- Правові проблеми цивільного шлюбу зміст: Ще зовсім недавно подружжя, які жили в цивільному шлюбі,...
- До питання про аліменти
- Чи доведеться ділити майно?
- Житлові проблеми "неофіційних" подружжя
- Чи може "цивільний" чоловік стати вашим спадкоємцем?
- Правові проблеми цивільного шлюбу
- Що таке цивільний шлюб?
- До питання про аліменти
- Чи доведеться ділити майно?
- Житлові проблеми "неофіційних" подружжя
- Чи може "цивільний" чоловік стати вашим спадкоємцем?
- Правові проблеми цивільного шлюбу
- Що таке цивільний шлюб?
- До питання про аліменти
- Чи доведеться ділити майно?
- Житлові проблеми "неофіційних" подружжя
- Чи може "цивільний" чоловік стати вашим спадкоємцем?
Правові проблеми цивільного шлюбу
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
зміст:
Ще зовсім недавно подружжя, які жили в цивільному шлюбі, були рідкістю. Але зараз ситуація різко змінилася. Як показує статистика, сьогодні чимало молодих людей в нашій країні вважають за краще або взагалі не оформляти офіційним чином свої сімейні відносини, або якийсь час жити без реєстрації шлюбу. До подібної форми спільного життя можна ставитися по-різному. Одні вважають це розпустою, інші, навпаки, бачать в цивільному шлюбі панацею від багатьох сімейних проблем. У будь-якому випадку цивільний шлюб зайняв міцне місце в системі, і з цим доводиться рахуватися і психологам, і юристам, а іноді - навіть політикам.
Зауважимо, що в більшості країн Заходу проблема громадянського шлюбу взагалі відсутня. У законодавстві багатьох європейських країн фактичне проживання чоловіка і жінки є укладенням шлюбу, і реєстрація, яку проводять найчастіше лише релігійні організації, розглядається виключно як данина традиції. У нашій же країні з перших років радянської влади держава взяла на себе функцію реєстрації шлюбних відносин, що в деяких випадках ускладнює правовий статус учасників цивільного шлюбу.
Кожен юрист, який консультує по сімейно-правових питань, регулярно стикається з проблемами, так чи інакше пов'язаними з проживанням подружжя в цивільному шлюбі. На жаль, нерідко хибне уявлення про цивільний шлюб породжує масу проблем, вирішити які часом неможливо. У цій статті ми спробуємо розглянути найбільш важливі правові питання, пов'язані з цивільним шлюбом, щоб роз'яснити його сутність, юридичні наслідки, а можливо, і застерегти від необдуманих дій.
До змісту
Що таке цивільний шлюб?
Перш за все, слід уявляти, що словосполучення "цивільний шлюб" - не юридичний термін, а суто побутове поняття, яким прийнято позначати спільне проживання чоловіка і жінки без державної реєстрації їх відносин органами ЗАГС. Закон же визнає тільки шлюб, належним чином оформлений, і будь-яка інша форма відносин шлюбної не є (ст. 10 Сімейного кодексу РФ). Нерідко люди, давно не проживають спільно і нічого не знають один про одного, в разі якщо їх шлюб не розірвано, вважаються з точки зору закону чоловіком і дружиною, і, навпаки, живуть багато років "без штампа в паспорті" чоловік і жінка такими не є.
До змісту
До питання про аліменти
Велика частина питань, пов'язаних з проживанням в цивільному шлюбі, пов'язана з аліментних зобов'язань після припинення відносин між "цивільними" подружжям. Отже, слід знати, що діти, народжені батьками, не складалися в зареєстрованому шлюбі, мають точно такими ж правами, як і народжені в офіційному шлюбі. Тому і аліментні зобов'язання, відповідно до статті 53 Сімейного кодексу РФ, виникають аналогічним чином. Однак слід зазначити, що в шлюбі цивільному немає презумпції батьківства чоловіка, тобто правила, згідно з яким батьком дитини, народженої жінкою, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, визнається її чоловік. тут для встановлення батьківства потрібно ще і визнання батьківства з боку тата, яке проводиться шляхом подання особистої заяви до органу РАЦС. Якщо ж батько дитини записаний тільки зі слів матері, то цілком можливо, що батьківство доведеться доводити в судовому порядку.
