Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
15 листопада 2011, 9:10 Переглядів:
Кредити на покупку житла зараз готовий видавати тільки один банк.
Харків'яни стали охочіше придивлятися до нерухомості. За даними АН "Місто", восени попит на квадратні метри виріс на 5% в порівнянні з літнім затишшям. Однак купити квартиру можуть лише ті, хто вже назбирав достатню суму, оскільки зараз розраховувати на допомогу банків не доводиться. Охочих оформити іпотечний кредит в кінці жовтня чекав сюрприз: більшість банків тимчасово призупинили видачу позик на покупку квартири.
"Я подав документи на оформлення кредиту ще в середині жовтня, - розповів нам Олександр В. - Зібрав всі необхідні папери, які від мене вимагав банк. За словами кредитного менеджера, я відповідав усім їх умовам. У мене" біла "зарплата 10 000 гривень в місяць, на своєму місці роботи я вже чотири роки "тримаюся", навіть під час кризи не звільнили. Квартиру я збираюся купити за $ 60 000, а кредит оформляю всього на $ 15 000, тобто приблизно 130 000 гривен. Термін позики - три роки . Але мене чекав сюрприз. в останніх числах жовтня в банку мені сказали, що рішення по мо їй заявці буде прийнято пізніше ".
ЗАЛИШИВСЯ ОДИН. Слова Олександра підтверджують і ріелтори. "У Харкові з кредитами відбувається те ж, що і в Києві, - каже глава експертної ради" Гільдії ріелторів України ", керівник АН" Місто "Сергій Шкільов. - Деякі банки призупинили видачу кредитів і мотивують це тим, що Нацбанк продає їм гривню за високою ціною. Інші банки підняли кредитну ставку, наприклад, з 15% до 23%. Тим самим фактично було зупинено іпотечне кредитування, при цьому офіційно не була задекларована зупинка кредитування ". В середньому ставки були підвищені на 2-7%.
За словами ріелторів, зараз в Харкові лише один банк стабільно дає гроші під іпотеку, не підвищуючи ставки. Але в фінустановах міста кажуть, що довго він не протягне. Заморозили в Харкові і партнерські програми між агентствами нерухомості та банками. "Багато банків укладали з великими АН партнерські програми про те, що, купуючи квартиру з нашою допомогою, в банку він отримає кредит по ставку на 1% менше, ніж видає банк", - говорить Сергій Шкільов.
Таким чином, якщо Олександру В. банк все-таки видасть кредит, то позика буде йти за підвищеною ставкою - на 6-7% вище, його щомісячний платіж по кредиту на суму 130 000 грн. складе вже не 4500 грн., а майже 5000. Погодьтеся, платити додатково 500 гривень щомісяця - це досить відчутно для сімейного бюджету.
ПРИЧИНА - В ЗАКОНІ. "Всьому виною - закон №3795, який набув чинності з 16 жовтня 2011 року, а також підзаконні акти, які повинні бути прийняті в зв'язку з ним", - говорить адвокат юридичної фірми "Василь Кісіль і Партнери" Наталія Доценко-Білоус. Вони, крім іншого, розширюють права позичальника. Зокрема, закон уточнює процедуру виселення з квартири боржників, які перестали вносити платежі за іпотечним кредитом. При цьому боржникові і членам його сім'ї в разі примусового виселення на підставі рішення суду надається постійне житлове приміщення.
Таким чином, законодавець як би рекомендує боржникам добровільно не виселятися, а чекати надання постійного житлового приміщення на підставі рішення суду. Тому банки бояться, що їм стане складно виселяти боржників і продавати їх квартири для погашення суми кредиту.
ЩО ГОВОРЯТЬ БАНКІРИ. За словами банкірів, згортання іпотечного кредитування і зростання ставок продовжиться до кінця року. Ставки можуть зрости ще на 2-3%. Причиною стане нестача гривні у банків для видачі позик. Так, за даними Нацбанку, з вересня вклади населення скоротилися на 3 млрд грн., А в жовтні - ще на 400 млн грн. Другий привід обмежити іпотеку - зростання ризиків, пов'язаних з її видачею. адже якщо криза в країні буде збільшуватися, багато банківських позичальників можуть виявитися не в змозі погасити кредит. Третьою причиною припинення кредитування став новий законопроект №9124 - він, по суті, не дозволяє продавати квартиру, яка знаходиться в заставі, для погашення кредиту.
