- Аліменти на утримання подружжя, перебуваючи у шлюбі
- Аліменти на вагітну або знаходиться в декреті дружину
- Коли потрібно платити аліменти дружині в декреті?
- Який розмір аліментів на дружину в декреті?
- Право колишньої дружини отримувати аліменти після розлучення
- Аліментні зобов'язання перед дружиною з інвалідністю
- Втрата права отримувати аліменти від чоловіка
- Ким і як визначається порядок виплати аліментів
- У якому порядку проводиться стягнення
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
Почувши слово « аліменти », Переважна більшість людей уявляють собі аліментні зобов'язання батька по відношенню до своїх неповнолітнім дітям. Але російське законодавство дивиться на цю проблему набагато ширше. Сімейний кодекс передбачає право подружжя на отримання аліментів. Хто і в яких випадках може ним скористатися, розглянемо нижче.
Аліменти на утримання подружжя, перебуваючи у шлюбі
Як би парадоксально це звучало, але аліменти - це доля не тільки розлучених. Необхідність стягувати їх може з'явитися, навіть перебуваючи в шлюбі. Законодавець передбачає обов'язок подружжя фінансово підтримувати один одного. Дана норма прописана в статті 89 СК РФ. Передбачається, що чоловік з дружиною самостійно домовляться про розмір змісту, проте передбачено і «розподіл сімейного бюджету» в судовому порядку. В абсолютній більшості випадків цим правом користуються жінки. Виникнути така необхідність може в разі, коли дружина не може працювати, а чоловік відмовляється надавати їй грошові кошти. Тоді суд зобов'яже чоловіка платити аліменти на утримання дружини. Фахівці з питань сімейного права центру «Планета Закону» нагадують, що для стягнення аліментних платежів повинні бути вагомі підстави і вони чітко прописані в Сімейному кодексі.
На них можуть розраховувати:
- Подружжя, які складаються в офіційно зареєстрованому шлюбі;
- Чоловік, який визнаний непрацездатним і нужденним;
- Вагітна дружина, або мати, яка виховує дитину до 3-х років;
- Один з подружжя, на якого покладено виховання дитини-інваліда до досягнення нею 18 років, або дитину-інваліда I групи на постійній основі (такий батько зізнається нужденним довічно).
Аліменти на дружину, кому і коли належить платити
Аліменти на вагітну або знаходиться в декреті дружину
Незважаючи на обмеження прав чоловіки на розлучення під час вагітності дружини і перший рік після народження дитини, зазначені в ст. 17 СК РФ, дружина часто все ж дає згоду на припинення шлюбу і не бажає більше підтримувати стрімко рушаться відносини, виснажливі її морально і фізично.
Що стосується вагітності, то в цьому випадку жінці для отримання аліментів на своє утримання від чоловіка взагалі не потрібно нічого доводити. Досить довідки з клініки, яка підтверджує даний факт. Це правило діє незалежно від того, шлюб дійсний або розірваний на момент звернення. Важливо просто наявність вагітності спільною дитиною.
Подібне правило діє і по відношенню до матері, яка виховує малюка до досягнення нею 3-х років. Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, жінка фізично не може працювати і утримувати себе, тому цей обов'язок лягає на чоловіка. Не важливо, дитина народжена в шлюбі або вже після розлучення батьків. Головне, щоб це відбулося не пізніше ніж 300 днів після офіційного розлучення подружжя. Якщо чоловік сумнівається, що дитина його - він може встановлювати батьківство в судовому порядку. У разі, якщо експертиза підтвердить сумніви і невірність другої половини - аліменти на дружину платити не доведеться. Ніхто не може зобов'язати людину містити не свою дитину і його мати, навіть якщо на момент настання вагітності дружини були одружені.
Згідно зі змінами законодавства (на даний момент), декретна відпустка може бути продовжений до моменту, поки дитині не виповниться 4,5 року. Але це не означає, що чоловікові доведеться платити аліменти на дружину до цього віку. Законодавець чітко передбачає термін 3 роки. А 4,5 року - це максимальний термін, який може бути включений до трудового стажу.
На жаль, виплати по вагітності та пологах, а також за перебування в декретній відпустці, не завжди можуть забезпечити гідний рівень життя навіть дитині, не кажучи про саму матері. У таких випадках закон, а саме п. 1 90-ій статті СК РФ передбачає додаткові способи захисту прав молодої матері і малюка, покладаючи на батька дитини зміст не тільки неповнолітнього, але і його матері протягом трьох з років з моменту народження спільну дитину.
Коли потрібно платити аліменти дружині в декреті?