Судовий порядок встановлення батьківства, згідно зі ст. 49 Сімейного кодексу РФ, передбачений для тих випадків, коли батьки в зареєстрованому шлюбі не перебували і батько дитини заперечує своє батьківство. , А також будь-яка інша зацікавлена особа (наприклад, бабуся чи дідусь) "має право пред'явити позов про визнання батьківства та стягнення аліментів . Таких справ, завдяки популярності цивільного шлюбу, на жаль, сьогодні в російських судах безліч.
У подібних суперечках є кілька проблем. Молодій мамі, як правило, вкрай складно брати участь у судовому позові і оплачувати недешеві послуги адвокатів. Крім того, для стовідсоткового підтвердження батьківства потрібне проведення судово-генетичної експертизи, вартість якої теж досить велика. Є приклади, коли через відсутність грошей на експертизу справи такого характеру розглядаються по декілька років, а рішення так і немає, а відповідно, немає ні аліментів, ні мною матеріальної допомоги дитині. У цьому бачиться один з головних недоліків цивільного шлюбу. По суті, через те, що, батьки не оформили свої стосунки, страждає дитина.
Однак слід зазначити, що в цивільному шлюбі допускається укладення угоди про сплату аліментів на дитину. У даній угоді можна передбачити розмір, терміни, і умови сплати аліментів, а також інші форми підтримки дитини (наприклад, надання будь-якого майна). Якщо подібна угода нотаріально посвідчена, то для його виконання звертатися до суду немає необхідності, тому що воно має юридичну силу додаткового аркуша і підлягає виконанню судовими приставами. Разом з тим угода про сплату аліментів, згідно зі ст. 103 Сімейного кодексу РФ, не повинно погіршувати становище дитини в порівнянні з гарантіями, встановленими законом, тобто розмір аліментів не повинен бути нижче зазвичай призначаються сум.
До змісту
Чи доведеться ділити майно?
Багатьох також цікавлять майнові відносини дружиною, які перебувають у цивільному шлюбі. Спільне проживання не тягне правових наслідків у плані виникнення спільно нажитого майна (ст. 36 Сімейного кодексу РФ). Виходить, що поки шлюб не зареєстрований, у кожного з подружжя формується своє особисте майно, і якщо виникне суперечка, то дуже складно довести, що якась річ куплена на спільно зароблені гроші і є спільною власністю.
У шлюбі ж офіційному не має значення, на кого оформлена та чи інша власність. Якщо вона придбана в період шлюбу (за винятком подарунків та спадщини), то вважається спільним подружнім майном, яке ділитися навпіл або в іншій пропорції в залежності від того, з ким після розлучення залишається проживати дитина (ст. 39 Сімейного кодексу РФ).
Проживаючи в цивільному шлюбі, не можна укласти і шлюбний договір. Вірніше, цей договір не буде вважатися шлюбних і вступить в силу тільки з моменту державної реєстрації шлюбу (стаття 41 Сімейного кодексу РФ). Разом з тим Цивільний кодекс не забороняє громадянам укладати угоди про використання загального майна і його розділі при певних обставинах. Такі угоди на відміну від шлюбного договору, не підлягають нотаріальному посвідченню, що в якійсь мірі полегшує їх укладення. Однак в нашій країні поки і шлюбний договір, і, тим більше, угоду про майнові права подружжя, які проживають в цивільному шлюбі, велика рідкість.
До змісту
Житлові проблеми "неофіційних" подружжя
Дуже часто осіб, які перебувають у цивільному шлюбі, хвилюють питання житлового характеру. Так, наприклад, виникає право проживання в квартирі у особи, що вселився в квартиру свого "цивільного" дружина і чи підлягає він виселенню в разі припинення шлюбних відносин? Тут слід сказати, що нині чинне житлове законодавство потребує суттєвого коригування у зв'язку зі змінами, що відбулися за останні роки. Так, в радянський період право користування житловим приміщенням виникало тільки в разі прописки людини в це житлове приміщення. У всіх інших випадках права на житло не було.
Конституційний суд країни ще в 1995 р визнав подібну практику не відповідає нормам міжнародного права і нової Конституції Росії 1993 г. З цих пір суд при розгляді спору про визнання права користування житловим приміщенням (в тому числі за позовом колишнього "громадянського" дружина) зобов'язаний встановити , вироблялося чи фактичне вселення особи в житлове приміщення чи ні. Якщо вселення мало місце, то право користування житловим приміщенням вважається що виникли і підлягає судовому захисту. Таким чином, якщо цивільний шлюб припинено, а вселення мало місце, то можна претендувати на право проживання в квартирі.
