачний торт" і продовжив свою промову. "Ми будемо залишатися на своєму, тому що ми маємо рацію", - відповів заступник міністра.
"Ми будемо залишатися на своєму, тому що ми маємо рацію", - відповів заступник міністра.
Самі активісти, які відмовилися представитися, пояснили: стипендії, відповідно до Закону України "Про вищу освіту", повинні підвищити до рівня прожиткового мінімуму (1 399 гривень), а не скасувати. "Студентам доводиться працювати, а не вчитися. У нас хочуть забрати останнє - ці 825 гривень! Нехай еліта оплачує медицину і освіту. Скасувати стипендії - просто геноцид", - заявили активісти.
Правда, як говорять в Мінфіні, скасовувати стипендії ніхто і не збирався. Більш того, суми, які виділяються на фінансування стипендій, скорочуватися не будуть, а ось вимоги до одержувачів цих коштів можуть змінитися.
Міністерство фінансів пропонує створити два фонди. Гроші з першого будуть виділятися на фінансування стипендій соціально незахищеним студентам. Розмір таких стипендій, за словами Сергія Марченка, може бути вище 1900 гривень.
З другого фонду фінансуватимуть академічні стипендії, вони також будуть вище. Зараз їх отримують всі студенти бюджетної форми навчання із середнім балом 4.0. Наприклад, якщо студент здає іспити по 6 предметів, для того щоб залишитися зі стипендією, досить отримати три трійки і три п'ятірки. 75% бюджетників цій вимозі відповідають, а значить - отримують гроші. Після нововведень це вимога стане жорсткішим. Нові критерії в відомстві не називають, однак при цьому відзначають, що гроші будуть отримувати студенти, які "справді добре вчаться".
"Ми (Мінфін - Ред.) Запропонували Міністерству освіти, Міністерству соціальної політики перейти на" європейську практику ", коли стипендії виплачуються не всім, а діляться на дві складові: академічні стипендії, як інструмент мотивації для того, щоб краще вчитися, і соціальні стипендії , які насправді є соціальною підтримкою найменш соціально захищених студентів - пояснив міністр фінансів Олександр Данилюк.
У прес-службі Міністерства фінансів заявили, що вони "не розробляли і не ініціювали проекти нормативно-правових актів, спрямованих на зниження рівня забезпечення стипендіями учнів і студентів". При цьому з твердженням про те, що чинну систему дійсно потрібно переглянути, міністр Лілія Гриневич погодилася.
"Обов'язково залишаться соціальні стипендії. Для того щоб ті, кому потрібніше, отримали стипендії. Але ми вважаємо, що умови для отримання академічної стипендії повинні бути більш жорсткими. Сьогодні вона дається кожному з трійкою. Ми вважаємо, що тільки ті, хто добре вчиться, повинні отримувати академічні стипендії ", - зазначила Лілія Гриневич.
"Але ми вважаємо, що умови для отримання академічної стипендії повинні бути більш жорсткими. Сьогодні вона дається кожному з трійкою. Ми вважаємо, що тільки ті, хто добре вчиться, повинні отримувати академічні стипендії", - зазначила Лілія Гриневич.
Думка сторін: студенти скаржаться на бідність, а чиновники - на погану успішність
"У мене була сусідка в гуртожитку, у неї не було пільг, але вона жила на стипендії, тому що у батьків не було коштів", - розповідає представник громадської організації "Чисті виші" Марія Шляхова. При цьому дівчина впевнена: тих коштів, які зараз виділяють студентам, недостатньо. "Потрібно заплатити за гуртожиток, купити проїзний в метро ще й якось харчуватися", - пояснює Марія.
Під час брифінгу запрошені представники студентства обурювалися: якщо забрати стипендії, молодим людям доведеться працювати, а не вчитися. "На старших курсах і так все працюють. Але хоча б перші два роки потрібно якось протягнути. Зараз вступають до університетів і в 18 років," тягнути "з батьків гроші в цьому віці вже непристойно. Стипендія дозволяє спокійно вчитися і не думати про тому, що вже з першого курсу потрібно шукати собі роботу ", - розповів" Сегодня.ua "студент Сергій.
Фото: vsapravda.info
"У Штатах все нормально працюють і навчаються. І роблять стартапи. Ви нормально можете працювати, як всі інші", - відповів студентам економіст Тимофій Милованов.
"У Штатах все нормально працюють і навчаються. І роблять стартапи. Ви нормально можете працювати, як всі інші", - відповів студентам економіст Тимофій Милованов.
За словами представника Центру економічних стратегій Марії Репко, Україна в процентному співвідношенні витрачає на вищу освіту в середньому на 40% більше, ніж країни Європейського Союзу. При цьому на капітальні витрати (інновації, обладнання) в українській сфері освіти виділяється в процентному співвідношенні значно менше коштів: гроші йдуть на зарплати, стипендії та утримання приміщень.
Людей з вищою освітою стає більше, але, як каже експерт, на продуктивності праці і ВВП це не відображається. Більш того, за словами експерта, через демографічну кризу в 90-х на даний момент випускників шкіл стає менше з кожним роком. За різними оцінками, до 80% випускників 2017-2020 років мають можливість вступити до університетів. "Для сировинної країни це дуже високі показники", - пояснює Марія Репко.
У Міністерстві фінансів впевнені, що на даний момент стипендії не виконують мотиваційну роль в навчальному процесі: гроші отримують навіть трієчники.
Відзначимо, за словами соціолога Ірини Бекешкіної, всього 11% студентів живуть на стипендії , Приблизно такі ж цифру озвучують і студентські профспілки.
У Польщі студенти з середнім балом не нижче 70% від максимуму отримують 800 злотих на місяць (5220 гривень). У Німеччині близько 700 євро (20 300 гривень) платять набрали 80% балів від максимуму. Але платять не за рахунок скарбниці, а з благодійних фондів, політпартій, профспілок, підприємств, релігійних громад, самих вузів
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "Хто і чому втратить стипендій в Україні". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОР:
Олександр Литвин
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.