На відміну від аліментних зобов'язань батька перед дитиною, чоловік несе зобов'язання по утриманню подружжя в декреті лише в разі її потребу у фінансовій підтримці.
Закон, на жаль, не встановлює фіксованих значень потребу. Цілком і повністю залишаючи рішення цього питання в компетенції суду. Саме суд буде вирішувати, чи належить матері дитини фінансова допомога чоловіка і якщо потрібно було, то яким буде її розмір. Мінімальні або максимальні значення, як, наприклад, у випадку з виплатами батьків на дітей, щодо подружжя Кодексом не встановлені. Стягнення аліментів допускається і в шлюбі, якщо дружина доведе, що її законний чоловік не виділяє їй достатню кількість коштів на життя.
Для встановлення аліментів на користь дружини в декреті, дружина (або колишня дружина) повинна звернутися в суд з відповідною заявою, в якому вказується:
- Найменування суду, а також адреси і реквізити сторін: її і колишнього чоловіка;
- Опис ситуації - коли укладений шлюб, коли розірвано, виявляється їй підтримка;
- Обгрунтування потребу з супроводжується всіма необхідними документами (справой про розмір виплат по декрету; витрат на лікування і т.д.);
- Вимога суду із зазначенням суми аліментів, що підлягає стягненню;
- Додатки, дата і підпис з розшифровкою.
Заява підлягає подачі в світовій суд за місцем проживання відповідача і буде розглядатися в позовному порядку. Подача заяви в порядку наказного провадження є неприпустимою, тому що в ході розгляду потрібно буде визначити ступінь потреби і вирішити опитування про розмір, в якому будуть платитися аліменти дружині в декреті протягом трьох років. При цьому грошове утримання на дружину виплачується паралельно з аліментами після розлучення на дитину і ці два зобов'язання жодним чином не впливають на визначення розміру змісту щодо кожного з одержувачів.
Який розмір аліментів на дружину в декреті?
Основним критерієм при визначенні суми виплат на дружину є її реальна потреба і матеріальне становище. Як приклади потребу в допомозі можна виділити:
- «Декретні» виплати менше суми прожиткового мінімуму або ж відсутні зовсім;
- необхідність в дорогому лікуванні;
- відсутність додаткових джерел доходу;
- наявність ще одного або декількох дітей на утриманні від іншого шлюбу, щодо яких аліменти або не платяться або сплачуються нерегулярно.
Встановивши, що дружина дійсно потребує заходи додаткової фінансової допомоги, суд стягує з колишнього чоловіка аліменти, визначаючи їх розмір або в твердій сумі або ж в співвідношенні з прожитковим мінімумом по регіону.
Примітка: Якщо з часом матеріальне становище колишньої дружини зміниться або ж вона знову вийде заміж, її колишній чоловік має право вимагати скасування встановлених аліментів на дружину в декреті. Але лише на дружину, від аліментів на дитину його ніхто не звільнить.
Право колишньої дружини отримувати аліменти після розлучення
Суд може зобов'язати чоловіка матеріально підтримувати колишню дружину незалежно від того, чи є у них спільні діти і скільки їм років. До вище перерахованих пунктів, які передбачають утримання, в цьому випадку додаються ще два:
- Дружину визнали непрацездатною і потребує під час шлюбу, або протягом року після його розірвання
- Дружина вийшла на пенсію за віком і її визнали потребує п'ятирічний термін після розірвання шлюбу. Даний фактор відіграє роль у тому випадку, якщо чоловік і жінка були одружені тривалий час
Що значить тривалий або нетривалий час - законодавець не вказує. Відповідно, судді доведеться це вирішити, виходячи з конкретної справи.
У той же час чітко прописано, в яких випадках колишня або нинішня дружина не можуть розраховувати на своє утримання. Це відбувається, якщо непрацездатність стала наслідком зловживання алкоголем або наркотиками, або вчинення злочину. Якщо дружина зневажливо ставилася до своїх обов'язків по відношенню до чоловіка і дітям. Або в разі, коли шлюб був нетривалим. Знову-таки, конкретний термін не визначено.
Юристи компанії « Планета Закону »Відзначають, що чоловіки часто користуються пунктом про несумлінному ставленні у шлюбі, щоб не платити гроші. Тому, справи по аліментах на утримання колишньої дружини повинні бути ретельно вивірені, підібраний коло свідків і зібрані всі необхідні документи.