Якщо квартира належить до державного або муніципального житлового фонду, то, на підставі cт.54 Житлового кодексу Української РСР, громадяни, всесвіти, наймачем в це житлове приміщення, набувають рівного з ним та іншими спільно проживають членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо інше було обумовлено в угоді при вселенні цих громадян. У разі, коли ви бажаєте "обумовити інше", слід укласти письмовий договір, тому що довести усну угоду практично неможливо.
Якщо ж квартира перебувати у власності, то слід зазначити, що ст. 292 ГК РФ надає право користування житловим приміщенням власника тільки членам його сім'ї. При цьому існує кілька трактувань терміна "сім'я": на думку деяких фахівців, сім'я виникає тільки після реєстрації шлюбу, однак судова практика свідчить, що і в подібних ситуаціях можна домогтися визнання права користування житловим приміщенням.
До змісту
Чи може "цивільний" чоловік стати вашим спадкоємцем?
У деяких випадках виникає потреба підтвердити факт шлюбних відносин з тією чи іншою особою. Так зазвичай буває, коли хто-небудь з осіб, що перебували в цивільному шлюбі, помер, а другий претендує на спадщину. Тут слід домагатися в судовому порядку встановлення шлюбних відносин. Це робиться за заявою зацікавленої особи на підставі будь-яких доказів, в тому числі свідків, документів і інших.
Отже, в цілому можна сказати, що цивільний шлюб знаходиться за межами правого поля. Однак відносини між тими, хто вважає за краще не вмішувати закон в особисте життя, тим не менш, породжують певні правові наслідки. У цивільному шлюбі, безсумнівно, є свої плюси і мінуси. Тому, роблячи свій вибір, необхідно враховувати і юридичний аспект.
Коментувати можут "Правові проблеми цивільного шлюбу"
Правові проблеми цивільного шлюбу
зміст:
Ще зовсім недавно подружжя, які жили в цивільному шлюбі, були рідкістю. Але зараз ситуація різко змінилася. Як показує статистика, сьогодні чимало молодих людей в нашій країні вважають за краще або взагалі не оформляти офіційним чином свої сімейні відносини, або якийсь час жити без реєстрації шлюбу. До подібної форми спільного життя можна ставитися по-різному. Одні вважають це розпустою, інші, навпаки, бачать в цивільному шлюбі панацею від багатьох сімейних проблем. У будь-якому випадку цивільний шлюб зайняв міцне місце в системі, і з цим доводиться рахуватися і психологам, і юристам, а іноді - навіть політикам.
Зауважимо, що в більшості країн Заходу проблема громадянського шлюбу взагалі відсутня. У законодавстві багатьох європейських країн фактичне проживання чоловіка і жінки є укладенням шлюбу, і реєстрація, яку проводять найчастіше лише релігійні організації, розглядається виключно як данина традиції. У нашій же країні з перших років радянської влади держава взяла на себе функцію реєстрації шлюбних відносин, що в деяких випадках ускладнює правовий статус учасників цивільного шлюбу.
Кожен юрист, який консультує по сімейно-правових питань, регулярно стикається з проблемами, так чи інакше пов'язаними з проживанням подружжя в цивільному шлюбі. На жаль, нерідко хибне уявлення про цивільний шлюб породжує масу проблем, вирішити які часом неможливо. У цій статті ми спробуємо розглянути найбільш важливі правові питання, пов'язані з цивільним шлюбом, щоб роз'яснити його сутність, юридичні наслідки, а можливо, і застерегти від необдуманих дій.
До змісту
Що таке цивільний шлюб?
Перш за все, слід уявляти, що словосполучення "цивільний шлюб" - не юридичний термін, а суто побутове поняття, яким прийнято позначати спільне проживання чоловіка і жінки без державної реєстрації їх відносин органами ЗАГС. Закон же визнає тільки шлюб, належним чином оформлений, і будь-яка інша форма відносин шлюбної не є (ст. 10 Сімейного кодексу РФ). Нерідко люди, давно не проживають спільно і нічого не знають один про одного, в разі якщо їх шлюб не розірвано, вважаються з точки зору закону чоловіком і дружиною, і, навпаки, живуть багато років "без штампа в паспорті" чоловік і жінка такими не є.