прогноз. Зараз почалися проблеми з кредитуванням, все ж в Харкові попит на житло перевищує пропозицію. За даними АН "Місто", за перший тиждень листопада загальна кількість покупців збільшилася на 1,51%, а ось об'єктів, виставлених на продаж, стало менше на 1,47%. "В даний момент виставляється дуже мало квартир, кількість дешевих квадратів зменшилася. Виставляють за завищеними цінами. В кінці літа і на початку осені клієнти розібрали дешеве житло", - говорить Сергій Шкільов.
У найближчий місяць ситуація на ринку істотно не зміниться. За словами директора ріелторської компанії "Золоті ворота" Олексія Холмецького, зниження цін на житло відбудеться в тому випадку, якщо американська валюта подорожчає до 8,5 грн ./$. Тоді квартири подешевшають на 5%.
ОРЕНДА: ЦІНИ ПІСЛЯ АЖІОТАЖУ ТІЛЬКИ заспокоїти
За останні три тижні охочих зняти квартиру в Харкові поменшало, стверджують практикуючі ріелтори. "Все спокійно зараз стало, ажіотажний попит був у вересні - на початку жовтня. Вартість на орендоване житло піднімалася мало не по 1% щотижня. Зараз ціни загальмувалися, стало більш-менш спокійно", - говорить Сергій Шкільов.
В агентствах нерухомості Харкова кажуть, що занадто велику пропозицію, як і попиту, немає, зняти "квадрати" можна без проблем, але ціни, якщо порівнювати з літом, набагато вище. "В середньому ціни на деякі об'єкти оренди житла піднялися на 10-20% за цей період", - говорить Шкільов. Якщо влітку можна було однокімнатну квартиру в задовільному стані зняти всього за 1400-1500 грн., То в жовтні за неї просили вже 2000 Грн. Правда, в середині осені на сайтах нерухомості з'явилися прийнятні варіанти по 1500-1600 грн.
Таку ситуацію ріелтори називають стандартною для Харкова: наплив студентів тимчасово підвищує попит на ринку оренди житла. Якщо ще 4 роки тому студенти вважали за краще купувати житло в першій столиці на п'ять років, щоб потім його продати, то, зараз таку розкіш собі може дозволити не кожен. Та й ріелтори говорять, що все менше студентів горять бажанням оселитися в гуртожитку, тому намагаються підшукати хороші, але недорогі варіанти на ринку оренди. Найчастіше через осіннього напливу студентів господарі норовлять підняти ціну оренди.
Тетяна з чоловіком знімає однокімнатну квартиру в хрущовці недалеко від станції метро "Героїв праці". "Спочатку ми зняли" одиничку "на третьому поверсі за 2000 грн., Але через два тижні господиня вирішила продавати квартиру і знайшла нам аналогічну двома поверхами вище всього за 1800 грн. Це відбувалося в липні, але вже в серпні господиня спробувала підняти нам ціну до 2000, натякаючи, що приїдуть студенти і вони заплатять більше, але ми вказали їй на пункти договору, який уклали на рік. Нам вдалося переконати свою квартирну господарку, а ось хлопцям з сусіднього під'їзду - немає, вони погодилися платити на 200 грн. більше, їх влаштовує місце знаходження будинку ", - говорить Тетяна.
Поки ж оренда квартир навряд чи буде підніматися в ціні. Передумов для цього немає. Власники квартир попереджають своїх орендарів, що таке може статися в тому випадку, якщо піднімуться тарифи на комунальні послуги.
Тетяна Матичак, Єрмоленко Оксана
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "Житло Харкова: кредити банки не дають, а дешевих квартир поки немає". інші Новини нерухомості дивіться в блоці "Останні новини"
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.