Порядок виплати аліментів на утримання дружини
Аліментні зобов'язання перед дружиною з інвалідністю
Дружина з інвалідністю має право претендувати на матеріальну підтримку реального чи колишнього чоловіка. В даному випадку важливо поєднання двох факторів - жінка повинна бути визнана непрацездатною і потребує. І те, і інше має бути доведено в судовому порядку. Непрацездатними за станом здоров'я, як правило, визнаються інваліди I-II груп, які не можуть виконувати ту чи іншу роботу. Фактор потребу визначається неможливістю в силу обставин, що склалися повністю себе забезпечувати. Законодавець пояснює, що потреба настає в тому випадку, коли виплат (включаючи заробітну плату, пенсію і допомогу) не достатньо, щоб покрити основні потреби.
Відповідно, важливий саме симбіоз двох чинників - і непрацездатність, і потреба. Наприклад, людина є інвалідом і при цьому власником бізнесу або отримує дивіденди від акцій - він не може бути визнаний потребують. Або, абсолютно здорова жінка не пенсійного віку не може претендувати на аліменти просто тому, що потребує, але працювати не хоче - суд визнає її працездатної і відмовить у виплатах.
Втрата права отримувати аліменти від чоловіка
Крім ключових моментів, які спочатку не дають право дружині вимагати аліменти на своє утримання, існує перелік правил, при яких виплати дружині припиняються:
- Жінка вийшла на роботу з декретної відпустки;
- Дитина досяг віку 3 роки;
- Стан здоров'я дружини покращився, і з неї було знято непрацездатність;
- Жінка вступила в новий шлюб;
- Наступ смерті однієї зі сторін.
Самовільно чоловік не може припинити виплачувати аліменти колишній дружині на її утримання просто за фактом, що він знає про зміну її життєвої ситуації. У разі, якщо судом були призначені виплати до певного періоду, зобов'язання вважаються виконані по закінченню періоду. А ось в ситуації, коли аліментні зобов'язання носять безстроковий характер, чоловік повинен подати в суд і довести, що в його підтримці колишня дружина більше не потребує.
Ким і як визначається порядок виплати аліментів
На відміну від зобов'язань по відношенню до свого неповнолітнього дитині, оплачувати утримання дружини чоловік повинен тільки в тому випадку, якщо у нього є така можливість. Природно, якщо жінка вагітна або одна виховує спільну дитину до 3-х років, суд з високою часткою ймовірності зобов'яже чоловіка платити матері дитини. У цьому випадку буде враховано матеріальне становище обох сторін, всі витрати і зобов'язання, які є у чоловіка і суму виплат і допомог, одержуваних жінкою.
Законодавчо ніде не відрегульовано, скільки чоловік повинен платити на утримання дружини (в тому числі і колишній). Аліменти завжди встановлюються у твердій сумі і залежать від фінансових можливостей сторін. При цьому враховуються всі фінансові зобов'язання чоловіки перед третіми особами. Що стосується суми, то вона повинна покривати життєво необхідні витрати дружини і розраховується з урахуванням всіх її доходів. Відповідно, необхідно ретельно підготуватися: зібрати медичні довідки, документи про заробітну плату чоловіка, документи на дітей, показання свідків. Якщо в судовому засіданні з'ясується, що у чоловіка немає офіційних доходів - довести його незадекларовані заробітки і отримати аліменти на своє утримання дружині буде вкрай складно.
У якому порядку проводиться стягнення
Безумовно, найпростішим шляхом є добровільне угоду про зміст дружини. Однак якщо у випадку з дітьми батьки платять аліменти добровільно, то переважна більшість чоловіків не вважає за потрібне утримувати дружину, тим більше колишню. Тому про добровільні аліменти для дружини мова практично не йде. Рішення проблеми в переважній більшості випадків переноситься в судову площину.
Для позитивного вирішення справи, жінці в першу чергу необхідно заручитися підтримкою досвідченого в сімейному праві юриста, який допоможе скласти позовну заяву. До нього варто додати:
- Свідоцтво про шлюб, або розлучення;
- Свідоцтво про народження дитини / дітей;
- Медичні довідки, що підтверджують право на отримання аліментів;
- Довідки про свої доходи та доходи чоловіка (колишнього чоловіка);
- Пенсійне посвідчення;
- Інші документи в залежності від особливостей конкретної справи.
Розглянувши обставини справи, суд винесе судове рішення. Воно, так само як і добровільне угоду, обов'язково для виконання.
У разі, якщо судовою ухвалою або договором сторін чоловік буде нехтувати, в силу вступають адміністративні і кримінальні заходи, доступні судовим приставам. Як і у випадку з аліментами на дитину, співробітники ФССП вправі застосовувати заходи примусового впливу, щоб зобов'язати боржника містити дружину в рамках правових норм
Який розмір аліментів на дружину в декреті?Коли потрібно платити аліменти дружині в декреті?
Який розмір аліментів на дружину в декреті?