До змісту
До питання про аліменти
Велика частина питань, пов'язаних з проживанням в цивільному шлюбі, пов'язана з аліментних зобов'язань після припинення відносин між "цивільними" подружжям. Отже, слід знати, що діти, народжені батьками, не складалися в зареєстрованому шлюбі, мають точно такими ж правами, як і народжені в офіційному шлюбі. Тому і аліментні зобов'язання, відповідно до статті 53 Сімейного кодексу РФ, виникають аналогічним чином. Однак слід зазначити, що в шлюбі цивільному немає презумпції батьківства чоловіка, тобто правила, згідно з яким батьком дитини, народженої жінкою, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, визнається її чоловік. тут для встановлення батьківства потрібно ще і визнання батьківства з боку тата, яке проводиться шляхом подання особистої заяви до органу РАЦС. Якщо ж батько дитини записаний тільки зі слів матері, то цілком можливо, що батьківство доведеться доводити в судовому порядку.
Судовий порядок встановлення батьківства, згідно зі ст. 49 Сімейного кодексу РФ, передбачений для тих випадків, коли батьки в зареєстрованому шлюбі не перебували і батько дитини заперечує своє батьківство. , А також будь-яка інша зацікавлена особа (наприклад, бабуся чи дідусь) "має право пред'явити позов про визнання батьківства та стягнення аліментів . Таких справ, завдяки популярності цивільного шлюбу, на жаль, сьогодні в російських судах безліч.
У подібних суперечках є кілька проблем. Молодій мамі, як правило, вкрай складно брати участь у судовому позові і оплачувати недешеві послуги адвокатів. Крім того, для стовідсоткового підтвердження батьківства потрібне проведення судово-генетичної експертизи, вартість якої теж досить велика. Є приклади, коли через відсутність грошей на експертизу справи такого характеру розглядаються по декілька років, а рішення так і немає, а відповідно, немає ні аліментів, ні мною матеріальної допомоги дитині. У цьому бачиться один з головних недоліків цивільного шлюбу. По суті, через те, що, батьки не оформили свої стосунки, страждає дитина.
Однак слід зазначити, що в цивільному шлюбі допускається укладення угоди про сплату аліментів на дитину. У даній угоді можна передбачити розмір, терміни, і умови сплати аліментів, а також інші форми підтримки дитини (наприклад, надання будь-якого майна). Якщо подібна угода нотаріально посвідчена, то для його виконання звертатися до суду немає необхідності, тому що воно має юридичну силу додаткового аркуша і підлягає виконанню судовими приставами. Разом з тим угода про сплату аліментів, згідно зі ст. 103 Сімейного кодексу РФ, не повинно погіршувати становище дитини в порівнянні з гарантіями, встановленими законом, тобто розмір аліментів не повинен бути нижче зазвичай призначаються сум.
До змісту
Чи доведеться ділити майно?
Багатьох також цікавлять майнові відносини дружиною, які перебувають у цивільному шлюбі. Спільне проживання не тягне правових наслідків у плані виникнення спільно нажитого майна (ст. 36 Сімейного кодексу РФ). Виходить, що поки шлюб не зареєстрований, у кожного з подружжя формується своє особисте майно, і якщо виникне суперечка, то дуже складно довести, що якась річ куплена на спільно зароблені гроші і є спільною власністю.
У шлюбі ж офіційному не має значення, на кого оформлена та чи інша власність. Якщо вона придбана в період шлюбу (за винятком подарунків та спадщини), то вважається спільним подружнім майном, яке ділитися навпіл або в іншій пропорції в залежності від того, з ким після розлучення залишається проживати дитина (ст. 39 Сімейного кодексу РФ).
Проживаючи в цивільному шлюбі, не можна укласти і шлюбний договір. Вірніше, цей договір не буде вважатися шлюбних і вступить в силу тільки з моменту державної реєстрації шлюбу (стаття 41 Сімейного кодексу РФ). Разом з тим Цивільний кодекс не забороняє громадянам укладати угоди про використання загального майна і його розділі при певних обставинах. Такі угоди на відміну від шлюбного договору, не підлягають нотаріальному посвідченню, що в якійсь мірі полегшує їх укладення. Однак в нашій країні поки і шлюбний договір, і, тим більше, угоду про майнові права подружжя, які проживають в цивільному шлюбі, велика рідкість.
