- ЯК МІНЯЮТЬСЯ ЦІНИ НА КВАРТИРИ В ОДЕСІ
- УЯВНА РАССРОЧКА
- ОРЕНДА ПРОДОВЖУЄ ПАДІННЯ
- Орфографічна помилка в тексті:
Наш общий бизнес-фронт BIKINIKA.com.ua
17 грудня 2008, 8:07 Переглядів:
фото freedomgroup.ru.Відкриті джерела інформації все частіше публікують оголошення про терміновий продаж "одиничок" за 12-25 тисяч або "двійок" за 20-30 тисяч. Таких цін Одеса не знала, принаймні, з 2005 року.
Звичайно, ці цифри далекі від середніх, але вони багато в чому відображають нинішній стан ринку, а також поріг, до якого він може обвалитися. Питання тільки в тому, продовжиться падіння чи ні? Питання непусте. Від нього залежить майбутнє тисяч одеситів - покупців і продавців житла.
Заступник директора АН "Президент" Людмила Соколова не заперечує, що ситуація складна, проте вважає, що все ще може змінитися: "Насправді, квартир, які продаються в 2-4 рази дешевше колишньої вартості, не так багато. Їх не більше десятка в кожному з районів, на які ріелтори ділять місто, а по всій Одесі і ста не набереться. Знижувати ціну продавців змушує не тільки терміновість продажу, але і якість житла. При детальному ознайомленні виявляється, що за 20 тисяч продається, скажімо, квартира без ремонту на п'ятому поверсі "хрущовки", де, до того ж, ротекает дах. На хорошу "однушку" ціну, як правило, тримають ".
Тим часом в ціні, хоча і різними темпами, падають більшість об'єктів. З початку року середня вартість "вторинного" метра впала на 15-25%, причому більша частина падіння припала на жовтень-листопад. Тоді аналітики пов'язували це з падінням попиту, обумовленим тим, що банки заморозили видачу депозитів. Цей фактор зумовив "якісне", тобто реальне зниження ціни. Але не він один вплинув на ціни. "Найбільше по цифрам в оголошеннях ударило коливання долара", - продовжує Лариса Віталіївна. - Люди розраховуються за житло "американцем", але значну частину доходів отримують в гривні, отже, орієнтуються саме на неї. Тому якщо квартира коштувала 100 тисяч, а тепер - 80, то це не означає, що реальна ціна впала на 20%, адже долар за цей час зміцнився на 50%. Загалом, не стільки подешевшало житло, скільки подорожчав долар ".
Підтверджують це і розрахунки аналітиків. За даними консалтингової компанії SV Development ціни в доларах впали на 20%, а ось в гривнях - виросли на 5%.
Новобудовою поступився ЩЕ. Аналогічна ситуація на ринку новобудов. Більшість об'єктів тримають колишні ціни - визнаний забудовниками мінімум собівартості становить 850-1000 "зелених". Але невелика частина все ж пропонує метр вже по 550-650 доларів. І тут знову-таки винен стрибок американської валюти. "За нашими оцінками, кількість об'єктів за заниженими цінами становить 15-20% від усього пропозиції на ринку, - розповідає директор Research Development Company Олег Нікіфоров. - Забудовники цих об'єктів, як правило, кредитувалися в гривні і укладали договори з підрядниками знову-таки в гривні. Тому їх вартість в нацвалюті не змінилася, а в перерахунку на долари впала більш ніж в півтора рази. Якщо ж припустити, що незабаром відновиться курс 5: 1, то "вигідні" метри швидко підтягнуться до нормального рівня 850-1000 доларів ".
На думку незалежного аналітика Ярослава Цуканова, можливість знизити ціни в доларах є серйозною конкурентною перевагою: "Тим, хто не хоче розділити долю 80% заморожених будівництв, доведеться поступатися покупцям ще 20-30%. Будівельники можуть собі це дозволити, тим більше що в листопаді різко подешевшали цемент, арматура, робоча сила ". За оцінками аналітиків, реальні витрати забудовників знизилися зараз на 15-20% ", - запевняє експерт.
"Вторинку" ВРЯТУЮТЬ КРЕДИТИ. На думку Людмили Соколової, ситуація на вторинному ринку за кілька днів має стабілізуватися. "З початку грудня спостерігається деяке пожвавлення продажів, пов'язане з тим, що багато людей встигли зняти гроші з депозитів, але бояться тримати їх вдома, а тому шукають, куди б вкласти. Останнім часом таких клієнтів стало набагато більше. До того ж рано чи пізно НБУ зніме або пом'якшить обмеження по видачі кредитів і попит відновиться, а слідом за ним - і ціни ", - висловила надію фахівець.