До змісту
Житлові проблеми "неофіційних" подружжя
Дуже часто осіб, які перебувають у цивільному шлюбі, хвилюють питання житлового характеру. Так, наприклад, виникає право проживання в квартирі у особи, що вселився в квартиру свого "цивільного" дружина і чи підлягає він виселенню в разі припинення шлюбних відносин? Тут слід сказати, що нині чинне житлове законодавство потребує суттєвого коригування у зв'язку зі змінами, що відбулися за останні роки. Так, в радянський період право користування житловим приміщенням виникало тільки в разі прописки людини в це житлове приміщення. У всіх інших випадках права на житло не було.
Конституційний суд країни ще в 1995 р визнав подібну практику не відповідає нормам міжнародного права і нової Конституції Росії 1993 г. З цих пір суд при розгляді спору про визнання права користування житловим приміщенням (в тому числі за позовом колишнього "громадянського" дружина) зобов'язаний встановити , вироблялося чи фактичне вселення особи в житлове приміщення чи ні. Якщо вселення мало місце, то право користування житловим приміщенням вважається що виникли і підлягає судовому захисту. Таким чином, якщо цивільний шлюб припинено, а вселення мало місце, то можна претендувати на право проживання в квартирі.
Якщо квартира належить до державного або муніципального житлового фонду, то, на підставі cт.54 Житлового кодексу Української РСР, громадяни, всесвіти, наймачем в це житлове приміщення, набувають рівного з ним та іншими спільно проживають членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо інше було обумовлено в угоді при вселенні цих громадян. У разі, коли ви бажаєте "обумовити інше", слід укласти письмовий договір, тому що довести усну угоду практично неможливо.
Якщо ж квартира перебувати у власності, то слід зазначити, що ст. 292 ГК РФ надає право користування житловим приміщенням власника тільки членам його сім'ї. При цьому існує кілька трактувань терміна "сім'я": на думку деяких фахівців, сім'я виникає тільки після реєстрації шлюбу, однак судова практика свідчить, що і в подібних ситуаціях можна домогтися визнання права користування житловим приміщенням.
До змісту
Чи може "цивільний" чоловік стати вашим спадкоємцем?
У деяких випадках виникає потреба підтвердити факт шлюбних відносин з тією чи іншою особою. Так зазвичай буває, коли хто-небудь з осіб, що перебували в цивільному шлюбі, помер, а другий претендує на спадщину. Тут слід домагатися в судовому порядку встановлення шлюбних відносин. Це робиться за заявою зацікавленої особи на підставі будь-яких доказів, в тому числі свідків, документів і інших.
Отже, в цілому можна сказати, що цивільний шлюб знаходиться за межами правого поля. Однак відносини між тими, хто вважає за краще не вмішувати закон в особисте життя, тим не менш, породжують певні правові наслідки. У цивільному шлюбі, безсумнівно, є свої плюси і мінуси. Тому, роблячи свій вибір, необхідно враховувати і юридичний аспект.
Коментувати можут "Правові проблеми цивільного шлюбу"
Правові проблеми цивільного шлюбу
зміст:
Ще зовсім недавно подружжя, які жили в цивільному шлюбі, були рідкістю. Але зараз ситуація різко змінилася. Як показує статистика, сьогодні чимало молодих людей в нашій країні вважають за краще або взагалі не оформляти офіційним чином свої сімейні відносини, або якийсь час жити без реєстрації шлюбу. До подібної форми спільного життя можна ставитися по-різному. Одні вважають це розпустою, інші, навпаки, бачать в цивільному шлюбі панацею від багатьох сімейних проблем. У будь-якому випадку цивільний шлюб зайняв міцне місце в системі, і з цим доводиться рахуватися і психологам, і юристам, а іноді - навіть політикам.
Зауважимо, що в більшості країн Заходу проблема громадянського шлюбу взагалі відсутня. У законодавстві багатьох європейських країн фактичне проживання чоловіка і жінки є укладенням шлюбу, і реєстрація, яку проводять найчастіше лише релігійні організації, розглядається виключно як данина традиції. У нашій же країні з перших років радянської влади держава взяла на себе функцію реєстрації шлюбних відносин, що в деяких випадках ускладнює правовий статус учасників цивільного шлюбу.
Кожен юрист, який консультує по сімейно-правових питань, регулярно стикається з проблемами, так чи інакше пов'язаними з проживанням подружжя в цивільному шлюбі. На жаль, нерідко хибне уявлення про цивільний шлюб породжує масу проблем, вирішити які часом неможливо. У цій статті ми спробуємо розглянути найбільш важливі правові питання, пов'язані з цивільним шлюбом, щоб роз'яснити його сутність, юридичні наслідки, а можливо, і застерегти від необдуманих дій.
До змісту
Що таке цивільний шлюб?
Перш за все, слід уявляти, що словосполучення "цивільний шлюб" - не юридичний термін, а суто побутове поняття, яким прийнято позначати спільне проживання чоловіка і жінки без державної реєстрації їх відносин органами ЗАГС. Закон же визнає тільки шлюб, належним чином оформлений, і будь-яка інша форма відносин шлюбної не є (ст. 10 Сімейного кодексу РФ). Нерідко люди, давно не проживають спільно і нічого не знають один про одного, в разі якщо їх шлюб не розірвано, вважаються з точки зору закону чоловіком і дружиною, і, навпаки, живуть багато років "без штампа в паспорті" чоловік і жінка такими не є.
До змісту
До питання про аліменти
Велика частина питань, пов'язаних з проживанням в цивільному шлюбі, пов'язана з аліментних зобов'язань після припинення відносин між "цивільними" подружжям. Отже, слід знати, що діти, народжені батьками, не складалися в зареєстрованому шлюбі, мають точно такими ж правами, як і народжені в офіційному шлюбі. Тому і аліментні зобов'язання, відповідно до статті 53 Сімейного кодексу РФ, виникають аналогічним чином. Однак слід зазначити, що в шлюбі цивільному немає презумпції батьківства чоловіка, тобто правила, згідно з яким батьком дитини, народженої жінкою, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, визнається її чоловік. тут для встановлення батьківства потрібно ще і визнання батьківства з боку тата, яке проводиться шляхом подання особистої заяви до органу РАЦС. Якщо ж батько дитини записаний тільки зі слів матері, то цілком можливо, що батьківство доведеться доводити в судовому порядку.
Судовий порядок встановлення батьківства, згідно зі ст. 49 Сімейного кодексу РФ, передбачений для тих випадків, коли батьки в зареєстрованому шлюбі не перебували і батько дитини заперечує своє батьківство. , А також будь-яка інша зацікавлена особа (наприклад, бабуся чи дідусь) "має право пред'явити позов про визнання батьківства та стягнення аліментів . Таких справ, завдяки популярності цивільного шлюбу, на жаль, сьогодні в російських судах безліч.
У подібних суперечках є кілька проблем. Молодій мамі, як правило, вкрай складно брати участь у судовому позові і оплачувати недешеві послуги адвокатів. Крім того, для стовідсоткового підтвердження батьківства потрібне проведення судово-генетичної експертизи, вартість якої теж досить велика. Є приклади, коли через відсутність грошей на експертизу справи такого характеру розглядаються по декілька років, а рішення так і немає, а відповідно, немає ні аліментів, ні мною матеріальної допомоги дитині. У цьому бачиться один з головних недоліків цивільного шлюбу. По суті, через те, що, батьки не оформили свої стосунки, страждає дитина.
Однак слід зазначити, що в цивільному шлюбі допускається укладення угоди про сплату аліментів на дитину. У даній угоді можна передбачити розмір, терміни, і умови сплати аліментів, а також інші форми підтримки дитини (наприклад, надання будь-якого майна). Якщо подібна угода нотаріально посвідчена, то для його виконання звертатися до суду немає необхідності, тому що воно має юридичну силу додаткового аркуша і підлягає виконанню судовими приставами. Разом з тим угода про сплату аліментів, згідно зі ст. 103 Сімейного кодексу РФ, не повинно погіршувати становище дитини в порівнянні з гарантіями, встановленими законом, тобто розмір аліментів не повинен бути нижче зазвичай призначаються сум.
До змісту
Чи доведеться ділити майно?
Багатьох також цікавлять майнові відносини дружиною, які перебувають у цивільному шлюбі. Спільне проживання не тягне правових наслідків у плані виникнення спільно нажитого майна (ст. 36 Сімейного кодексу РФ). Виходить, що поки шлюб не зареєстрований, у кожного з подружжя формується своє особисте майно, і якщо виникне суперечка, то дуже складно довести, що якась річ куплена на спільно зароблені гроші і є спільною власністю.
У шлюбі ж офіційному не має значення, на кого оформлена та чи інша власність. Якщо вона придбана в період шлюбу (за винятком подарунків та спадщини), то вважається спільним подружнім майном, яке ділитися навпіл або в іншій пропорції в залежності від того, з ким після розлучення залишається проживати дитина (ст. 39 Сімейного кодексу РФ).