Прогнозувати розвиток ринку первинної нерухомості куди складніше. З огляду на невтішні прогнози розвитку української, та й світової промисловості в найближчі півроку, можна припустити, що ціна на будматеріали продовжить падати. Мінімум собівартості квадратного метра, який ще недавно становив 850-1000 доларів, тепер досяг 700-800 "зелених", а в подальшому може впасти ще більше. У цей час деякі "гривневі" забудовники, які уклали підрядні договори в нацвалюті, зможуть з вигодою для себе продавати метри навіть за 500 "зелених".
ЯК МІНЯЮТЬСЯ ЦІНИ НА КВАРТИРИ В ОДЕСІ
ПЕРВИННИЙ РИНОК
Район листопад грудень
Центр 2800 2750
Молдаванка 1300 1250
Слобідка 1000 950
Котовського 1000 900
Фонтан 2800 2750
Черемушки 1100 1050
Таїрова 1050 1050
ВТОРИННИЙ РИНОК Середня ціна пропозиції / різниця з кінцем листопада (в тис. Доларів за квартиру)
Район 1-кім. 2-кім. 3-ком.
Центр 60 / -2 108 / -7 148 / -12
Молдаванка 52 / -4 77 / -5 93 / -5
Слобідка 48 / -4 65 / -6 91 / -7
Котовського 44 / -3 58 / -4 67 / -7
Фонтан 80 / -6 125 / -8 162 / -9
Черемушки 50 / -6 67 / -7 84 / -8
Таїрова 56 / -3 72 / -5 89 / -7
Дані: газета "Авізо", ріелторські фірми. Розрахунки "Сьогодні".
УЯВНА РАССРОЧКА
У розрахунку, що клієнти клюнуть, деякі будфірми стали продавати квартири в ще неготових будинках в розстрочку. Але при тому перекрутили саме поняття: розстрочка припускає, що людина, внісши невелику суму, отримує товар, користується ним, а різницю вартості безпроцентно відшкодовує протягом декількох років. А тут, сплативши 10-30% першого внеску, залишок інвестор повинен погасити щомісячний або поквартально до введення будинку в експлуатацію, тобто покупкою не користується, поки цілком не відшкодує її вартість.
"Це не розстрочка, а всього лише один з графіків погашення платежів, який існував завжди, а зараз для реклами підхоплений багатьма забудовниками і видається за нововведення, - говорить провідний фахівець з нерухомості компанії RED Руслан Кизлайтіс. - Реальна розстрочка з'явиться нескоро. По-перше , у більшості будівельників немає грошей, щоб без участі інвесторів зводити будинки. По-друге, їм невигідно оформляти їх на себе - доведеться платити податки ".
"Єдине нововведення в тому, що фіксуються ціни в гривнях, без права підвищення. Але не вірю, що така уявна розстрочка сильно допоможе продавцям неготових будинків пожвавити попит", - вважає незалежний аналітик Ярослав Цуканов.
ОРЕНДА ПРОДОВЖУЄ ПАДІННЯ
Криза запустив відцентровий рух - звільнені і урізані в зарплатах іногородні покидають Одесу. Вони вивільняють сотні найманих квартир, забезпечуючи досі небачене багате пропозиція "дешевки" і зниження цін.
"Сегодня" переконалася: всього за 200-250 доларів нескладно зняти непоказну "одиничку" на околицях, тоді як два місяці тому за такою ціною пропонувалася хіба що комуналка в неблагополучному районі і без ремонту, а нормальне житло коштувало 400 "зелених". Правда, якщо перерахувати в нацвалюті, то $ 400 в жовтні дорівнювало 2400 гривень, а нинішні $ 250 - це 2000 Грн. Так що падіння поки не настільки велика.
Разом з тим, в наявності поліпшення якості послуг. Якщо раніше клієнт "бігав" в пошуках квартири, то тепер доводиться поквапитися господарям. За словами менеджера АН "Регіонал" Олени Малахової, прагнучи залучити постійних квартирантів, господарі самі роблять косметичний ремонт, а інші навіть ставлять побутову техніку - від каменів до пральних машин, проводять інтернет, кабельне телебачення. А все для того, щоб утримати ціну.
А ось ті, хто опустив ціну до 250 доларів і нижче, як правило, не можуть запропонувати якісне житло. "Не варто спокушатися такими цінами, - говорить брокер АН" Лавина "Олена Конопацький. - Це буде" привіт з СРСР "- мінімум меблів, стара сантехніка, погані шпалери. Такі квартири знімають, в основному" заробітчани ", заїхати сім'єю і жити там некомфортно. Але можна домовитися, щоб зробити ремонт в рахунок оренди. Зараз клієнти умови диктують, і якщо так далі піде, до лютого ціни і на пристойні квартири впадуть на $ 50-100 ".
Схожі прогнози дає і директор АН "Аякс" Денис Егизарян. Він вважає, що навіть при стабільному доларі оренда найближчими місяцями подешевшає на 10%.
Михайло Мейзерський
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "В Одесі ціни на житло не падають, це все долар!". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.
Питання тільки в тому, продовжиться падіння чи ні?