Проживаючи в цивільному шлюбі, не можна укласти і шлюбний договір. Вірніше, цей договір не буде вважатися шлюбних і вступить в силу тільки з моменту державної реєстрації шлюбу (стаття 41 Сімейного кодексу РФ). Разом з тим Цивільний кодекс не забороняє громадянам укладати угоди про використання загального майна і його розділі при певних обставинах. Такі угоди на відміну від шлюбного договору, не підлягають нотаріальному посвідченню, що в якійсь мірі полегшує їх укладення. Однак в нашій країні поки і шлюбний договір, і, тим більше, угоду про майнові права подружжя, які проживають в цивільному шлюбі, велика рідкість.
До змісту
Житлові проблеми "неофіційних" подружжя
Дуже часто осіб, які перебувають у цивільному шлюбі, хвилюють питання житлового характеру. Так, наприклад, виникає право проживання в квартирі у особи, що вселився в квартиру свого "цивільного" дружина і чи підлягає він виселенню в разі припинення шлюбних відносин? Тут слід сказати, що нині чинне житлове законодавство потребує суттєвого коригування у зв'язку зі змінами, що відбулися за останні роки. Так, в радянський період право користування житловим приміщенням виникало тільки в разі прописки людини в це житлове приміщення. У всіх інших випадках права на житло не було.
Конституційний суд країни ще в 1995 р визнав подібну практику не відповідає нормам міжнародного права і нової Конституції Росії 1993 г. З цих пір суд при розгляді спору про визнання права користування житловим приміщенням (в тому числі за позовом колишнього "громадянського" дружина) зобов'язаний встановити , вироблялося чи фактичне вселення особи в житлове приміщення чи ні. Якщо вселення мало місце, то право користування житловим приміщенням вважається що виникли і підлягає судовому захисту. Таким чином, якщо цивільний шлюб припинено, а вселення мало місце, то можна претендувати на право проживання в квартирі.
Якщо квартира належить до державного або муніципального житлового фонду, то, на підставі cт.54 Житлового кодексу Української РСР, громадяни, всесвіти, наймачем в це житлове приміщення, набувають рівного з ним та іншими спільно проживають членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо інше було обумовлено в угоді при вселенні цих громадян. У разі, коли ви бажаєте "обумовити інше", слід укласти письмовий договір, тому що довести усну угоду практично неможливо.
Якщо ж квартира перебувати у власності, то слід зазначити, що ст. 292 ГК РФ надає право користування житловим приміщенням власника тільки членам його сім'ї. При цьому існує кілька трактувань терміна "сім'я": на думку деяких фахівців, сім'я виникає тільки після реєстрації шлюбу, однак судова практика свідчить, що і в подібних ситуаціях можна домогтися визнання права користування житловим приміщенням.
До змісту
Чи може "цивільний" чоловік стати вашим спадкоємцем?
У деяких випадках виникає потреба підтвердити факт шлюбних відносин з тією чи іншою особою. Так зазвичай буває, коли хто-небудь з осіб, що перебували в цивільному шлюбі, помер, а другий претендує на спадщину. Тут слід домагатися в судовому порядку встановлення шлюбних відносин. Це робиться за заявою зацікавленої особи на підставі будь-яких доказів, в тому числі свідків, документів і інших.
Отже, в цілому можна сказати, що цивільний шлюб знаходиться за межами правого поля. Однак відносини між тими, хто вважає за краще не вмішувати закон в особисте життя, тим не менш, породжують певні правові наслідки. У цивільному шлюбі, безсумнівно, є свої плюси і мінуси. Тому, роблячи свій вибір, необхідно враховувати і юридичний аспект.
Коментувати можут "Правові проблеми цивільного шлюбу"
Так, наприклад, виникає право проживання в квартирі у особи, що вселився в квартиру свого "цивільного" дружина і чи підлягає він виселенню в разі припинення шлюбних відносин?Так, наприклад, виникає право проживання в квартирі у особи, що вселився в квартиру свого "цивільного" дружина і чи підлягає він виселенню в разі припинення шлюбних відносин?
Так, наприклад, виникає право проживання в квартирі у особи, що вселився в квартиру свого "цивільного" дружина і чи підлягає він виселенню в разі припинення шлюбних відносин?